Często zadawane pytania na temat zmywarek


Dom i ogród
26/01/2021

Zmywarka to sprzęt, który zdecydowanie ułatwia nam wykonywanie codziennych obowiązków, oszczędza nasz czas i dodatkowo pozwala zmniejszyć rachunki za wodę. Zastanawia Cię, jak działa zmywarka? Chcesz dowiedzieć się, co robić, aby służyła Ci bezproblemowo jak najdłużej? Nie wiesz, jak dobrać chemię do zmywarki? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Najczęściej zadawane pytania na temat zmywarek

Jak działają zmywarki?

Zmywarki myją naczynia poprzez spryskiwanie ich strumieniami gorącej wody oraz odpowiednim środkiem myjącym. Po kilku cyklach podawania i odprowadzania wody następuje cykl osuszania. Gorąca woda podawana jest przez ramiona lub moduły natryskowe. Chociaż mogą one mieć różne kształty i rozmiary oraz być umieszczone w różnych miejscach, wszystkie działają w podobny sposób, rozprowadzając detergent, usuwając zabrudzenia i resztki jedzenia, a następnie dokładnie płucząc umyte naczynia. Cykl osuszania gorącym powietrzem ogrzewa naczynia po to, by szybciej wyschły, nie pozostawiając na nich smug i śladów po wodzie.

Jak układać naczynia w zmywarce?

Każda zmywarka jest inna, dlatego należy zawsze zapoznać się z instrukcją jej użycia. Jednak ogólne zasady wkładania naczyń do zmywarki są zwykle takie same. Zawsze układaj naczynia w kierunku środkowej części urządzenia. Układaj większe rzeczy, np. garnki i blachy do pieczenia po bokach lub z tyłu, zwracając szczególną uwagę na dyszę spryskiwacza oraz położenie komory detergentu w swojej zmywarce. Szklanki, kieliszki oraz naczynia plastikowe, które nie są odporne na wysoką temperaturę, należy układać w górnym koszu. Unikniesz nieestetycznych smug i śladów po wodzie na szklanych naczyniach, układając je na dnie kosza, a nie na separatorach. Staraj się układać sztućce naprzemiennie w przeznaczonym do tego koszyku – część rączką do góry, a część rączką do dołu, aby nie „sklejały się” podczas mycia.

Czy muszę koniecznie stosować środek przeznaczony do zmywarek, czy mogę używać innych rodzajów detergentów?

Nie należy zastępować właściwego środka ani dodawać innych produktów czyszczących lub płynów przeznaczonych do ręcznego mycia naczyń zamiast środków do zmywarek. Wszystkie inne rodzaje detergentów lub płynów do mycia wytwarzają zbyt dużo piany, by woda mogła dokładnie umyć naczynia. Poza tym zbyt duża ilość piany może sprawić, że ze zmywarki zacznie wydostawać się woda, co może spowodować zniszczenie nie tylko samego urządzenia, ale również powierzchni dookoła niego.

Czy są naczynia, których nie należy myć w zmywarce?

Tak. Najlepiej nie wkładać do niej przedmiotów drewnianych, żelaznych i aluminiowych, a także kryształów i naczyń porcelanowych, które – zgodnie z informacją producenta – nie nadają się do mycia w zmywarkach. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zmywanie ręczne, bo mycie w zmywarce grozi ich odbarwieniem lub zniszczeniem. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi naczyń, które można bezpiecznie myć w zmywarce. Srebrne naczynia i sztućce można również myć w ten sposób, ale nie wkładaj ich do jednego koszyczka z tymi wykonanymi ze stali – może to spowodować powstawanie na nich nieestetycznego nalotu.

Jakie tabletki do zmywarki wybrać?

Wybierając detergenty do zmywarki warto kierować się własnymi preferencjami i oczekiwaniami. Jeśli od środka myjącego wymagasz jedynie tego, by wymył brudne naczynia, a przy tym niewiele kosztował, możesz sięgnąć po tradycyjną tabletkę jednofunkcyjną. Pamiętaj jednak, by dodatkowo zaopatrzyć się w płyn nabłyszczający i sól do zmywarki (zwłaszcza gdy masz twardą wodę). Jeśli Twoje wymagania są zdecydowanie wyższe, sięgnij po bardziej zaawansowane, wielofunkcyjne kapsułki All-in-One, takie jak Fairy Platinum Plus. Kapsułki rozpuszczają się szybciej niż twarde sprasowane tabletki, a szybkie rozpuszczanie oznacza szybkie czyszczenie. Widok częściowo nierozpuszczonej tabletki po otwarciu zmywarki na koniec cyklu zmywania może wzbudzać skrajne emocje. Taka sytuacja powoduje, że w zmywarce zostają brudne resztki po tabletce i oznacza również, że uwolniła się tylko część substancji chemicznych. Unikalna płynna formuła Fairy jest zamknięta w szybko rozpuszczającej się folii PVA, co oznacza, że tabletka szybko się rozpuszcza, przez co szybko zaczyna działać. Kapsułki tego typu usuwają uporczywy brud i tłuszcz oraz pomagają pozbyć się osadów nagromadzonych na naczyniach, dodatkowo chronią szklanki, czyszczą zmywarkę oraz chronią jej elementy przed osadzaniem się tłuszczu i kamienia.

 

Dlaczego moja zmywarka nie domywa naczyń?

