Jak zachować siłę mentalną w czasach koronawirusa!


Zdrowie i nastrój
7/01/2021

Ograniczenia w przemieszczaniu się, strach egzystencjalny, izolacja społeczna – nie każdy dobrze znosi czasy pandemii. Dzięki naszym wskazówkom poradzisz sobie z tym wyzwaniem.

Od początku rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa i wprowadzenia środków ostrożności doświadczamy wielu rodzajów stresu. Odczuwamy między innymi:

  • niepewność związaną z przyszłością, pracą itd.,
  • obawę przed zarażeniem, stres wynikający z przygnębiających informacji,
  • strach przed napiętnowaniem przez innych,
  • stres związany z samotnością i nudą.

Siła mentalna vs. zmęczenie izolacją

Wszyscy odczuwamy napięcie związane z tym trudnym czasem. Kiedy nasze życie prywatne i zawodowe nagle się zmienia, odczuwamy to fizycznie i psychicznie. Eksperci mówią o tak zwanym zmęczeniu izolacją. Stan wyczerpania oraz pragnienie szybkiego powrotu do normalności stanowią długotrwałe skutki pandemii oraz zmian, jakie wprowadziła do naszego życia.

Czym objawia się zmęczenie izolacją? Sprawdź, czy doświadczasz niektórych uczuć z poniższej listy:
  • porywczość,
  • wybuchy emocjonalne,
  • smutek i depresja,
  • niepokój i strach,
  • wyczerpanie fizyczne,
  • wypalenie,
  • trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji,
  • problemy z zasypianiem,
  • brak motywacji i zainteresowania zajęciami, które wcześniej sprawiały Ci radość,
  • przejadanie się lub niedojadanie,
  • nadużywanie alkoholu i papierosów.
Co robić, aby wzmocnić się mentalnie, przetrwać ten czas i zachować zdrowie psychiczne? Mamy kilka podpowiedzi:

Samotna? Dbaj o swoją siłę mentalną!

Ludzie, którzy spędzają zbyt wiele czasu samotnie mają skłonność do myślenia za dużo. Myśli wirują, gdy mózg nie znajduje rozrywki. Podczas izolacji z powodu pandemii koronawirusa takie sytuacje zdarzają się częściej, a wynikają z braku zajęć oraz niedostatecznych interakcji społecznych. Do tego jesteśmy pozbawione drobnych nagród, takich jak wakacje, wypady weekendowe czy imprezy urodzinowe, na które zawsze czekamy z niecierpliwością.

W ten sposób rodzą się nam w głowach różne myśli, potęgowane problemami, jakie niesie ze sobą pandemia. Więc jak sobie radzić z samotnością, nudą oraz obawami, które im towarzyszą? Oto trzy pierwsze kroki, aby wyjść z kryzysu:
  1. Zaakceptuj tu i teraz: Przyjmij obecną sytuację i nową codzienność taką, jaka jest. Wszyscy przeżywają ciężki okres i muszą nauczyć się sobie radzić. Świat nie wróci do tego, co było dawniej, dopóki nie pokonamy koronawirusa. Więc nie staraj się iść pod prąd i nie walcz z obecną sytuacją. Postaraj się z nią oswoić i ją zaakceptować.
  2. Przywyknij do niektórych myśli: Zaakceptuj fakt, że miewasz teraz przygnębiające myśli. Wypowiedz je na głos lub zapisz na kartce. To pomaga uspokoić chaos w głowie. W ten sposób możesz również podjąć dyskusję z niepokojem, który Cię ogarnął. Dzięki temu zrozumiesz, skąd się wziął. Zastanów się też, jak możesz odzyskać kontrolę nad stanem swojego umysłu. Personifikując strach, stajesz z nim oko w oko. Jeśli zanim zaśniesz ogarnie Cię lęk, po prostu wstań. Twoje łóżko nie stoi na oddziale covidowym! Zrób sobie krótką przerwę, wypij szklankę wody, posłuchaj muzyki – nie musisz na siłę iść spać.
  3. Zbuduj własny system: Ci, którzy chcą ochronić siebie i innych, muszą nauczyć się tolerowania samotności. Zacznij od stworzenia własnej, codziennej rutyny. Nawet w czasie samoizolacji i kwarantanny lubimy poruszać się w pewnych ramach. To nie znaczy, że musisz drobiazgowo planować każdy dzień. Wystarczy, że wstaniesz wcześnie i wypełnisz dzień zajęciami, które sprawią Ci przyjemność i dadzą poczucie celu i sensu.

