Jak zabezpieczyć się przed poplamieniem bielizny


Zdrowie i nastrój
5/02/2021
Jeśli stosujesz tampony musisz je tak dobrać, aby ich rozmiar był odpowiedni do obfitości krwawienia. W pierwszych dniach najlepiej stosować tampony o większej chłonności, a pod koniec cyklu te o mniejszej chłonności.

W pierwszych dniach najlepiej stosować tampony o większej chłonności.

Ta podstawowa teoria jednak nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dzięki nim będziesz mogła uniknąć plam na bieliźnie.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj tamponu do obfitości krwawienia?
Ta wiedza przychodzi wraz z doświadczeniem. Najlepiej wypróbuj różne rodzaje tamponów. Jeśli musisz wymieniać tampon co 4 godziny, to wypróbuj większe. Natomiast jeśli po 4 godzinach nadal widzisz na tamponie białe włókna, powinnaś wybrać mniejszy rozmiar.

Czy mogę stosować tampony w nocy?
Tak, możesz. Wtedy tampon należy założyć tuż przed położeniem się spać i wyjąć natychmiast po przebudzeniu. Najlepiej dobrać tampon do fazy cyklu, abyś nie przekroczyła 8 godzin między zmianami tamponu lub musiała wymieniać go kilka razy podczas snu. Jeśli średni lub mały tampon wystarcza ci na całą noc, to nie ma potrzeby stosowania większego.

Czy powinnam dodatkowo stosować podpaski lub wkładki higieniczne?
Najlepiej sama zdecyduj. Powinnaś stosować taką kombinację środków ochronnych, która zapewni ci poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Tampony zapewniają więcej swobody, ale trzeba się do nich przyzwyczaić. Do tego czasu możesz stosować oba sposoby zabezpieczenia: podpaskę Always i tampon Tampax. Niektóre kobiety stosują dodatkowo wkładki higieniczne zamiast podpasek, aby ochronić bieliznę przez drobnymi plamkami.

Jaki rodzaj aplikatora wybrać: plastikowy, papierowy czy żaden?
To zależy tylko od Twoich preferencji. Wiele kobiet wcale nie potrzebuje aplikatora, a dla niektórych to duże ułatwienie.

Czy kobiety o drobnej budowie powinny stosować mniejsze tampony?
To popularny mit. Rozmiar tamponu odpowiada obfitości krwawienia, a nie wymiarom ciała. Jeśli jesteś drobna, ale Twoje miesiączki są obfite, powinnaś stosować podpaski i tampony o większej chłonności.