Przyczyn może być wiele. Do najczęstszych należą: 
  • Niskie ciśnienie wody

Niskie ciśnienie wody to jeden z głównych powodów niedomytych naczyń. Woda pobiera się wtedy bardzo wolno i jej ilość może być niewystarczająca do prawidłowego działania zmywarki.

  • Zapchany filtr w zmywarce

Ciśnienie wody w normie, a naczynia wciąż są niedomyte? Sprawdź drożność filtra. Jeśli zalegają tam resztki jedzenia, usuń je, dokładnie wymyj filtr i ponownie go załóż. Wyczyść też rogi zmywarki, zawiasy i otwory spryskiwaczy. Pamiętaj: zmywarka nie domyje naczyń, jeśli sama jest brudna. Aby uniknąć takich „przygód”, stosuj kapsułki typu All-in-One, takie jak Fairy Platinum Plus podczas każdego mycia. Dzięki nim Twoje naczynia są nie tylko błyszczące i czyste jak nowe, ale też czyszczą zmywarkę i chronią jej elementy przed osadzaniem się tłuszczu i brudu, pozostawiając w urządzeniu przyjemny zapach. Dodatkowo, co 3 miesiące (średnio co 100 cykli), czyść zmywarkę dedykowanym środkiem do czyszczenia. Zadbanie o idealną czystość wewnątrz zmywarki pomoże Ci uniknąć przykrych niespodzianek.

  • Nieprawidłowe rozłożenie naczyń w zmywarce

Producenci zmywarek nie bez powodu informują, jak prawidłowo rozmieszczać naczynia w zmywarce oraz jaki jest jej maksymalny wsad. Jeśli naczynia ściśle do siebie przylegają, woda z rozpuszczonym detergentem nie jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki, co przekłada się na niską efektywność mycia.

  • Źle dobrany detergent

Nie wszystkie detergenty równie dobrze radzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Jeśli do zmywarki wkładasz naczynia, na których są resztki zaschniętego jedzenia, tłuste plamy czy osady, stosuj silnie działające i wielofunkcyjne kapsułki, takie jak Fairy Platinum Plus. Zyskasz pewność, że naczynia będą idealnie czyste za każdym razem. 

Sprawdziłaś wszystkie powyższe elementy, a zmywarka wciąż nie domywa naczyń? Warto wezwać specjalistę, bowiem przyczyny mogą być poważniejsze, np.:

  • uszkodzona pompa myjąca,
  • uszkodzony elektrozawór,
  • zepsuta grzałka,
  • zatkane spryskiwacze,
  • zepsuty dozownik detergentu.

Jak działają tabletki w zmywarce?

Woda wpompowana jest do natrysków, skąd spryskuje brudne naczynia. To powoduje, że otwiera się dozownik detergentu i kapsułka zaczyna się rozpuszczać, uwalniając detergent do wnętrza (bez tworzenia mydlin).
Rozpuszczony w wodzie detergent dociera w każde miejsce zmywarki, usuwając brud z naczyń i sztućców. Bardziej zaawansowane detergenty, wyposażone w dodatkowe składniki aktywne, zajmują się nie tylko myciem naczyń, ale też je nabłyszczają, a dodatkowo czyszczą zmywarkę, chronią jej elementy przed odkładaniem się kamienia i zabezpieczają filtry, rury i urządzenia natryskowe przed otłuszczeniem.

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn może być kilka.
  • Ciśnienie wody jest zbyt niskie – tabletka rozpuszcza się wolniej i może nie zdążyć rozcieńczyć się do końca podczas jednego cyklu mycia.
  • Woda jest za twarda – twarda woda nie tylko sprzyja odkładaniu się kamienia na elementach zmywarki, ale też ogranicza rozpuszczanie się tabletek. Na szczęście nowoczesne zmywarki wyposażone są w regulator twardości wody.
  • Nie korzystasz ze specjalnego pojemnika – jeśli wrzucasz tabletkę bezpośrednio do zmywarki, zamiast włożyć ją do specjalnego pojemnika na detergent, ryzykujesz, że tabletka nie rozpuści się całkowicie albo rozpuści się za szybko. W obu przypadkach naczynia mogą pozostać niedomyte.
  • Używasz za dużo detergentów – detergenty mogą nie rozpuszczać się prawidłowo, gdy stosujesz ich więcej, niż zaleca producent albo gdy oprócz kapsułek wielofunkcyjnych używasz dodatkowo soli i nabłyszczacza. Pamiętaj, że zbyt duża ilość detergentów może doprowadzić do powstania korozji i trwałego uszkodzenia zmywarki.
  • Temperatura wody jest zbyt niska – nie wszystkie detergenty dobrze radzą sobie w programach energooszczędnych. Problem z całkowitym rozpuszczeniem się w niskich temperaturach mają zwłaszcza twarde tabletki proszkowe. Znacznie lepiej radzą tu sobie formuły łączone (proszek + żel, np. Fairy Platinum i Fairy Platinum Plus) i czysto żelowe. Wyjątkowa formuła półpłynnej kapsułki Fairy lub produktów o całkowicie płynnej konsystencji sprawia, że substancje aktywne błyskawicznie rozpuszczają się w wodzie i z łatwością docierają w każde miejsce zmywarki, usuwając nawet najcięższe zabrudzenia z naczyń i sztućców.
  • Tabletki straciły swoją przydatność do użycia – tabletki, jak każdy inny produkt, mają określony termin ważności. Po jego upływie tracą pewne właściwości i gorzej się rozpuszczają.