Jak dbać o zęby?
Poznaj 5 najważniejszych potrzeb Twoich zębów!
1. Codzienna higiena jamy ustnej.
To do znudzenia przypominane zdanie wydaje się oczywiste. Niestety, badania pokazują, że nadal wiele osób niedostatecznie dba o codzienną higienę uzębienia lub czyści zęby niedokładnie. Warto więc przypomnieć, że czyszczenie zębów przez 2-3 minuty co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, jest kluczowe w walce o piękny uśmiech. Poza zębami należy czyścić także język, na którym zbierają się liczne bakterie tworzące osad. Niektóre szczoteczki zawierają specjalną powierzchnię czyszczącą przeznaczoną dla języka. Mycie zębów nie ogranicza się jednak tylko do szczotkowania. Aby skutecznie zadbać o zęby, powinniśmy również za każdym razem dokonywać oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych, które zwykle zawierają fluor. Nitkowania powinniśmy dokonywać z góry na dół, aby nie ranić dziąseł. W celu zwiększenia ochrony jamy ustnej, warto również płukać ją specjalnymi płynami.
2. Scaling, czyli usuwanie kamienia.
Odkładanie się kamienia nazębnego to naturalny proces, który dotyczy nawet ludzi myjących zęby po każdym posiłku. Do jego budowy przyczyniają się resztki jedzenia, bakterie oraz substancje zawarte w ślinie. Nie jest możliwe bezpieczne i efektywne usunięcie go samodzielnie w domu. Dlatego też, aby zadbać o zęby, stomatolodzy zalecają raz na pół roku wybrać się do gabinetu dentystycznego na zabieg zwany scalingiem. Istnieje kilka rodzajów tego zabiegu, jednak za najskuteczniejszy uznawany jest scaling ultradźwiękowy, podczas którego fale o wysokiej częstotliwości precyzyjnie kruszą i usuwają kamień z zębów i przestrzeni międzyzębowych.
3. Dieta dla zębów.
Zalety zdrowej diety kojarzymy zwykle z jej dobroczynnym wpływem na nasze wewnętrzne organy czy cerę. Ale przecież także zęby czerpią z jedzenia ważne dla siebie składniki! Aby dbać o wytrzymałość zębów, powinniśmy dostarczać im odpowiednią ilość wapnia, najlepiej w połączeniu z witaminą D, która ułatwia jego wchłanianie. Wapń znajdziemy głównie w mleku i jego przetworach takich jak maślanka, jogurt naturalny, twaróg czy sery. Sporą jego ilość zawierają także sardynki i śledzie z puszki, orzechy, zielone warzywa i warzywa strączkowe oraz pełnoziarniste pieczywo. Naszym organizmom dostarczymy go też pijąc wody średnio- i wysoko zmineralizowane. Ponadto, aby nasze zęby były zdrowe potrzebują fosforu, cynku, białka i witamin z grup A, B i C. W te składniki bogate są szczególnie owoce i warzywa. Stan naszych zębów poprawi jednocześnie ograniczenie ilości produktów bogatych w cukier, który jest najlepszym pożywieniem dla bakterii. Powinniśmy wystrzegać się szczególnie lizaków oraz cukierków takich jak krówka, które mocno oblepiają zęby.
4. Piaskowanie.
Piaskowanie polega na usuwaniu osadu, który gromadzi się na powierzchniach zębów oraz między nimi. Dzięki wysokiemu ciśnieniu specjalny piasek usuwa osad, jednocześnie wygładzając powierzchnię zębów. Piaskowanie należy wykonywać raz na pół roku, a zabieg trwa około 20 minut. O usuwanie płytki nazębnej dbać należy również na co dzień. Dzięki zastosowaniu technologii czyszczenia 3D pomoże Ci w tym elektryczna szczoteczka Oral-B Professional Care 500 z napędem Braun, która usuwa dwa razy więcej płytki nazębnej niż zwykła, manualna szczoteczka.
5. Wybielanie.
Kiedy nasze zęby są zdrowe, a plomby szczelnie wypełniają ubytki, możemy udać się do gabinetu stomatologicznego na zabieg wybielania. Istnieje wiele metod, aby nadać naszym zębom pożądaną biel. Najszybszą i uznawaną za najnowocześniejszą z nich jest zabieg polegający na nałożeniu specjalnego wybielającego żelu i naświetlaniu zimnym światłem. Jednak, aby efekty były widoczne niezbędne są dwie lub trzy takie sesje.