8 niezawodnych sposobów na zmotywowanie się do regularnego treningu


Zdrowie i nastrój
21/10/2021

Właściwa motywacja do ćwiczeń jest kluczowym czynnikiem warunkującym sukces. Przeczytaj nasze wskazówki, jak regularnie uprawiać sport!

Wszyscy wiemy, że regularne uprawianie sportu jest zdrowe, ale i tak trudno jest wstać z kanapy, aby zacząć trenować. Częstotliwość treningów, rodzaj i technika wykonywanych ćwiczeń, jasno postawione cele, dieta – to wszystko jest niezwykle istotne, ale bez odpowiedniej motywacji, nie będzie mowy o sukcesie. Jak bowiem osiągnąć cel, kiedy zapał mija po kilku sesjach treningowych? Dlatego zebraliśmy kilka wskazówek, jak możesz nie tylko znaleźć motywację do ćwiczeń, ale także ją utrzymać na długo.

Wskazówka 1: Zrób pierwszy krok.

Na serio podejmij decyzję o regularnym uprawianiu sportu. „Od jutra”, „od poniedziałku”, „na wiosnę” – czy nadal oszukujcie się, że kiedyś nadejdzie ten magiczny dzień nowego, lepszego życia? W naszą psychikę wpisany jest strach przed zmianami, dlatego każda zmiana przyzwyczajeń będzie nas kosztować wysiłek stawienia oporu obawom przez nowym. Rozpoczęcie regularnych treningów wymaga przecież przemodelowania swoich nawyków i przyzwyczajeń. Dlatego ciągle coś sobie obiecujemy, ale już z dotrzymaniem słowa jest trudniej. Ale prawda jest bolesna – ten magiczny dzień nie nadejdzie, jeśli nie weźmiesz się w garść i po prostu nie zaczniesz ćwiczyć. Odważnie ruszaj więc przed siebie, a szybko przekonasz się, że czujesz się lżej, sprawniej, lepiej.

Wskazówka 2: Poszukaj partnera do treningów.

Na pewno w gronie znajomych masz kogoś, kto również chciałby włączyć więcej sportu do codziennego życia. Rozejrzyj się, popytaj, razem jest łatwiej! Co powiesz na cotygodniowe, ustalone spotkanie na wspólny jogging, spacer albo wyjście na fitness? Wspólne uprawianie sportu jest nie tylko przyjemniejsze, ale automatycznie stawia nas w sytuacji, w której nie chcemy zawieźć przyjaciółki i łatwiej nam pokonać wewnętrznego lenia, kiedy nadejdzie dzień bez ochoty na ruch. Razem łatwiej wam będzie również uczynić ze sportu swoje hobby, kiedy już złapiecie bakcyla!

Wskazówka 3: Wyznacz realistyczne cele.

Osoby początkujące często popełniają zasadniczy błąd – stawiają sobie zbyt ambitne cele, które są po prostu nie do zrealizowania. W rezultacie, szybko się zniechęcają i rezygnują z dalszych treningów. Lepiej wyznaczyć sobie małe cele, a kiedy uda się je osiągnąć, przekonasz się, że smakują tak samo jak wielkie sukcesy! Jeśli lubisz bieganie, na początek weź udział w biegu ulicznym na 5km. Ten wymarzony maraton może na Ciebie poczekać kilka miesięcy!
Wyznaczając cele, używaj formuły SMART: SMART to sposób formułowania celów, który zwiększa szansę na ich realizację. To jednocześnie akronim opisujący pięć cech, jakie powinien spełniać dobrze sformułowany cel. S – czyli Sprecyzowany, M – czyli Mierzalny, A – czyli Atrakcyjny, R – czyli Realistyczny, T – czyli Terminowy.

  • S – czyli Sprecyzowany – nie mówisz: „Chcę schudnąć”, ale na przykład: „Chcę najpierw schudnąć cztery kilogramy”.
  • M – czyli Mierzalny – oznacza to, że twój cel powinien być na końcu możliwy do zweryfikowania. Na przykład liczba utraconych kilogramów lub czas, w którym chcesz przebiec określony dystans.
  • A – czyli Atrakcyjny - oznacza, że całkowicie identyfikujesz się ze swoim celem i wierzysz, że możesz go osiągnąć.
  • R – czyli Realistyczny - cel musi też być realistyczny - staraj się więc schudnąć o te cztery kilogramy, zamiast wyglądać za 2 miesiące wyglądać jak top modelka.
  • T – czyli Terminowy - oznacza, że cel nie jest umieszczony w odległej przyszłości, ale ma datę początkową i końcową. Po prostu określ, w jakim czasie chcesz, aby Twoje marzenie się spełniło.

