Jak poprawić efekty zmywania w zmywarce? – proste wskazówki


Dom i ogród
26/01/2021

Zmywarka nie ma z nami lekko. Często nie czytamy instrukcji obsługi urządzenia, stosujemy źle dobrane detergenty, wkładamy do zmywarki naczynia, które powinny być myte ręcznie, nie dbamy o filtry, a później dziwimy się, że sprzęt nie działa tak, jak powinien. Jakich błędów unikać i co robić, aby naczynia wyjęte ze zmywarki zawsze były idealnie czyste i lśniące? Poza tym, co możemy zrobić, aby zapewnić, że sprzęt będzie działał bez zarzutu przez wiele lat? Podpowiadamy. 

Czytaj zalecenia producenta zmywarki

Do każdej zmywarki dołączona jest instrukcja obsługi, z którą koniecznie należy się zapoznać przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia. Znajdują się tam wszystkie przydatne informacje, które pozwalają na użytkowanie sprzętu przez wiele lat. Czytając instrukcję, dowiesz się m.in. jak prawidłowo rozłożyć w niej naczynia, jaki program zastosować w przypadku konkretnych zabrudzeń i czym myć naczynia w zmywarce, aby były czyste i lśniące za każdym razem.

Co ważne, w instrukcji producent wskazuje również, jakie parametry powinna mieć woda podłączana do sprzętu, aby ten działał bez zarzutu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie dla prawidłowego działania zmywarki ma odpowiednie ciśnienie wody oraz wskaźnik jej twardości. Nie bez powodu producenci zmywarek zalecają stosowanie soli albo korzystanie z kapsułek wielofunkcyjnych, które zawierają zintegrowane substancje chroniące elementy zmywarki przed odkładaniem się kamienia. Pochodzący z twardej wody kamień może zatykać spryskiwacze, co przekłada się na niską efektywność mycia i może prowadzić do trwałego uszkodzenia zmywarki. Z kolei przy zbyt niskim ciśnieniu woda dociera do urządzenia za wolno i jej ilość może być niewystarczająca do prawidłowego umycia naczyń.

Jeśli do tej pory nie przeczytałaś uważnie instrukcji obsługi swojej zmywarki, koniecznie nadrób zaległości!

Stosuj odpowiednie detergenty do zmywarki

Detergenty do zmywarki różnią się od środków przeznaczonych do mycia ręcznego zarówno składem, jak i skalą działania, dlatego nie należy stosować ich wymiennie. Jeśli do zmywarki wlejemy nawet niewielką ilość płynu do naczyń, w jej wnętrzu wytworzy się bardzo duża ilość piany, która nie tylko uniemożliwi prawidłowe opłukanie naczyń, ale też może wydostać się na zewnątrz, a nawet uszkodzić pompę albo grzałkę zmywarki.

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów do zmywarek, o różnym stopniu zaawansowania. Możesz wybrać kapsułki jednofunkcyjne albo wygodniejsze – wielofunkcyjne, All-in-One, takie jak Fairy Platinum lub Fairy Platinum Plus. Korzystając z kapsułek wielofunkcyjnych, nie będziesz musiała dodatkowo stosować płynu nabłyszczającego (który dba o to, by naczynia były lśniące i nie miały nieestetycznych zacieków i smug) oraz soli do zmywarki (która zmiękcza wodę i czyści zmywarkę, ograniczając odkładanie się kamienia), ponieważ kapsułki zawierają w sobie oba te składniki. Jeśli stosujesz tabletki jednofunkcyjne, zawierające tylko środek myjący, stosowanie osobnych dodatków takich jak nabłyszczacz i sól jest konieczne.

Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu samej zmywarki, zwłaszcza jeśli nie używasz kapsułek wielofunkcyjnych. Średnio co 3 miesiące (ok. 100 cykli), czyść urządzenie dedykowanym płynem do czyszczenia. Pamiętaj, że brudna zmywarka nie będzie w stanie dobrze umyć naczyń.

Co zrobić, by efekty zmywania w zmywarce były lepsze – nasze wskazówki

Oto, co możesz zrobić, aby ze swojej zmywarki zawsze wyjmować nieskazitelnie czyste naczynia:

  • Nie układaj naczyń jedno na drugim. Woda nie dotrze (i nie umyje) naczyń na górze.
  • Układaj talerze i miski w zmywarce zabrudzoną stroną w kierunku strumienia wody. Garnki, patelnie i rondle należy ustawiać zabrudzoną stroną ukośnie w dół, aby uzyskać najlepsze efekty.
  • Ostrożnie układaj akcesoria z długimi rączkami. Niewłaściwie ułożone mogą zablokować dysze zraszacza.
  • Płaskie patelnie i półmiski ustawiaj po bokach i z tyłu zmywarki, nigdy z przodu przy drzwiczkach – zablokują dostęp detergentu do naczyń. Jeśli chcesz wygospodarować więcej miejsca w zmywarce, ustaw koszyk na sztućce po środku.
  • Nie wrzucaj widelców i łyżek bezładnie. Rozmieść jedne uchwytami do góry, inne uchwytami do dołu, żeby wszystkie powierzchnie zostały umyte.
  • Nie wkładaj razem sztućców ze stali nierdzewnej i srebrnych (lub platerowanych). Jeśli te dwa rodzaje materiałów będą miały kontakt ze sobą, w wyniku wzajemnego oddziaływania srebro może ściemnieć.
  • Szklanki i kubki ustawiaj między uchwytami, a nie na nich. Wystające uchwyty mogą zostawić brzydkie ślady na szkle.
  • Filiżanki ustawiaj pod kątem na tyle, na ile pozwala konstrukcja zmywarki, żeby woda nie zostawiała na nich zacieków. Nadal widzisz zacieki? Najpierw wypakuj dolny kosz, żeby woda nie kapała na naczynia na dole.
  • Ostrożnie ustawiaj kieliszki. Żeby się nie potłukły, nie mogą obijać się o siebie ani o górną ściankę komory zmywarki.
  • Pamiętaj, że jakość zmywania mocno zależy także od detergentów, których używasz. Jeśli zależy ci na doskonałych efektach, wypróbuj kapsułki Fairy Platinum lub Fairy Platinum Plus. Ich formuła nie tylko usuwa zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz z garnków i patelni, ale także czyści filtr i pozostałe wewnętrzne części zmywarki.

Co się nie nadaje do mycia w zmywarce?

Nie wszystkie naczynia i kuchenne akcesoria nadają się do mycia w zmywarce. Dlatego zawsze czytaj etykiety dołączone do produktów i nie próbuj myć w zmywarce rzeczy, dla których zaleca się mycie ręczne. Postępując wbrew rekomendacjom, ryzykujesz odbarwieniem i zniszczeniem naczyń, a także uszkodzeniem zmywarki.

Z zasady do zmywarki najlepiej nie wkładać przedmiotów klejonych, zrobionych z drewna, żelaza i aluminium, a także z plastiku nieodpornego na działanie wysokiej temperatury. Mycie w zmywarce źle znoszą też kryształy i naczynia porcelanowe (o ile producent nie wskaże inaczej). Szczególną ostrożność zachowaj w przypadku naczyń ręcznie malowanych – kilka wizyt w zmywarce może pozbawić je misternych zdobień.