Jak przezwyciężyć strach dziecka przed dentystą?


Zdrowie i nastrój
9/09/2021

Przed pierwszą wizytą u dentysty powinniśmy do tego dobrze przygotować naszego brzdąca. Dowiedz się co robić, aby spotkanie ze stomatologiem przebiegło sprawnie i bez płaczu.

Dla dziecka wizyta u dentysty może być stresująca: biały fartuch, widok strzykawki, nadmiar nieznanej aparatury – wszystko to odstrasza i zniechęca do otwarcia szeroko buzi i powiedzenia głośno: „Aaaa!” Dlatego zanim więc wybierzemy się z dzieckiem do gabinetu na przegląd lub leczenie mleczaków warto przygotować się do takiej wizyty już w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: jak najwcześniej! Nie czekaj do pierwszych problemów z mleczakami, zacznij wizyty u dentysty, w momencie kiedy dziecko zaczyna ząbkować. Taka wizyta będzie bardzo cenna, choćby tylko po to, by dziecko zapoznało się on z zapachem gabinetu dentystycznego i zasadami w nim panującymi. Zwykle takie pierwsze wizyty nie łączą się w żaden sposób z bólem, mają na celu jedynie przegląd zębów, są więc z zasady całkiem przyjemne i bezstresowe. A jest to niezwykle ważne, żeby dziecko od najmłodszych lat uczyło się, jak prawidłowo dbać o zęby.

Uważaj na słowa

Pierwsza wizyta u stomatologa wymaga także przygotowania psychicznego. Z naszego słownika muszą zniknąć takie słowa jak „badanie”, „zastrzyk” i „ból” – to oczywiste, że nie budzą one pozytywnych skojarzeń. Unikajmy także nadmiernego uspokajania i zapewniania, że wszystko będzie dobrze, nie używajmy słowa „nie:. „nie będzie bolało”, „nie uciekaj”, „pani dentystka nic ci nie zrobi” przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego, bo w ten sposób utrwalamy negatywne skojarzenia.

Lepiej sprawdzą się wyjaśnienia, że pani doktor policzy ząbki, sprawdzi, czy są zdrowe i powie, jak o nie prawidłowo dbać. Dziecku, nawet temu najmniejszemu, należy wyjaśnić, że taka wizyta jest jak najbardziej normalna i wszyscy chodzą na podobne, aby zęby nie bolały. Kiedy dziecko przyzwyczai się do tych kontrolnych wizyt, lepiej przyjmie w przyszłości informację o konieczności borowania albo usunięcia zęba.

Dziecko u dentysty – zacznij od zabawy

Pozytywne skojarzenia związane z wizytą u dentysty można budować także podczas zabawy z maluchem np. wykorzystując do tego ulubioną lalkę lub misia. W zabawie dziecko, przyjmując rolę stomatologa, ma za zadanie zbadać uzębienie zabawki i w razie konieczności wyleczyć chorego zęba. Jeśli dziecko wcieli się w dentystę w zabawie, samo zbuduje sobie wyobrażenie wizyty i będzie jej po prostu ciekawe. A wtedy właściwie wygraliśmy, bo wizyta będzie dla niego świetną przygodą!

Innym pomysłem jest namówienie naszego smyka, by otworzyło buzię, powiedziało: „Aaaa!” i obejrzało swoje własne ząbki w lusterku. Można policzyć ząbki językiem czy podmuchać na nie słomką, imitując ich czyszczenie w gabinecie.

Pozytywne wzmocnienie

Kiedy już wybierzecie się z wizytą do dentysty, warto stosując w trakcie przeglądu odpowiedni zestaw motywujących dziecko słów. Mówmy dziecku „brawo!”, jeśli nie płakało i było dzielne, powtarzajmy „jesteś bardzo odważny”, „świetnie ci idzie”, a po wszystkim pogratulujmy maluchowi i przytulmy go. Motywowanie, dopingowanie, okazywanie wiarę w możliwości – wszystko to buduje w dziecku przekonanie, że chodzenie do dentysty to nic strasznego!

Co robić, gdy dziecko panicznie boi się dentysty?

Bardzo ważne jest, żeby rodzice i opiekunowie nie przenosili swoich złych doświadczeń na dziecko. Jeśli jednak jest już za późno i dziecko zna lęki w tym temacie mamy lub taty, a samo też panicznie boi się iść do dentysty, nie należy rezygnować z wizyt kontrolnych. Dbanie o zęby jest niezwykle ważne! Pamiętajmy, że borowanie bolącego zęba jest dużo bardziej stresujące, niż tylko sprawdzanie stanu uzębienia.

Wybierając stomatologa dla dziecka, należy przede wszystkim poszukać lekarza zaufanego, który ma doświadczenie i gabinet dostosowany do leczenia dzieci. Jeśli pani lub pan doktor ma tzw. podejście do dzieci, jest większa szansa, że nasz brzdąc ich polubi i z mniejszym strachem lub niechęcią będzie szedł na kolejne spotkania. W wielu przychodniach dziecięcych maluch może na koniec wizyty otrzymać też drobny upominek w nagrodę za bycie dzielnym: naklejkę, maskotkę czy smakową pastę do zębów. To z pewnością buduje pozytywne skojarzenia na przyszłość.

Bojącemu się dentysty dziecku można też obiecać niematerialną nagrodę za pomyślną wizytę. Po udanym badaniu warto wybrać się wspólnie do ulubionej sali zabaw czy na lody, czy kupić w prezencie szczoteczkę elektryczną Oral-B dla dzieci z ulubioną postacią z kreskówki.

Takie pozytywne wzmocnienie rozpędza lęki i sprawia, że następnym razem dziecko pójdzie do dentysty bardzo chętnie.