Jak prawidłowo załadować zmywarkę


Dom i ogród
4/07/2019
Dowiedz się, jak prawidłowo załadować zmywarkę, by uzyskać najlepsze efekty czyszczenia i cieszyć się nieskazitelnie czystymi naczyniami i sztućcami, bez nieestetycznych smug i zacieków. Dowiedz się także, jak nie uszkodzić swoich przyborów kuchennych.

 

Jak prawidłowo załadować zmywarkę

Sposób wkładania brudnych naczyń do zmywarki może mieć duży wpływ na ich wygląd po wyjęciu z urządzenia. Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak zmaksymalizować efekty zmywania i mieć pewność, że naczynia zawsze będą idealnie czyste.

Przygotowanie

Wielu właścicieli zmywarek jest przekonanych, że muszą wstępnie opłukać naczynia przed włożeniem ich do urządzenia. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniego detergentu, takiego jak kapsułki do zmywarek Fairy Platinum, nie ma takiej potrzeby.

Naczynia

Przede wszystkim należy zawsze wkładać naczynia do zmywarki zgodnie z wytycznymi producenta. Zmywarki różnią się przecież budową i wyposażeniem, dlatego warto zajrzeć do instrukcji obsługi. Zawsze układaj naczynia tak, aby ich brudne krawędzie były skierowane w stronę ramion spryskiwaczy lub modułów natryskowych i nie dotykały ścianek urządzenia. Jeśli masz plastikowe naczynia, sprawdź, czy można je myć w zmywarce. Naczynia i pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych zawsze układaj w górnym koszu z dala od modułu podgrzewającego wodę, który zwykle znajduje się na dole zmywarki – dzięki temu unikniesz ich ewentualnego uszkodzenia, a nawet stopienia.

Przybory kuchenne i sztućce

W każdej zmywarce znajduje się specjalny koszyczek na brudne sztućce. Warto z niego korzystać, wkładając sztućce naprzemiennie – część rączką do góry, a część rączką do dołu, aby nie „sklejały się” podczas mycia i zostały dobrze doczyszczone. A jeśli masz ostre noże, wkładaj je do koszyczka ostrzem do dołu, aby zapobiec przypadkowemu skaleczeniu się. Zwróć na to uwagę, szczególnie jeśli w domu przebywają dzieci lub zwierzęta. Jeśli chcesz umyć w zmywarce większe przybory kuchenne, np. chochelki, które nie mieszczą się w koszyczku na sztućce, spróbuj powiesić je na uchwytach na kubki, które zwykle znajdują się w górnym koszu. Takie uchwyty utrzymają przybory kuchenne w pionie, co ułatwi ich dokładne umycie.

Szklane naczynia

Delikatne naczynia, takie jak szklanki czy kieliszki, należy umieszczać w górnym koszu zmywarki. Dzięki temu nie będą miały bezpośredniego kontaktu z intensywnym strumieniem wody skierowanym na naczynia znajdujące się w dolnym koszu urządzenia. Jeśli to możliwe, układaj kubki i szklanki pod lekkim kątem – zapobiegnie to gromadzeniu się wody na powierzchni naczyń po zakończeniu cyklu zmywania. W przypadku kieliszków do wina i innych delikatnych przedmiotów, staraj się układać je w większej odległości od siebie, aby nie stykały się ze sobą podczas zmywania. Aby uniknąć smug i śladów po wodzie na szklanych naczyniach, układaj je na dnie kosza, a nie na separatorach. W przeciwnym razie krople wody osadzające się na naczyniach mogą pozostawić nieestetyczne plamy po wyschnięciu.

Duże półmiski i patelnie

Jeśli tylko Twoje półmiski i patelnie nadają się do mycia w zmywarce, nie wahaj się i śmiało wkładaj je tam razem z resztą naczyń! Musisz tylko umieścić je z tyłu lub po bokach zmywarki, aby nie blokowały komory na detergent, która znajduje się na drzwiczkach. Upewnij się, że ramiona spryskiwaczy lub moduły natryskowe (znajdujące się pod górnym koszem) nie są blokowane przez duże przedmioty. Jeśli strumień wody nie dotrze do brudnych części naczyń, NIE zostaną one prawidłowo umyte. Zawsze sprawdzaj, czy naczynia są dobrze rozmieszczone, ułożone stabilnie i czy nie blokują ramion spryskiwaczy (dla pewności możesz spróbować obrócić ramiona spryskiwaczy i sprawdzić, czy o nic nie zahaczają). Zawsze ustawiaj duże półmiski i patelnie brudną powierzchnią skierowaną do wewnątrz, w kierunku strumienia wody. Jeśli koszyczek na sztućce i przybory kuchenne jest mobilny, warto go przesunąć, by pomieścić większe naczynia.

Rozładowywanie zmywarki

Rozładowywanie zmywarki zawsze zaczynaj od dolnego kosza. Z górnego kosza czasem kapie woda, która może pozostawić zacieki na suchych i czystych naczyniach z dolnego kosza.