Pięć prostych sposobów na poradzenie sobie z codziennym stresem


Zdrowie i nastrój
30/05/2019
Dowiedz się, jak rozwiązywać codzienne problemy, które spędzają Ci sen z powiek. 

Wszyscy mamy jakieś zmartwienia. Kiedy jednak za bardzo się stresujemy, może to nie tylko wpłynąć negatywnie na nasze związki, pracę i szczęście, ale również spowodować pewne nieprzyjemne objawy fizyczne. Kiedy jesteś zestresowana, Twój organizm uwalnia hormony takie jak kortyzol i adrenalina. Mogą one sprawić, że będziesz się czuła zmęczona, będziesz zmagać się z bólem głowy i zadyszką, a poza tym odczuwać bóle całego ciała i łatwo wpadać w irytację. W dłuższej perspektywie stres może sprawić, że będziesz bardziej podatna na depresję i problemy z sercem. Mając to na uwadze, musisz pamiętać, że zmniejszanie, unikanie i przezwyciężanie stresu to bardzo ważna umiejętność. Podpowiemy Ci, jak ją opanować.

Zmartwienie: Nadmiar obowiązków domowych
Pragniemy mieć szczęśliwy dom i utrzymywać w nim pewne standardy, ale dla wielu z nas prowadzenie domu i związany z tym nadmiar obowiązków mogą powodować rosnący stres i niezadowolenie.
Rozwiązanie: Jeżeli masz wrażenie, że wiecznie robisz wszystko za innych, może czas zacząć delegować obowiązki? Przydziel członkom swojej rodziny lub swojemu partnerowi odpowiednie zadania, takie jak wkładanie naczyń do zmywarki, karmienie kota, wynoszenie śmieci itp., aby oszczędzić swój czas i zmniejszyć stres. Jeżeli nie masz rodziny, ale dysponujesz pewnymi środkami finansowymi, możesz przeznaczyć je na wynajmowanie pracowników do wykonywania pewnych zadań – jak np. sprzątanie domu czy mycie samochodu. Zastanów się też, czy wszystkie prace domowe, które wykonujesz, są absolutnie konieczne. Może okazać się, że po prostu robisz zbyt wiele.

Zmartwienie: Problemy w pracy
Bardzo często martwimy się pracą zawodową – czy nadal osiągamy wystarczająco dobre wyniki, czy może niebawem zastąpi nas ktoś młodszy?
Rozwiązanie: Przejmij kontrolę nad stresem – po prostu usiądź i zrób listę wszystkich rzeczy, które przysparzają Ci zmartwień w pracy, a następnie przy każdej pozycji napisz jedną drobną rzecz, którą możesz zrobić, by rozwiązać ten problem. Jeżeli martwisz się tym, że powinnaś lepiej rozwijać swoje umiejętności, poproś szefa o to, by zapewnił Ci dodatkowe szkolenie. Jeżeli takie rozwiązanie nie jest przewidziane w firmowym budżecie, poszukaj odpowiednich informacji w Internecie, żeby samodzielnie uzupełnić swoją wiedzę. A może zaczynasz już odczuwać ciężar swojego wieku? Kilka efektownych zmian Twojego stylu ubierania lub fryzury może dać Ci większą pewność siebie. Możesz też pomyśleć o nowym programie dbania o urodę lub o nowych produktach do pielęgnacji włosów, np. z kolekcji Pantene, aby mieć mocne i lśniące włosy. Bez względu na to, co Cię martwi, zaplanuj małe kroki, które pomogą Ci uporać się z tym problemem i przywrócą pewność siebie.

Zmartwienie: Zajmowanie się starszymi rodzicami

Być może zajmujesz się dorastającymi dziećmi, a jednocześnie troszczysz się o rodziców – taka sytuacja może powodować duży stres.
Rozwiązanie: Nie bierz na siebie wszystkich obowiązków i wypracuj odpowiednie strategie, abyś nie musiała stale rozmieniać się na drobne. Przygotuj plan podzielenia opieki między wszystkich członków rodziny, którzy przecież też mogą Ci w tym pomóc. Jeżeli bierzesz na siebie zbyt dużo, porozmawiaj ze swoim partnerem, rodziną lub przedstawicielami instytucji, które mogą zaoferować odpowiednie rady i wsparcie. Poza tym, kiedy jesteś zajęta opiekowaniem się innymi, trudno jest Ci znaleźć czas tylko dla siebie, ale staraj się o nim nie zapominać. Jeżeli poranny spacer sprawia Ci przyjemność i ma pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, nie rezygnuj z niego, nawet jeżeli oznacza to, że musisz rano wstać wcześniej.

Zmartwienie: Problemy finansowe
Kiedy moment przejścia na emeryturę zacznie się zbliżać wielkimi krokami, Twoje sprawy finansowe mogą mieć coraz większe znaczenie.
Rozwiązanie: Sprecyzuj, co dokładnie Cię niepokoi. Jeżeli Twoi rodzice zawsze borykali się z problemami finansowymi, możesz być nadmiernie ostrożna. Jeżeli Twoja pensja została obniżona z powodu zmniejszenia liczby godzin pracy, może będziesz musiała przyjrzeć się swoim wydatkom i zdecydować, na czym możesz zaoszczędzić, abyś nie musiała się martwić, że Twoja emerytura nie będzie wystarczająca. Możesz zarządzać swoimi finansami przy pomocy arkusza kalkulacyjnego, który będzie uwzględniał Twoje przychody i wydatki oraz pomoże Ci ustalić odpowiednie cele. Jeżeli stresujesz się z powodu przewidywanej wysokości swojej emerytury, spróbuj zastanowić się, jak możesz zwiększyć swoje przychody. Jeśli natomiast musisz ograniczyć wydawane pieniądze, przyjrzyj się uważnie swojemu wyciągowi bankowemu i zdecyduj, których wydatków można uniknąć. A jeśli nadal się martwisz, zwróć się o pomoc do profesjonalnego doradcy finansowego.

Zmartwienie: Zdrowie ukochanej osoby

Może dbasz o siebie i cieszysz się dobrym zdrowiem, ale za to martwisz się, bo Twój partner lub ktoś z rodziny przybrał na wadze, zbyt dużo pije lub gorzej się czuje.
Rozwiązanie: Jeżeli się martwisz, porozmawiaj z tą osobą o jej problemach. Może okazać się, że tak naprawdę chce ona przedyskutować ten temat właśnie z Tobą. Oczywiście możesz obawiać się negatywnej reakcji z jej strony – być może będzie miała pretensje o to, że krytykujesz ją i traktujesz protekcjonalnie, ale nie zakładaj z góry najgorszego scenariusza. Po prostu odważ się i zacznij tę rozmowę. Bądź zaangażowana i otwarta. I koniecznie wybierz odpowiedni moment, kiedy oboje będziecie spokojni. Jeżeli Twój partner lub krewny zgodzi się z Tobą, że musi bardziej dbać o zdrowie, zadeklaruj swoją pomoc – możesz na przykład gotować dla niego zdrowsze posiłki, wybrać się na wspólną pieszą wycieczkę raz w tygodniu lub zawrzeć umowę, że co tydzień zrobicie sobie dwa dni pod rząd bez kropli alkoholu. Łatwiej będzie Wam odnieść sukces, jeśli będziecie współpracować.

A Ty co robisz, by poradzić sobie z codziennym stresem? Podziel się z nami swoimi wskazówkami w polu komentarza poniżej.