Jak cieszyć się życiem?


Zdrowie i nastrój
18/01/2021
Po pierwsze nie spodziewaj się, że osiągniesz szczęście bez odrobiny smutku, lub wzloty bez upadków, a kiedy to sobie uświadomisz, możesz bardziej cieszyć się życiem.

Porzuć nierealistyczne oczekiwania, by odkryć prawdziwą definicję miłości, spełnienia i doskonałości. Zrozum, że nie możesz spodziewać się samych pozytywów we wszystkich swoich relacjach przez cały czas. Porównywanie naszej rzeczywistości do romantycznego ideału, w którym „żyli długo i szczęśliwie" stanowi przyczynę wszystkich naszych nieszczęść!

Kilka wskazówek:

Porzuć przekonanie o swojej nieomylności.

Bardzo możliwe, że sama posiadasz cechy lub robisz rzeczy, które ci przeszkadzają u innych. Ktoś może być skąpy w kwestii pieniędzy, ale ty z kolei możesz być skąpa w zarządzaniu czasem. Świat jest twoim lustrem - zastanów się, jaki obraz ciebie odbija, a zyskasz cenne spostrzeżenia, które strącą z piedestału przekonanie o własnej nieomylności.

Wyrażaj swoje prośby!

To jedno proste działanie może zmienić twoje życie. Proś o to, czego pragniesz - nieważne, czy będzie to uznanie, uczucie, awans, podwyżka, ratunek, pomoc, czy przerwa! Przestań oczekiwać, że ludzie będą odgadywać twoje potrzeby lub czytać ci w myślach. Pomóż innym pomagać tobie, abyś nie żywiła do nich urazy, gdy tego nie robią.

Skup się na teraźniejszości.

Zamiast martwić się o to, co może się zdarzyć w przyszłości. Jedyną rzeczą, którą wiemy na pewno jest to, co dzieje się z nami teraz.

Określ jedno działanie.

Jedno, które możesz podjąć nawet dzisiaj, aby poczuć, że masz większą kontrolę nad swoim życiem. Może to być coś niewielkiego - umycie samochodu, uporządkowanie papierów, wyrzucenie starych ubrań - cokolwiek, co jest szybkie, łatwe i daje poczucie działania i przynosi wyniki. Jeżeli czujemy, że mamy kontrolę, czujemy się też zdrowsze, silniejsze i mniej zestresowane.

Poczuj wdzięczność.

Każdego dnia rozejrzyj się dookoła i znajdź coś, za co jesteś wdzięczna - słoneczną pogodę, świeże kwiaty na biurku, śpiew ptaków, kawę, którą właśnie wypiłaś... Poczucie wdzięczności sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, bo zachęca nas do tego, by doceniać to, co mamy w życiu.

Bądź świadoma.

Kiedy jesteś pod prysznicem, bądź świadoma doznań, jakie powoduje woda spływająca po twojej skórze. Zwróć uwagę, kiedy zaczynasz myśleć o spotkaniu, jakie masz o dziesiątej, lub zastanawiasz się, co dać dzieciom na obiad i wróć myślami do doznań twojego ciała. Kiedy jesz, po prostu jedz - nasze umysły mogą być tak zajęte, że nie zauważamy smaków, konsystencji i doznań związanych z jedzeniem. Ćwicz powolne jedzenie i ciesz się smakiem.

Wyzbądź się poczucia winy.

Chociaż może się to wydawać dziwne, zapytaj samą siebie, czy nie jesteś swoim własnym najgorszym wrogiem, ponieważ nie wierzysz, że zasługujesz na szczęście i udane życie. Wyzbądź się poczucia winy związanego z tym, że jesteś szczęśliwa i skwapliwie korzystaj ze szczęścia.

Zrób mały kroczek.

Jeżeli pragniesz coś robić lub kimś się stać, dlaczego nie zrobisz jednego małego kroku w tym kierunku? Zapewni ci to poczucie spełnienia i radość, może podsycić dalsze pragnienie, by zrobić następny krok. Jeżeli chcesz założyć własną firmę, zastanów się, co możesz zrobić, aby zdobyć pierwszego klienta, bez sporządzania biznesplanu lub drukowania wizytówek?

Bądź dla kogoś miła.

Naukowcy odkryli, że im milsza jesteś dla świata, tym milszy świat jest dla ciebie. Spróbuj więc kogoś uszczęśliwić.