Dziesięć dobrych powodów, dla których warto praktykować jogę


Zdrowie i nastrój
4/08/2021
Być może już ćwiczysz jogę lub dopiero zastanawiasz się nad wstąpieniem do „klubu” – znamy powody, dla których warto to zrobić.

Osoby regularnie praktykujące jogę zachwalają pozytywne efekty, jakie wywiera na ciało i umysł. Co daje nam joga? Zebraliśmy wszystkie korzyści, jakie płyną z jej uprawiania. Jednak zanim je wyliczymy, odpowiedzmy na jedno podstawowe pytanie.

Czym jest joga?

Jeśli dotąd nie miałaś żadnego kontaktu z jogą, pewnie zastanawiasz się, na czym właściwie polega. A więc – czym jest joga?

Joga rozwinęła się w Indiach na tysiąc lat przed naszą erą, lub może nawet wcześniej, i początkowo była wyłącznie ćwiczeniem mentalnym. Celem praktykowania jogi było osiągnięcie oświecenia poprzez medytację. Ćwiczenie obejmowało siedzenie przez bardzo długi czas, co wymagało pewnej sprawności fizycznej. Aby ją osiągnąć, opracowano określone ćwiczenia (asany), z których na przestrzeni wieków wykształciły się wszystkie obecnie znane rodzaje jogi. A jest ich sporo.

Większość odmian współczesnej jogi łączy asany z elementami różnych technik oddychania, głębokiej relaksacji i medytacji. Hathajoga, na przykład, kładzie główny nacisk na sprawność fizyczną, joga kundalini natomiast na wewnętrzną siłę, dlatego jest mniej męcząca.

10 powodów, dla których warto praktykować jogę

 1. Wzrasta zrozumienie własnego ciała

  Gdzie mamy środek ciężkości? Jak mocno możemy wygiąć ciało? Stań na jednej nodze, przyjmij pozycję jogi, wciągnij głęboko powietrze: dzięki jodze lepiej wyczujesz własne ciało. A to korzystnie wpływa na postawę i charyzmę.

 2. Joga pomaga w detoksykacji

  Głęboki oddech i skręty ciała powodują stymulację wszystkich organów i gruczołów. Dzięki temu ciało pozbywa się toksyn.

 3. Pokojowe współistnienie

  Konkurencja? Kłótnie? Nie występują na zajęciach jogi – tutaj do głosu dochodzi nasza spokojna strona. Przy okazji uczymy się, jak być w zgodzie z samym sobą.

 4. Wzrost możliwości samoleczenia

  Wiele badań wykazało, że joga wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie, pomaga uporać się z objawami menopauzy, bólem pleców, stanowi też terapie wspomagającą w przypadku raka piersi. Dowiedz się, które ćwiczenia wzmacniają system odpornościowy.

 5. Uczysz się skupiać na najważniejszym

  Większość czasu spędzamy w biegu. Zapominamy, że siłę zapewnia nam odpoczynek. Ważnym elementem jogi jest oddychanie. Z każdym pełnym wdechem podczas ćwiczenia jogi ustępuje towarzyszące nam napięcie.

  Czy wiesz, że podobnie relaksujące działanie mogą mieć zapachy? Na przykład zapach wanilii, który znajdziesz w perełkach zapachowych Lenor Unstoppables Dreams. Ten innowacyjny produkt świetnie sprawdza się w przypadku wszystkich rodzajów tkanin i nadaje ubraniom cudowną woń. Dodaj je do prania stroju do uprawiania jogi i ciesz się przyjemnym, zmysłowym zapachem podczas praktyki.

 6. Nie potrzebujesz specjalnego sprzętu

  Mata, komfortowe spodnie i wygodna koszulka: do uprawiania jogi potrzebujesz tylko trochę miejsca, żaden drogi sprzęt nie jest Ci potrzebny. 

 7. Joga poprawia jakość snu

  Praktykując jogę głęboko oddychasz, przez co zwiększa się pojemność płuc. Ćwiczący oddycha bardziej intensywnie, uważniej, głębiej i rzadziej. Dzięki temu ciało się relaksuje, co gwarantuje spokojny sen

 8. Joga poprawia sprawność

  Joga ma dobroczynny wpływ na Twoje ciało: dzięki niej ćwiczysz  koordynację, równowagę i rozciągasz się.

 9. Wzrasta poziom samoświadomości

  Joga to nie tylko ćwiczenia, ale także filozofia, kluczowym słowem jest tu mindfulness, czyli wewnętrzna uważność. Ćwiczący doświadczają wielu pozytywnych skutków: częściej wsłuchują się w swój głos wewnętrzny, zmieniają styl życia, przyjmują nowe postawy.

 10. Mądrość na co dzień

  Mądrości związane z jogą inspirują nas w życiu codziennym. „Patrz na wszystko tak, jakbyś widziała to po raz pierwszy, patrz oczami dziecka, z zachwytem” (Joseph Cornell).