Płyn do mycia naczyń i… okien
Płyn do mycia naczyń to nieoceniona pomoc nie tylko w kuchni, ale i w całym domu. Zobacz, co potrafi.
Płyn do mycia naczyń pomaga usunąć tłuszcz i resztki jedzenia z garnków, patelni, talerzy i sztućców – to dzięki niemu lśnią jak nowe. Ale czy wiesz, że płyn do mycia naczyń ma także inne przydatne zastosowania? Może posłużyć do ściągnięcia tapety, do mycia okien i oczywiście do usuwania zaschniętego tłuszczu oraz resztek jedzenia z garnków i patelni. Podpowiadamy, jak należy go użyć.
Jak działa płyn do mycia naczyń?
Płyn do mycia naczyń sprawia, że naczynia są czyste. Ale czy wiesz, jak to działa?
- Płyn do mycia naczyń zawiera surfaktanty, czyli środki powierzchniowo czynne, które obniżają napięcie powierzchniowe wody. Mają właściwości emulgujące, dzięki czemu wiążą wodę z tłuszczem i olejami. Dzięki temu taki tłuszcz można jednym ruchem usunąć z powierzchni naczynia.
- Konserwanty zapewniają trwałość detergentu. Dzięki nim w opakowaniu nie rozwijają się drobnoustroje, a płyn się nie psuje.
- Substancje zapachowe maskują nieprzyjemny zapach resztek jedzenia.
Pamiętajmy, że środki powierzchniowo czynne znajdują się nie tylko w płynie do mycia naczyń, ale także w innych produktach, takich jak szampony i proszki do prania.
Detergent bez trudu rozprawi się z przypalonymi resztkami jedzenia
Odwróciłaś się tylko na chwilę, a jedzenie już się przypaliło. Nie przejmuj się, szybko uporasz się z przypalonym garnkiem. Odstaw go na bok, zalej ciepłą wodą i dodaj trochę płynu do mycia naczyń. Odczekaj chwilę. Płyn do mycia naczyń rozpuści tłuszcz i przypalone resztki, dzięki czemu łatwo usuniesz je gąbką lub szczoteczką. Uwaga: Nie stosuj stalowych druciaków, ponieważ w ten sposób możesz porysować powierzchnię garnka.
Mycie okien z użyciem detergentu
Czy można myć okna płynem do mycia naczyń? Oczywiście! To nawet dobry pomysł, ponieważ takie produkt doskonale usuwa smugi, ślady palców oraz pozostałe zabrudzenia, a okna i inne gładkie powierzchnie lśnią czystością. Już wyjaśniamy, jak to działa:
- Wlej niewielką ilość detergentu, na przykład Fairy Platinum Lemon & Lime, do miski z letnią wodą. Kilka kropel Fairy dodanych do pięciu litrów wody wystarczy, żeby rozpuścić cząsteczki tłuszczu i brudu.
- Zmocz gąbkę lub ściereczkę w wodzie i wyciśnij. Przetrzyj szyby, a następnie je wytrzyj.
- Na koniec wytrzyj umytą powierzchnię do sucha ściereczką z mikrofibry.
Usuwanie tapet za pomocą płynu do mycia naczyń
Tak, płyn do mycia naczyń może się też przydać podczas remontu. Stanowi doskonały środek do szybkiego usuwania starych tapet:
- Dodaj niewielką ilość płynu do mycia naczyń do ciepłej wody i nasącz nią tapetę.
- Upewnij się, że tapeta jest dobrze zmoczona – najlepiej użyj gąbki lub miękkiego wałka malarskiego. Jeżeli tapeta ściemnieje, to znaczy, że jest dobrze nasiąknięta wodą.
- Teraz możesz usunąć tapetę, ściągając ją ręcznie lub przy użyciu szpachelki.
Czy płyn do mycia naczyń można stosować w zmywarce do naczyń?
Wydaje się to logiczne, skoro używamy środków do płukania i tabletek do zmywarek, a płyn do mycia naczyń służy przecież do zmywania. Jednak nie należy dodawać płynu do mycia naczyń do zmywarki, ponieważ taki produkt się pieni, a środki stosowane do zmywarek nie. Już kilka kropel płynu do mycia naczyń spieni wodę, a piana może wydostawać się ze zmywarki na podłogę.
Użyłaś płynu do mycia naczyń, żeby umyć zmywarkę? Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie opanować bałagan:
- Wyłącz zmywarkę.
- Zbierz pianę ręcznikami.
- Wyjmij naczynia, kiedy tylko zmywarka zakończy cykl mycia.
- Weź ręcznik i wytrzyj pianę, która zebrała się w zmywarce.
- Usuń pianę z dozownika detergentu i wytrzyj wszystkie powierzchnie wewnątrz zmywarki.
- Żeby pozbyć się piany, wlej na dno zmywarki pół szklanki octu.
- Do usuwania piany nadaje się także sól, lód i płyn zmiękczający do tkanin.
- Włącz pustą zmywarkę na dowolny cykl mycia, nie wkładając tabletki ani kapsułki do dozownika detergentu.