Dlaczego warto codziennie dbać o język


Zdrowie i nastrój
26/08/2021

Wszyscy szczotkujemy zęby, ale czy pamiętamy o języku?  Powinniśmy o niego dbać, ponieważ czysty język to ważny element higieny jamy ustnej.

Już od wczesnego dzieciństwa wszyscy jak mantrę powtarzamy zdanie: „Szczotkuj zęby dwa razy dziennie”. To dla nas oczywiste, ponieważ wiemy, że właściwa pielęgnacja jamy ustnej pomaga zapewnić zdrowie zębów. Jednak mało kto pamięta o czyszczeniu języka, a właśnie tam bytuje od 60 do 80 procent mikroorganizmów. Konsekwencje zaniedbywania higieny w tym miejscu mogą być nieprzyjemne, ale na szczęście istnieją proste sposoby na pozbycie się nalotu z powierzchni języka.

Czy nalot na języku jest niebezpieczny?

Na początek uspokajamy, że nalot na języku nie jest niczym nietypowym i powstaje w sposób naturalny. Jeśli język jest różowy, to znak, że jest zupełnie zdrowy. Jednak w ciągu dnia odkłada się na nim cienka warstwa nalotu, na który składają się z resztki jedzenia, martwe komórki, mikroorganizmy i grzyby. Większą jego część usuwamy podczas szczotkowania zębów, jednak osoby ze skłonnością do próchnicy i chorób przyzębia powinny zachować większą ostrożność i czyścić również język. To na pewno nie zaszkodzi, mimo że nie ma naukowych dowodów potwierdzających związek między czyszczeniem języka a zwalczaniem próchnicy.

Czyszczenie języka pomaga zwalczać nieświeży oddech

Jednak znacznie ciekawszy jest związek między nalotem na języku a nieświeżym oddechem. Większość z nas uważa, że nieświeży oddech powstaje w żołądku, gdy tak naprawdę winić należy język. Dzieje się tak, ponieważ bakterie rozkładające pożywienie wydzielają w tym procesie nieprzyjemny zapach. Dlatego warto czyścić szczególnie tylną część języka, gdzie nie dociera szczoteczka do zębów.

Jak prawidłowo czyścić język

Język najwygodniej i najskuteczniej można czyścić specjalną skrobaczką, czyścikiem lub szczoteczką, które można kupić w drogerii lub w aptece. Najlepiej wybierz czyścik dwustronny, o powierzchni gruboziarnistej i drobnoziarnistej. Ta pierwsza pozwala naruszyć nalot i go usunąć.

  • Najpierw umyj zęby jak zwykle, na przykład pastą do zębów blend-a-med Complete Protect 7 Original z aktywnym fluorem. Dzięki niej zęby będą czyste, zdrowe i mocne.
  • Następnie przyłóż gruboziarnistą powierzchnię czyścika do tylnej części języka i ostrożnie przesuwaj do przodu. Tylko nie rób tego zbyt mocno.
  • Nie zamykając ust, szybko wypłucz czyścik pod bieżącą wodą.
  • Obróć czyścik i przeciągnij jego drobnoziarnistą stroną po języku, od tyłu do przodu.
  • Na koniec wypłucz usta.

Jak ułatwić sobie czyszczenie języka

Na szczęście istnieją również naturalne sposoby, które pomagają pozbyć się irytującego nalotu z języka.

  • Woda imbirowa: Potnij mały kawałek imbiru na plasterki, zalej wrzątkiem i odczekaj, aż woda przestygnie. Weź duży łyk i dokładnie przepłucz usta. Taka naturalna płukanka ma właściwości przeciwzapalne i łagodzi efekt pieczenia w ustach.
  • Wyciągi ziołowe z tymianku, szałwii i mirry: Język można również czyścić ekstraktami na bazie ziół. Rozcieńcz je wodą i nałóż kilka kropel prosto na język. Takie wyciągi doskonale poradzą sobie z bakteriami.