Czyszczenie zmywarki – wszystko co trzeba wiedzieć!


Dom i ogród
26/01/2021

Niektórzy myślą, że skoro przez zmywarkę codziennie przepływają gorąca woda i detergent, nie trzeba jej dodatkowo myć. To błąd! Zmywarka, jak każdy inny sprzęt, potrzebuje regularnego czyszczenia, by działać prawidłowo przez długie lata. Jeśli zaniedbujemy ten obowiązek, w środku urządzenia zaczyna gromadzić się brud, a w powietrzu wyczujemy charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Brudna zmywarka nie jest w stanie porządnie wymyć naczyń, a szczególnie zaniedbana może nawet całkowicie się wyłączyć. Chcesz uniknąć czarnego scenariusza? Systematycznie dbaj o zmywarkę, stosując odpowiednie środki. Podpowiadamy, jak to robić.

Jak wyczyścić zmywarkę do naczyń?

Czyszczenie zmywarki warto rozpocząć od filtra. Jeśli zalegają tam resztki jedzenia, usuń je, dokładnie wymyj filtr pod bieżącą wodą i ponownie go załóż. Koszyki na naczynia delikatnie przetrzyj gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Starannie wyczyść też przestrzenie między uszczelkami, bo tam szczególnie lubi gromadzić się brud. Nie zapomnij również o rogach zmywarki, zawiasach i otworach spryskiwaczy.

Czasami zdarza się również, że resztki jedzenia przywrą do ścianek zmywarki, drzwi i trudno dostępnych kątów i rogów, więc warto je od czasu do czasu wytrzeć wilgotną szmatką. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zmywarka jest zawsze czysta i gotowa do pracy.

Gdy uporasz się z tą pracą, włóż do zmywarki dedykowany środek do czyszczenia. Specjalne środki czyszczące do zmywarek, które z łatwością można kupić w sklepach, zapewnią dokładne oczyszczenie wnętrza urządzenia. Wyczyszczenie zmywarki dedykowanym detergentem jest banalnie proste – wystarczy włożyć butelkę ze środkiem czyszczącym do pustej zmywarki i uruchomić program do mycia naczyń w wysokiej temperaturze. Detergent rozpuszczony w wodzie dotrze do wszystkich zakamarków, a dodatkowo przeczyści rury odpływowe, dzięki czemu zyskasz pewność, że zmywarka jest naprawdę czysta.

Na koniec przetrzyj front zmywarki, aby i na zewnątrz prezentowała się nienagannie.

Jeśli zależy Ci, by zmywarka była czysta cały czas, zamiast tradycyjnych, twardych, prasowanych tabletek do mycia, stosuj wielofunkcyjne kapsułki, takie jak Fairy Platinum Plus. Fairy Platinum Plus nie tylko sprawiają, że Twoje naczynia są błyszczące i czyste jak nowe, ale również czyszczą zmywarkę i chronią jej elementy przed osadzaniem się tłuszczu i brudu, a także pozostawiają w urządzeniu przyjemny zapach.

Jak często czyścić zmywarkę?

Większość z nas przypomina sobie o konieczności gruntownego wyczyszczenia zmywarki dopiero wtedy, gdy ta nie domywa naczyń albo gdy z jej wnętrza zaczynają wydobywać się nieprzyjemne zapachy. Tymczasem filtry i kosze na naczynia powinniśmy czyścić co najmniej raz na dwa tygodnie, a całą zmywarkę minimum raz na 3 miesiące (średnio po ok. 100 cyklach mycia). Pamiętaj, że systematyczne czyszczenie zmywarki nie tylko zapobiega osadzaniu się brudu na jej elementach i gwarantuje higieniczną czystość mytych w niej naczyń, ale też przedłuża żywotność sprzętu.