Jak prawidłowo myć ręce? Pięć kroków, które każdy powinien znać.


Zdrowie i nastrój
21/09/2020
Zależnie od techniki i czasu jaki poświęcisz na mycie rąk, usuniesz z nich więcej lub mniej bakterii. Chroń się przed koronawirusem i myj prawidłowo ręce!

Zdrowie to nasz największy skarb. A mycie rąk to nadal najskuteczniejszy i najprostszy sposób, aby zapobiec przenoszeniu wirusów i bakterii. Gdy, na przykład, dotykamy twarzy brudnymi rękoma, możemy z łatwością przenieść na nią patogeny, a stąd już prosta droga, aby wniknęły do naszego organizmu przez błony śluzowe.

Jednak, zwykłe przemycie rąk pod bieżącą wodą nie wystarczy. Według Federalnego Centrum Oświaty Zdrowotnej (BZgA, Niemcy), prawidłowe mycie rąk może ograniczyć ilość drobnoustrojów na naszych rękach do jednej tysięcznej. Skuteczne mycie rąk ogranicza zatem ryzyko chorób zakaźnych.

Czy wiesz, że temperatura wody nie ma tak naprawdę większego znaczenia? Ustaw temperaturę wody zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Myj prawidłowo ręce. Poniżej dowiesz się jak robić to najlepiej?

Pamiętaj, aby myć ręce bardzo dokładnie, nie omijając żadnych fragmentów. Dzięki poniższym pięciu krokom będziesz mieć pewność, że sposób w jaki myjesz ręce zapewnia Ci najlepszą z możliwych ochronę przed infekcjami.

Krok 1: Zwilż dłonie
Zwilż obie dłonie pod bieżącą wodą.

Krok 2: Namydl
Dokładnie namydl obie ręce; wierzch i spodnią część dłoni, kciuki i opuszki palców oraz przestrzenie między palcami.

Krok 3: Potrzyj
Pocieraj dłonie jedna o drugą, aby namydlić je całe. Złącz opuszki palców i obracaj dłonie, tak aby mydło mogło dotrzeć pod paznokcie. Aby mieć pewność, że prawidłowo myjesz ręce, ten krok powinien Ci zająć około 20 do 30 sekund. Wskazówka dla dzieci: w tym czasie możesz dwukrotnie zaśpiewać „Sto lat".

Krok 4: Spłucz
Spłucz dokładnie mydło z rąk pod bieżącą wodą.

Krok 5: Osusz
Dokładnie osusz ręce również między palcami, ponieważ bakterie uwielbiają wilgotne miejsca.

Co będzie mi potrzebne, aby prawidłowo umyć ręce?

  • Namydlenie: o ile to możliwe używaj delikatnego mydła o neutralnym pH, aby nie osłabić naturalnej kwasowej warstwy ochronnej skóry.
  • Osuszenie: w domu każdy powinien używać własnego ręcznika szczególnie, gdy któryś z członków rodziny zachoruje i może zarażać. Jednorazowe ręczniki papierowe to najbardziej higieniczne rozwiązanie, jeśli korzystasz z toalet publicznych. W takich toaletach używaj ręcznika papierowego, jeśli chcesz zakręcić kran po umyciu rąk.
  • Nałożenie balsamu: częstsze niż zwykle mycie rąk, na przykład w okresie zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji, usuwa sebum ze skóry. Stosuj regularnie kremy do rąk, aby skóra nie uległa przesuszeniu i popękaniu przez co może stać się bardziej podatna na działanie bakterii.
Tak przy okazji, jeśli myjesz ręce bez użycia mydła, na Twoich dłoniach pozostaje znacznie więcej patogenów. W związku z tym mycie rąk bez mydła jest mniej skuteczne, aczkolwiek nadal lepsze niż niemycie rąk wcale.

Kiedy należy myć ręce

Za każdym razem, gdy...
  • wracasz do domu
  • wychodzisz z toalety
  • zamierzasz przygotować jedzenie
  • siadasz do posiłku
  • zmieniasz pieluszkę dziecku lub pomagasz mu skorzystać z toalety
  • masz kontakt z nieczystościami
  • dotykasz zwierząt
  • czyścisz nos, kichasz czy kaszlesz
  • zamierzasz wziąć lek
  • masz kontakt z osobą chorą (przed i po)
  • opatrujesz ranę (przed i po)
  • przygotowujesz surowe mięso (przed i po)

Czy dezynfekcja rąk jest równie skuteczna jak mycie rąk?

Pridłowe mycie rąk w zupełności wystarcza, jeśli jesteś w swoim domu. Nie potrzebujesz wtedy żadnych dodatkowych środków do dezynfekcji rąk. Tak naprawdę środki do dezynfekcji mogą mieć negatywny wpływ, ponieważ mają silniejsze działanie i osłabiają ochronną barierę skóry. Jak już wspomnieliśmy, stosowanie środków do dezynfekcji rąk może powodować pękanie skóry, a wtedy drobnoustrojom będzie łatwiej wniknąć do organizmu. Co więcej środki do dezynfekcji rąk nie eliminują wszystkich patogenów. W tym przypadku mycie rąk ma tę przewagę, że jest procesem mechanicznym, podczas którego równie skutecznie spłukujemy wszystkie drobnoustroje.

Jak to w życiu bywa, są również wyjątki. Na przykład, dezynfekcja rąk jest istotna w przypadku personelu medycznego szpitali i osób, które mają kontakt z chorymi.

Mycie rąk to nie wszystko. Jak sprawić, aby ubrania były doskonale czyste?

Nasze porady dotyczące sposobów na doskonale czyste pranie:
  • Pierz ręczniki regularnie przynajmniej w 60 stopniach, aby wyeliminować grzyby, wirusy i bakterie. To samo tyczy się pościeli i akcesoriów do czyszczenia, takich jak ściereczki i ręczniki kuchenne. Na przykład proszek do prania Ariel White Flowers, daje wyśmienite rezultaty we wszystkich temperaturach – zaufaj klasykowi!
  • Jeśli nikt w Twoim domu nie choruje i używasz własnej pralki do prania, uzyskasz doskonale czyste pranie już w temperaturze 20 do 40 stopni. Jeśli jednak ktoś w Twoim domu zachoruje, przestrzegaj innych zasad. Trzymaj brudne ubrania oddzielnie i pierz je w co najmniej 60 stopniach. Zasada ta dotyczy szczególnie bielizny osobistej i pościeli.
  • Aby odpowiednio zdezynfekować brudne ubrania w 60 stopniach, pierz uzywając kapsułek piorących lub uniwersalnego środka piorącego.
  • Zadbaj również o swoją pralkę i nie zostawiaj w niej zbyt długo wilgotnego, czystego prania. Pozostaw otwarte drzwiczki pralki i podajnik na detergenty, aby mogły wyschnąć. Osusz i wyczyść gumową uszczelkę w otworze pralki po każdym cyklu prania.