Jak poprawić swoją samoocenę i docenić siebie


Zdrowie i nastrój
15/11/2021

Najłatwiej zwiększyć pewność siebie, dostrzegając swoje zalety i doceniając swoją wyjątkowość. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak być silniejszą i bardziej pewną siebie osobą.

Wiele z nas uważa, że ogromny wpływ na naszą pewność siebie mają inne osoby i ich opinie, ale tak naprawdę zależy ona od tego, co same o sobie myślimy i w jaki sposób się postrzegamy. Każdy lubi pochwały i komplementy, jednak nic nie przyniosą one osobie, która ma niską samoocenę i której brak pewności siebie.

Jeśli naprawdę wierzysz w siebie, opinie innych osób nie mają dla Ciebie zbyt dużego znaczenia, a im więcej masz wiary w swoje możliwości, tym mniej przejmujesz się ich ocenami. Wprawdzie zmiana nastawienia w kwestii własnej samooceny nie następuje z dnia na dzień, ale można i warto nad tym popracować.

Liczy się to, jak czujesz się sama ze sobą, a dzięki naszym wskazówkom poprawisz synergię ciała i umysłu, aby lepiej czuć się we własnej skórze.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Po pierwsze: Wyprostuj się!

Jednym z najprostszych sposobów na szybkie zwiększenie pewności siebie jest wyprostowanie sylwetki. Człowiek zmartwiony lub zdenerwowany kuli ramiona i wydaje się mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Popracuj nad swoją postawą i wyprostuj się, a pobudzisz umysł w pozytywny sposób. Na pewno mogą pomóc w tym ćwiczenia poprawiające postawę np. joga. Głowa do góry, pierś do przodu – to Twoje nowe motto. A kiedy będziesz czuła się pewnie, inni szybko to zauważą.

Gdy już wyprostujesz plecy, zacznij pozytywnie o sobie mówić. Nie musisz przechwalać się każdym drobiazgiem, ale postaraj się docenić swoje zdolności i liczne zalety. W żadnym wypadku ich nie lekceważ!

Jak zacząć chwalić samą siebie?

Chwalenie samej siebie to prawdziwa sztuka. Nie chodzi o to, żeby poklepywać się po ramieniu, czy mówić „jak świetnie mi poszło”, bo wtedy inni mogą zacząć uważać Cię za osobę arogancką. Ale warto zastanowić się nad tym, jak sama o sobie myślisz i w razie potrzeby zmienić podejście. Żeby to zrobić, musisz wsłuchać się we własne myśli i osądy, zastanowić się nad tym, co naprawdę o sobie myślisz, i w razie potrzeby zmodyfikować swoje opinie.

Codzienna praktyka

Można to dość łatwo osiągnąć, stosując ćwiczenia i praktyki, które pomogą Ci cieszyć się życiem. Codziennie znajdź czas dla siebie i wsłuchaj się w wewnętrzny dialog, który prowadzisz sama ze sobą. Czy jesteś bardzo krytyczna wobec siebie, kiedy popełniasz błędy? Czy obrażasz samą siebie w myślach lub pomniejszasz swoje zasługi i zalety? Zanim zmienisz te negatywne nawyki, musisz je najpierw poznać i przeanalizować.

Chwal siebie i zmień ton swojego wewnętrznego dialogu

Pozytywne nastawienie ma ogromny wpływ na sposób, w jaki postrzegamy siebie i nasze ciało. Codziennie mów sobie miłe rzeczy i staraj się patrzeć na świat pozytywnie, a poczujesz się bardziej pewna siebie i będziesz miała wrażenie, że jesteś w lepszej formie.

Kiedy zauważysz, że zalewa Cię fala negatywnych myśli, albo kiedy krytykujesz sama siebie, czujesz się zawstydzona, obwiniasz się o coś lub sama siebie obrażasz, postaraj się „odwrócić” te myśli. Zgoda, nie sprostałaś wymaganiom jakiejś osoby, może nawet zawiodłaś samą siebie, ale przecież się starałaś. Czy stawiłaś czoła wyzwaniom? Skup się na tym, co poszło Ci dobrze.

Zastanów się, co udało Ci się osiągnąć, i pogratuluj sobie. W ten sposób wspierasz swoje wewnętrzne dziecko. Pochwal się głośno lub zapisz pochwałę na kartce – najważniejsze, żebyś poczuła się doceniona.

Bądź gotowa na wyzwania

Dobre samopoczucie i dobry wygląd to dwie strony tej samej monety. Poczujesz się lepiej, jeśli uporasz się z wszystkim, co podkopuje Twoją pewność siebie. Jeśli nadmiernie się pocisz, stosuj specjalne wkładki antypotowe i noś przy sobie mały dezodorant. A jeżeli masz problem z  łupieżem, wypróbuj szampon Head & Shoulders, który usuwa widoczne ślady łupieżu już po pierwszym myciu włosów.

Częściej ćwicz mięśnie i umysł, żeby poprawić ich synergię

Nigdy nie zapominaj, że to właśnie Ty jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu. Oczywiście rodzina, przyjaciele czy znajomi z pracy są bardzo ważni, ale nikt nie ma na Ciebie i Twoje samopoczucie tak wielkiego wpływu jak TY sama. Pamiętaj, że jesteś swoją najważniejszą influencerką.

Pozytywne nastawienie czyni cuda

Udowodniono, że pozytywne nastawienie może zmienić nasz sposób myślenia, dzięki czemu łatwiej nam będzie formułować pozytywne opinie i myśli. Możesz bezpośrednio kontrolować ten proces, jeśli będziesz codziennie ćwiczyć i małymi krokami posuwać się naprzód.

Pamiętaj również, żeby dobrze traktować swoje ciało. Oddychaj, dobrze się odżywiaj, ruszaj się, pij dużo płynów. Te proste metody pozwalają poprawić kondycję i podnieść poziom energii, dzięki czemu każdy dzień jest coraz lepszy, a przyszłość rysuje się w jasnych barwach!

 

Testuj i wygrywaj z nami

Sprawdź nasze aktualne akcje promocyjne