5 zaskakujących korzyści płynących ze spacerów


Zdrowie i nastrój
11/12/2020
Wyjście na długi spacer może być najlepszą decyzją, jaką podejmiesz tego dnia!

Czujesz się nieswojo na siłowni, gdzie dumnie prężą się wysportowane sylwetki młodych kobiet? A może straciłaś zapał do cotygodniowych praktyk jogi ? Alternatywą może być zwykły, codzienny spacer! Często zapominamy, że przechadzka jest odpowiednią formą aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji fizycznej; ponadto, chodzenie niezwykle korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jeżeli denerwujesz się na myśl o grupowych zajęciach fitness lub nie możesz wykonywać intensywnych ćwiczeń ze względu na problemy ze stawami − spacer może okazać się dla Ciebie idealną formą aktywności fizycznej. Chodzenie redukuje poziom stresu (ale nie tylko: redukuje również zbędne kilogramy!) oraz chroni Twój organizm przed różnego rodzaju chorobami.

 

Wędrówki są również bardzo ekonomiczną formą aktywności fizycznej – wszystko, czego potrzebujesz to wygodne ubranie i buty. Regularnie używaj kapsułek do prania Ariel 3 w 1. Dzięki nim Twoje ubrania będą zawsze wyglądać doskonale, a Ty w każdej chwili będziesz gotowa do wyjścia! Oto kilka powodów, dla których warto zacząć regularnie spacerować. 

1. Przewietrzysz umysł 

Regularne spacery dobrze wpływają na kondycję psychiczną. Świeże powietrze i szybsze krążenie krwi pozytywnie wpłyną na Twój nastrój, zwiększą poczucie pewności siebie, pomogą zredukować stres i uczucie niepokoju oraz ułatwią zasypianie. Jeżeli mierzysz się właśnie z jakimś problemem, być może podczas spaceru łatwiej będzie Ci podjąć istotną decyzję lub znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. 

2. Zrzucisz parę kilo

Spacer to jedna z najłatwiejszych form aktywności fizycznej. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, spędzając dużo czasu za biurkiem lub w samochodzie, spaceruj jak najwięcej. Aby podkręcić metabolizm, spróbuj wykonać co najmniej 15 000 kroków dziennie. Chodzenie nie jest skomplikowanym ćwiczeniem – nie będziesz musiała zwiększać liczby wykonywanych kroków, ani układać specjalnego programu treningowego. Wystarczy włożyć buty i wyjść z domu. Na początek spróbuj krótkich, piętnastominutowych spacerów po posiłku. Lekki wysiłek po jedzeniu reguluje poziom cukru we krwi, dzięki czemu później nie będziesz miała ochoty na słodkości.

3. Chodzenie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

Mówi się, że chodzenie nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, ale także zwiększa szanse na wyjście z choroby w przypadku kobiet, które już zachorowały. Badania przeprowadzone przez American Society of Clinical Oncology (Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologii Klinicznej) wykazały, że kobiety, które spacerowały około 25 min dziennie po zdiagnozowaniu u nich raka piersi, miały o 50% większe szanse na wyjście z choroby. Podobne efekty zaobserwowano w przypadku osób chorych na raka jelita grubego oraz raka prostaty.

4. Chodzenie zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję starczą

Szacuje się, że obecnie około 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję; do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 75 milionów. Lekarze sugerują, że regularny spacer pomaga chronić mózg przed zaburzeniami funkcji poznawczych, występujących często u osób starszych, zmniejszając ryzyko zachorowania na demencję starczą o 40%. Nadszedł czas, by działać! Alzheimer’s Society UK (Brytyjskie Stowarzyszenie Walki z Alzheimerem) podaje, że okres między 40 a 64 rokiem życia to najlepszy czas na zadbanie o swoje zdrowie i poczynienie niezbędnych zmian, dzięki którym Twój umysł pozostanie w dobrej kondycji. Wystarczy 30 minut aktywności fizycznej pięć razy w tygodniu oraz zdrowa dieta. 

5. Będziesz dłużej żyć

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge wykazały, że codzienny 20-minutowy spacer wystarczy, aby zredukować ryzyko przedwczesnej śmierci o jedną trzecią. Naukowcy dowiedli również, że ludzie, którzy zaczęli prowadzić bardziej aktywny tryb życia dostrzegli znaczną poprawę zdrowia, a brak aktywności fizycznej (podobnie jak otyłość) może przyczynić się do przedwczesnej śmierci. 30 minut spaceru każdego dnia obniża ciśnienie krwi, w konsekwencji zmniejszając ryzyko zawału serca oraz innych przypadłości sercowo-naczyniowych, redukuje też ryzyko wystąpienia udaru o 27%.

Uwielbiasz spacerować? Jeżeli codzienny spacer pozytywnie wpłynął na stan Twojego zdrowia, podziel się z nami swoim doświadczeniem w komentarzach poniżej!

Jak z wiekiem zadbać o swoje mięśnie
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Więcej świetnych artykułów znajdziesz w zakładce Zdrowie rodziny.
Ten artykuł również może Cię zainteresować: Jak z wiekiem zadbać o swoje mięśnie
Przyłącz się do społeczności Victoria i otrzymuj wybrane artykuły, które mogą Cię zainteresować. Zarejestruj się.