Chodzenie czy bieganie: co jest lepsze dla Ciebie?


Zdrowie i nastrój
3/09/2021
Zarówno chodzenie, jak i bieganie sprzyjają zachowaniu dobrej formy. Dzięki naszym poradom dowiesz się, które z nich jest lepsze dla Ciebie i realizacji wyznaczonych celów!

Chodzenie czy bieganie: Co jest lepsze dla Ciebie?

Zarówno chodzenie, jak i bieganie sprzyjają zachowaniu dobrej formy. Sprawdź, która forma aktywności jest lepsza dla Ciebie.

Ćwiczenia to bardzo ważny element życia, jeżeli chcemy żyć zdrowo. Ponadto udowodniono, że 30 minut ćwiczeń dziennie przyczynia się do poprawy stanu zdrowia oraz obniża ryzyko zachorowań. Ćwiczenia w szczególności są ważne dla dobrej kondycji układu krążenia. Kiedy mówimy o ćwiczeniach aerobowych, wówczas myślimy o chodzeniu lub bieganiu. Pytanie brzmi, które z nich jest dla Ciebie odpowiednie? Porównując korzyści oraz rezultaty wynikające z obu aktywności, możesz zdecydować, która z nich będzie dla Ciebie lepsza i łatwiej pozwoli Ci osiągnąć wyznaczone cele.

Korzyści wynikające z biegania i chodzenia

Niezależnie od sposobu biegania czy chodzenia, zawsze wynikają z nich pewne korzyści dla zdrowia. Czynnie uprawiając jedną w powyższych form aktywności, doświadczasz powtarzających się korzyści:

  • redukcji masy ciała, a przez to zachowania prawidłowej wagi, kiedy tylko osiągniesz swój cel
  • poprawy jakości snu oraz nastroju
  • wzrostu poziomu energii
  • zmniejszenia ryzyka chorób serca, nowotworów czy cukrzycy
  • oszczędności pieniędzy - są to formy aktywności niewymagające dużego nakładu finansowego.

Dlaczego chodzenie może być dla Ciebie odpowiednie?

Chodzenie jest znakomitym ćwiczeniem zwłaszcza dla początkujących. Jeżeli zaczynać regularnie ćwiczyć, chodzenie to fantastyczny sport na dobry początek. Łatwo wciągniesz się w ćwiczenia aerobowe i skutecznie zaczniesz budować swoją wytrzymałość. Chodzenie polecamy osobom, które mają dużo kilogramów do zrzucenia, cierpią z powodu wcześniejszych urazów lub mają inne problemy zdrowotne. Chodzenie obciąża stawy mniej niż bieganie. Dla bardziej skutecznego spalania kalorii wybieraj górzysty teren lub zwiększ nachylenie bieżni.

Dlaczego bieganie może być dla Ciebie odpowiednie?

Bieganie jest idealne dla osób z aerobowym przygotowaniem. Bieganie bardziej obciąża stawy niż chodzenie. Jednakże obciążenie stymuluje przyrost mięśni oraz wzmacnia kości, co niewątpliwie jest jego zaletą.

Bieganie pozwala spalić więcej kalorii w krótszym okresie czasu niż chodzenie i dlatego też jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na zredukowanie wagi ciała. Jeżeli dopiero zaczynasz biegać lub chodzić, robienie przerw pomoże wzmocnić wytrwałość oraz zwiększyć dystans.

Bieganie to również dobry sposób na zintegrowanie się z lokalnymi społecznościami dzięki organizowanym biegom.

Istnieje również silne poczucie wparcia w czasie takich biegów.

Zanim zaczniesz chodzić lub biegać, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który oceni Twój stan zdrowia. Potem możesz zacząć ćwiczyć. Warto pamiętać również o odpowiednich butach, które mogą zapobiegać urazom oraz o właściwym nawadnianiu, zwłaszcza w trakcie upalnego lata lub mroźnej zimy. Najważniejszy jest wybór tej formy aktywności, która bardziej Ci odpowiada. Jeżeli będziesz uprawiać sport z pełnym zaangażowaniem oraz przyjemnością, z pewnością na dłużej zagości on w Twoim życiu.


Trening z trenerem personalnym może zdziałać cuda
Czy chcesz osiągnąć swoje cele związane z zachowaniem formy?