Być aktywną w wakacje


Zdrowie i nastrój
2/09/2021
Teoretycznie nic nie sprzyja bardziej treningom niż wakacje. Ciepło, słońce, odrobina wolnego czasu – wydaje się, że to idealne warunki do tego, żeby ćwiczyć, i to dużo więcej, niż zazwyczaj. Oczywiście, tak wygląda teoria. Bo w praktyce zawsze jest albo za gorąco, albo za deszczowo, albo zbyt leniwie, lub zbyt krótka doba.

Koniec z tym – oto kilka sposób na to, aby być aktywnym przez całe wakacje.

Sezon letni jest idealny, bo prawie codziennie można ćwiczyć na dworze (no, może oprócz tych momentów, kiedy pada deszcz). Słońce świeci, a nawet kiedy go nie ma, nadal jest w miarę ciepło i nie trzeba mieć na sobie pięciu warstw koszulek, bluzek i bluz, które tylko przeszkadzają.

1. Jeżeli nigdy nie udaje Ci się zrobić treningu w dzień, zacznij wreszcie planować go RANO.
Nic Ci się nie stanie, jak 3 razy w tygodniu wstaniesz o ósmej, a nie o dwunastej i od razu zrobisz trening.
Jak zerwać się rano z łóżka i iść na trening?

  • Wieczorem przygotuj sobie strój do ćwiczeń lub biegania, rozłóż matę, jeśli jest potrzebna, przygotuj buty i butelkę z wodą.
  • Zamiast 50 budzików nastaw 2 w odstępie 15 minut. Ustaw do nich inną melodię niż zazwyczaj.
  • Po usłyszeniu budzika nie przysypiaj, tylko usiądź. Posiedź chwilę i stopniowo wstawaj z łóżka.

A co jeśli w tych dniach czujesz się niedyspozycyjna – to już nie jest problem: na rynku są dostępne takie produkty, które zapewnią Ci odpowiednią ochronę i komfort przy wykonywanych ćwiczeniach. Jednym z nich są produkty marki Always.

2. Zaangażuj znajomych
Zawsze jest ktoś, kto spędza wakacje w domu. Wyciągnij go – niekoniecznie na zwykły trening, ale chociaż na wspólne bieganie, jazdę rowerem, rolki czy jakieś wakacyjne sportowe wydarzenie (często duże miasta organizują jakieś sesje treningowe na świeżym powietrzu za darmo). Może być również długi spacer – z towarzystwem nie będziesz się nudzić, a aktywność zaliczona.
Jeśli nie możesz znaleźć nikogo, kto miałby ochotę się poruszać – na różnych portalach z ogłoszeniami zawsze ktoś szuka kolegi/koleżanki do treningów, więc na pewno kogoś tam znajdziesz. Dodatkowo poznasz kogoś nowego!

3. Spróbuj czegoś nowego
Może to być po prostu inny trening (może joga?) – ważne, żeby był zupełnie różny od tego, co robisz zazwyczaj. „Coś nowego” to mogą być też rolki, skakanka, wspinaczka czy pływanie na miejskim basenie – sama wybierz aktywność, jaka Ci pasuje i po prostu zacznij ją uprawiać.
W niektórych dużych miastach siłownie w wakacje mają dni otwarte i można sobie za darmo przyjść na zajęcia. Także władze miejskie mogą zorganizować jakiś darmowy trening na świeżym powietrzu – warto więc śledzić strony internetowe swoich miast.

4. Podejmij wyzwanie
Biegowe, przysiadowe, brzuszkowe – nieważne. Ważne, żeby spisać sobie cele i codziennie małymi kroczkami je spełniać.

Aktywne wakacje

Być aktywną w wakacje - część 2.

Top5