Wskazówka 4: Znajdź sport, który pokochasz.

Bardzo ważnym czynnikiem sukcesu jest znalezienie sportu, który sprawia ci przyjemność. Nie zmuszaj się do godzinnego treningu siłowego lub wyczynowego biegania, jeśli lubisz jogę. Co z tego, że jogging spali dużo kalorii, jeśli na samą myśl robi ci się słabo! Jeśli zmuszamy się do treningu, bardzo szybko stracimy do niego motywację. Poczytaj o różnych rodzajach treningu, sprawdź oferty sportowe w twojej okolicy i zadaj sobie następujące pytania:

  • Wolę ćwiczyć samotnie czy w grupie?
  • Czy chcę być sprawniejsza i budować mięśnie, czy zależy mi na utracie wagi?
  • Czy potrzebuję relaksu, czy chcę się zmęczyć podczas treningu?

Następnie wybierz najlepszy dla siebie rodzaj treningu. W tej chwili mamy naprawdę szeroką ofertę rodzajów sportu i każdy może wybrać sobie coś dla siebie. Zamiast treningu siłowego, można wspaniale ćwiczyć np. tabatę lub trening HIIT, a jeśli zależy nam również na relaksacji – joga to trening siłowy z własną masą ciała plus właściwy oddech.

Nie pozwól, aby miesiączka spowolniła Cię podczas wybranych ćwiczeń. Z wkładką Always nie musisz martwić się o swoją miesięczną higienę podczas treningu, gdyż zapewnia ona 100% pewności, świeżości i suchości.

Wskazówka 5: Nagrody wzmacniają motywację. 

Kiedy już wyznaczysz sobie małe cele według formuły SMART, pamiętaj o nagradzaniu się za ich osiąganie. Jednak nagrody nie powinny kolidować z tym, co już udało się osiągnąć: jeśli celem jest zgubienie kilku kilogramów, nie kupuj sobie od razu czekolady po schudnięciu 3 kg. Zamiast tego wybierz nagrodę związaną z nowym ulubionym sportem, na przykład nowy strój sportowy. Na treningu również istotne jest, żebyśmy dobrze się czuli i sobie podobali, a w ładnym ubraniu motywacja do treningu wzrasta sama!

Wskazówka 6: Podziel się swoimi postępami z przyjaciółmi.

Poinformuj swoich przyjaciół i znajomych o swoim nowym sportowym hobby i celach treningowych. Twoi bliscy na pewno będą razem z tobą świętować sukcesy i wiernie kibicować. Doping i wsparcie naszych bliskich sprawia, że czujemy się lepiej zmotywowani do kontynuowania sportowej drogi. Na pewno znasz to powiedzenie: Radość dzielona podwójną radością! Dokładnie tak jest, a im więcej radości, tym więcej energii do życia i sportu.

Wskazówka 7: Zrób bilans zysków i strat.

Po wielkim przypływie energii na początku przygody ze sportem, z pewnością przyjdzie czas, kiedy nasz zapał spadnie. Zwątpienie może pojawić się na każdym etapie przygody ze sportem, zwłaszcza, jeśli widzimy, że znajomi bawią się do rana lub zajadają pizzę, która wpadła z naszego jadłospisu. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, znajdź chwilę dla siebie i sporządź dwie listy. Na jednej wypisz wszystko, co odebrały ci treningi, a na drugiej wymień, co pozwoliły ci zyskać. Gwarantujemy, że ta druga lista będzie o wiele dłuższa, a to pewnością przywróci ci siły i naprawi nadwątloną motywację.

Wskazówka 8: Prowadź dziennik treningowy.

Dziennik treningowy to bardzo dobry pomysł – dzięki niemu będziesz mieć dostęp do swoich sukcesów czarno na białym. Zapisuj w nim:

  • Jak często w tygodniu ćwiczysz (zapisuj każdy, nawet najkrótszy trening).
  • Ile dotychczas udało się schudnąć w ramionach, nogach lub brzuchu (jeśli twoim celem jest zrzucenie wagi).
  • Jak poprawiły się Twoje czasy/siła biegowa podczas biegania.
  • Które ćwiczenia są teraz znacznie łatwiejsze w wykonaniu (na przykład asany w jodze).
  • Jak zmieniło się Twoje BMI.

Dobrą praktyką jest także regularne robienie sobie zdjęć, co daje to bezpośrednie porównanie „przed” i „po”, zwłaszcza podczas utraty wagi.