10 sposobów na utrzymanie dobrej kondycji MÓZGU


Zdrowie i nastrój
2/09/2021
Odkrycia naukowe z zakresu neurobiologii, których dokonano w ciągu ostatnich 20 lat sugerują, że możemy odgrywać bardziej aktywną rolę w zwiększaniu wydajności naszego mózgu niż wcześniej sądzono. Poniższe wskazówki pomogą ci skutecznie rozbudzić i zmotywować mózg do działania…

Jak to możliwe, że ludzki rozum, świadomość, jaźń, wolna wola, emocje i cała reszta są całkowicie zależne od brzydkiego, bulwiastego skupiska mokrej, gąbczastej materii? Badacze mózgu przez długi czas uważali, że funkcje skokowe neuronów w dużej mierze determinują to jacy jesteśmy (a także jak myślimy, co czujemy i jak się zachowujemy). Jednakże dzięki rozwojowi technologii obrazowania mózgu wciąż uzyskujemy nowe informacje na temat neuroplastyczności mózgu (zdolności do dostosowywania się do nowych bodźców), neurogenezy (zdolności do wytwarzania nowych komórek mózgowych) oraz reorganizacji pracy mózgu (jego możliwości delegowania niektórych funkcji do innych obszarów, np. w wyniku urazu).

Oto przykłady...

  • Choć najintensywniejszy okres uczenia się (zmian w mózgu) ma miejsce w życiu płodowym i podczas niemowlęctwa, to jednak mózg kontynuuje procesy zmian i potrafi się dostosowywać przez całe dorosłe życie.
  • Powtarzanie czynności (czy będzie to myśl, uczucie czy ruch) wzmacnia obwody nerwowe związane z tą czynnością.
  • Poprzez powtarzalne czynności w zakresie umiejętności aktywujemy tzw. „przycinanie" neuronów.
  • Uważa się, że w jednym momencie mózg może przetwarzać od 4 do 10 myśli.
  • Rzadziej używane sieci nerwowe mogą być przekierowywane do wsparcia częściej używanych sieci.
  • Nawet mózg osoby dorosłej może wyprodukować nowe komórki nerwowe i stworzyć nowe połączenia.
  • Zmiany mózgu mogą mieć zarówno charakter przystosowawczy jak i odwrotny do przystosowawczego. Nieprawidłowe umiejętności czy złe nawyki szybko przejmą miejsce dobrych nawyków i umiejętności, jeśli dostatecznie długo będą zamiast nich praktykowane.

1. Pracuj nad inteligencją Jak wykorzystujesz możliwości swojego mózgu? Czy korzystasz z szarych komórek we właściwy sposób? Czy ćwiczysz je w celu osiągnięcia wymaganego lub pożądanego efektu? Możemy podejmować świadome decyzje co do informacji, umiejętności i technik, jakie wybierzemy do gimnastyki mózgu.

2. Rozkoszuj się wyzwaniami Twój mózg bardzo chętnie się rozleniwi, więc od ciebie zależy czy pozwolisz mu utracić czujność. Im więcej wyzwań stawiasz swojemu mózgowi, tym doskonalsze stanie się jego ogólne funkcjonowanie.

3. Ucz się cały czas Twoje ograniczenia zależą tylko od tego, czego nie wymagasz od swojego mózgu! Im więcej pracy umysłowej wykonujesz, tym większy zakres obszaru korowego angażujesz do zarządzania nowymi zadaniami...

4. Koncentruj się Pogorszenie się pamięci, koncentracji i skrócenie czasu skupienia to często pierwsze widoczne objawy pogarszającej się kondycji mózgu, które mogą być spowodowane procesami starzenia, stresem lub chorobami psychicznymi (np. stanami lękowymi). Wszystko, co wymaga intensywnej koncentracji pomoże stymulować mózg: krzyżówki, sudoku, liczenie w pamięci, brydż, szachy, czy wszelkie ogólne czynności, które wymagają dużego skupienia.

5. Miej wielowymiarowe życie Wybieraj takie aktywności, które stymulują różnorodne obszary mózgu w tym samym czasie, np. zamiast kupować rzeczy, poświęć swój czas i pieniądze na wytwarzanie rzeczy. Z zasady wartość przedmiotu z czasem maleje, natomiast wartość wykonanej czynności prowadzi do różnego typu jednoczesnej stymulacji mózgu i powoduje antycypację, która jest zjawiskiem pozytywnym.

6. Nie przekraczaj swojego progu stresu Choć łagodny stres może mieć działanie motywujące, to jednak przewlekły stres prowadzi do wzmożonych (lub zmniejszonych) salw impulsów w konkretnych obszarach mózgu, co zaburza równowagę chemiczną i elektryczną mózgu. Przewlekły stres może także powodować obumieranie komórek nerwowych. Badania wykazały, że w wyniku stresu i zaburzeń lękowych zasoby mózgu mogą ulec zmniejszeniu, a biała masa uszkodzeniu, co negatywnie wpływa na efektywność komunikacji międzykomórkowej i pracę komórek nerwowych...

7. Miej swoją paczkę Jednym z najczęściej pomijanych czynników wpływających na zdrowie mózgu jest interakcja społeczna. Uważa się, że ryzyko zapadnięcia na demencję jest o 60% niższe u osób prowadzących towarzyski tryb życia. Prawdopodobnie dlatego, że kontakty międzyludzkie sprzyjają produkcji przeciwzapalnych związków chemicznych w mózgu i zapobiegają nagromadzeniu hormonów stresu.

8. Ruszaj się Ćwiczenia fizyczne to jedna z najskuteczniejszych metod odbudowywania komórek nerwowych. Naukowcy sugerują, że ruch zwiększa ilość szarej masy i zwalcza zapalenia. Regularny i ambitny trening wpływający na krążenie, taki jak marsz czy jazda na rowerze, dodatkowo wzmacnia arterie zaopatrujące mózg w tlen.

9. Witamina D3 Najnowsze badania wskazują, że witamina D3 może mieć ogromny wpływ na zapobieganie powstawaniu neurodegeneratywnych chorób takich jak choroba Alzheimera. Choć otrzymujemy witaminę D3 na skutek działania promieni słonecznych (wtedy, gdy duża powierzchnia ciała wystawiona jest na ich działanie) i nieco mniej podczas spożywania ryb, okazuje się, że prawie każdy z nas boryka się z niedoborem tej witaminy. Zaleca się przyjmowanie suplementu w dawce minimum 5000 IU na dobę.

10. Odpoczywaj Odpowiednia ilość dobrej jakości snu jest kluczowym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania umysłu. Niedobór snu prowadzi do gorszej pracy kory przedczołowej, przez co mózg koncentruje się tylko na podstawowych czynnościach życiowych. Często myślimy, że uda nam się oszczędzać na śnie lub przyzwyczaić organizm do jego mniejszej ilości. Niestety takie praktyki sprawiają, że pomijane są ważne etapy cyklu snu, w których regenerują się niektóre neurony oraz utrwalają nowo nabyte informacje i umiejętności.