Sposoby na przebarwienia na zębach: koniec z żółtymi zębami


Zdrowie i nastrój
22/10/2021

Czy macie żółte przebarwienia zębów? Od dziś możecie się już przestać nimi martwić. Oto, jak się ich pozbyć, jak im zapobiec i pokazać światu piękny biały uśmiech!

Czy jesteście zadowoleni ze swojego koloru zębów, czy może przeszkadzają Wam przebarwienia, ciemne plamy i matowo wyglądające zęby? Prawda jest taka, że kolor zębów może się zmieniać z bardzo wielu powodów.

Przyczyny żółtych zębów

Oto trzy powody, dla których kolor zębów może się zmieniać na ciemniejszy i co można z tym zrobić:

  1. Zewnętrzne przebarwienia zębów

    Zewnętrzne przebarwienia zębów to złogi i przebarwienia na szkliwie zębów. Szkliwo jest zewnętrzną warstwą zęba i przez to ma kontakt ze wszystkim, co jesz lub pijesz. Szczególnie problematyczne są potrawy lub napoje o silnych pigmentach, takie jak czerwone wino, sosy do makaronów, curry lub herbata i kawa. Papierosy i wyroby tytoniowe są również znane z powodowania przebarwień.

    Co można zrobić, by zęby znów były białe? Dobra wiadomość jest taka, że można samemu skutecznie walczyć z zewnętrznymi przebarwieniami. Szybkim i niedrogim rozwiązaniem jest wybielająca pasta do zębów, taka jak blend-a-med 3D White Luxe Perfection, która usuwa nieestetyczne osady podczas mycia zębów. W przypadku bardziej uporczywych przebarwień zaleca się profesjonalne czyszczenie tzw. piaskowanie u dentysty.

  2. Wewnętrzne przebarwienia zębów

    Wewnętrzne przebarwianie pochodzi z zębiny, warstwy znajdującej się pod szkliwem. Zębina może przybrać odcień od żółtawego do brązowawego, który pojawia się jako zewnętrzna warstwa szkliwa zębów. Główne przyczyny przebarwienia zębiny mogą wynikać jeszcze z czasów dzieciństwa, na przykład z powodu nadmiernej ekspozycji na fluor lub stosowania antybiotyków.

    Jak przywrócić biel zębów? Przebarwienia wewnętrzne są głęboko zakorzenione i w tym wypadku z pewnością przyda się porada dentysty. Jedną z opcji jest wybielanie, a podczas tego procesu zęby wybielane są w gabinecie dentystycznym nadtlenkiem wodoru. Inną alternatywą dla wybielania są licówki. Są to bardzo cienkie nakładki ceramiczne, które dokładnie dopasowują się do zębów.

  3. Przebarwienia zębów związane z wiekiem

    Tego typu przebarwienia to naturalny proces, którego mimo dobrej higieny jamy ustnej nie da się uniknąć ani zatrzymać. Ponieważ szkliwo zęba z czasem staje się cieńsze, a zębina ciemniejsza, zmienia się także naturalny kolor zęba. W tym wypadku z pomocą przyjdzie również profesjonalna porada i zabieg dentystyczny. Przebarwienia związane z wiekiem można również wyleczyć wybielaniem. Jednak w tym procesie zęby rozjaśnią się zapewne tylko nieznacznie, ponieważ szkliwo zęba stało się cieńsze. Licówki są lepszą opcją dla promiennego białego uśmiechu.

Przebarwienia zębów – jak im zapobiegać?

Nie od dziś wiadomo, że w każdej kwestii medycznej i kosmetycznej lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku przebarwień zębów. Oto, jak zapobiegać zażółceniom zębów:

  1. Chcąc jak najdłużej zachować rezultaty profesjonalnego czyszczenia, należy powstrzymać się od spożywania mocno zabarwionych potraw i napojów.

  2. Za pomocą elektrycznej szczoteczki do zębów, takiej jak np. nowej rewolucyjnej szczoteczki Oral-B iO można usunąć płytkę nazębną, zanim nagromadzi się nieestetyczny kamień nazębny i rozjaśnić uśmiech, usuwając powierzchowne przebarwienia.

  3. Palenie powoduje nieestetyczne przebarwienia zębów i zwiększa ryzyko chorób dziąseł. Do jeszcze dwa dodatkowe powody, by zrezygnować z nałogu!

Zgadza się, nasze zęby potrzebują dużo opieki. Ale warto o nie odpowiednio zadbać, aby cieszyć promiennym białym uśmiechem długie lata.