Szczęśliwa w ciągu dnia: 11 sposobów na zachowanie równowagi psychicznej

  1. Poranna rutyna: Nie spiesz się, zacznij nowy dzień zrelaksowana. Zadbaj o siebie, porozciągaj się, głęboko pooddychaj. Może nabierzesz ochoty na poranny trening. W ten sposób będziesz mogła od razu ustawić sobie cel: po zakończeniu pandemii będziesz w dobrej formie, może nawet zrzucisz parę kilo.
  2. Wzmocnij ciało i umysł poprzez sport: Nieważne czy trenujesz w domu, idziesz pobiegać, czy wychodzisz na spacer do lasu – wysiłek fizyczny oczyszcza głowę, wzmacnia umysł i pozwala lepiej spać.
  3. Bądź empatyczna: Bądź wyrozumiała dla innych – każdy inaczej radzi sobie z obecną sytuacją. Kpiny czy wyrzuty nikomu teraz nie pomogą; szanujcie się więc i bądźcie dla siebie uprzejmi.
  4. Nie zamartwiaj się: Regularnie spisuj swoje myśli. Włącz minutnik na 20 minut i wypisz wszystko, co Cię trapi. W ten sposób chaotyczne myśli złożą się w harmonijną całość. To może przynieść Ci ulgę. Na końcu listy postaw pytanie: „Jak mogę poradzić sobie z tymi obawami i jak chcę się czuć?"
  5. Sprzątanie: Nie tylko obawy wymagają regularnego serwisu, ale również Twoja szafa. Pozbywanie się starych przedmiotów, dokładne sprzątanie czy porządkowanie garderoby to czynności prawdziwie wyzwalające. A dla swoich ulubionych ubrań zrób coś dobrego! Zachowaj żywe kolory tkanin i pozbądź się nieprzyjemnych zapachów za pomocą kapsułek Ariel Allin1 PODS – COLOR!
  6. Pielęgnuj kontakty społeczne i świadomie wprowadzaj je do codziennego życia: Ludzie są zwierzętami stadnymi, więc potrzebują interakcji społecznych. Możesz zasygnalizować komuś swoją potrzebę bliskości i ochrony. Odważ się zaprosić ukochaną osobę na randkę, np. online. Innym dobrym pomysłem jest dołączenie do tzw. „pokoi", czyli spotkań online, podczas których uczestnicy rozmawiają i dyskutują o problemach. Jeśli nikt nie jest dostępny, możesz posłuchać podcastów. Czasem, żeby poczuć się lepiej wystarczy posłuchać czyichś rozmów.
  7. Napisz list: Kiedy ostatni raz wysłałaś odręcznie napisaną wiadomość? Wykorzystaj obecną sytuację, aby uszczęśliwić członka rodziny lub przyjaciela. Może wyślesz również paczkę, okazując tym samym swoją troskę i sympatię?
  8. Randka ze sobą: Znajdź czas, żeby pójść na spacer lub pojeździć na rowerze i ciesz się chwilami spędzonymi w towarzystwie wyjątkowej osoby: siebie!
  9. Szukaj źródeł wewnętrznej siły: Spisz rzeczy, które sprawiają Ci radość, a które możesz wykonać w obecnej sytuacji. To będzie Twoja lista zasobów, z której skorzystasz, gdy nawiedzi Cię nuda lub frustracja: rękodzieła, spacer po lesie, przyjemna kąpiel, zdrowe gotowanie i inne! Skup się na tym, co masz w zasięgu ręki, a nie na tym czego Ci brakuje.
  10. Jak być zadowoloną nawet jeśli działasz bez planu: Jeśli nie jesteś zapracowana i spędzasz sporo czasu w domu, ciesz się z odpoczynku oraz z faktu, że Twoja lista rzeczy do zrobienia nie jest przepełniona stresującymi obowiązkami. To się wkrótce zmieni 😉.
  11. Zbuduj odporność na stres: Stosując techniki oddechowe, jogę i medytację szybko nauczysz się radzić sobie ze stresem. Na przykład napad paniki pokonasz biorąc kilka głębokich oddechów i rozluźniając ramiona. Jeśli nie możesz rozluźnić się psychicznie, zrób to fizycznie! Napnij mięśnie i rozluźnij je. Twoje ciało wysyła wtedy sygnał do mózgu: odpręż się!

Siła umysłu pomaga opanować strach przed zarażeniem

Wielu ludzi obawia się zarażenia koronawirusem. Przeczytaj, w jaki sposób możesz sobie pomóc.
  • Stosuj się do wytycznych: Naukowcy i eksperci to profesjonaliści, a nie przypadkowe osoby. Zaufaj ich radom i przestrzegaj zasad. W ten sposób w najprostszy możliwy sposób zminimalizujesz ryzyko zarażenia.
  • Świadomie korzystaj z mediów: Polegaj tylko i wyłącznie na poważnych i sprawdzonych źródłach, kwestionuj bezpodstawne twierdzenia. Jeśli Ci to pomoże, unikaj komentarzy w mediach społecznościowych, ponieważ tam każdy może anonimowo siać panikę i rozpowszechniać teorie spiskowe i kłamstwa.
  • Rób zakupy bezpiecznie: Jeśli to możliwe, unikaj robienia niezbędnych zakupów w godzinach szczytu. Możesz też wypróbować opcję z dowozem do domu ze sklepu czy z restauracji.
  • Nie wstydź się: Nawet jeśli inni podchodzą spokojniej do środków ostrożności i patrzą na Ciebie z pobłażliwością, nie wahaj się wprowadzić własnego „systemu ochrony" i odsunąć się od nich na jakiś czas. Nie wstydź się, że chcesz chronić siebie i innych.