Wyprawka szkolna – co powinno znaleźć się w tornistrze ucznia?


Rodzina
14/10/2021

Koniec wakacji to czas przygotowań do szkoły. Nastawiamy się psychicznie, ale też całkiem przyziemnie - musimy zrobić zakupy i skompletować wyprawkę szkolną.

Jak przygotować dziecko do szkoły

Szkoła to dla dziecka nowy etap rozwojowy, a dla całej rodziny nowy etap życia. Dlatego tak ważne jest przygotowanie się do tego wydarzenia.

Najistotniejsze jest pozytywne nastawienie dziecka na nowy rok szkolny. Szczególnie, jeśli mówimy o pierwszakach, dla których otwiera się całkiem nowy rozdział życia. Pamiętaj, żeby przede wszystkim dużo rozmawiać z dzieckiem: o jego oczekiwaniach, obawach, ale też dzielić się własnymi doświadczeniami szkolnymi.

Opowiedz o swoich szkolnych doświadczeniach

Wielu rodziców twierdzi, że ma niezbyt pozytywne wspomnienia z lat szkolnych. Może to prawda, ale ważne jest, żeby raczej nie dzielić się nimi z dzieckiem, a raczej poszukać w czeluściach pamięci pozytywnych aspektów lat szkolnych. Na pewno takie mamy np. przyjaźnie nawiązane na długie lata, nauka ulubionych przedmiotów, wycieczki szkolne, zdobyta wiedza o nas samych, o tym, co lubimy, a co nas nudzi. Wszystkie te doświadczenia są bezcenne i wyposażają nas na dorosłe życie. Ważne, żeby nie zatajać prawdy przed dzieckiem, bo szkoła to także wyzwania, ale wszystko przedstawiajmy w pozytywnym świetle. Poza tym przecież szkoła to także przerwy i wygłupy z innymi dziećmi!

Wybierzcie się razem do szkoły

Każdy z nas boi się nowości, nawet najbardziej doświadczony dorosły stresuje się nową pracą, nieznanym towarzystwem czy przeprowadzką. Dla kilkulatka rozpoczęcie szkoły to będzie duży stres, warto więc dowiedzieć się, jak emocjonalnie wspierać dziecko w tym ekscytującym, ale też trudnym czasie. Wspólna wycieczka do szkoły jest bardzo dobrym pomysłem na oswojenie strachu przed nowym.

Świetnym pomysłem, jest zabranie dziecka na drzwi otwarte – dla dziecka może być elementem szalenie pomocnym w adaptacji do nowego miejsca. Wiele placówek organizuje dla dzieci atrakcje w tym dniu, zatem już na wstępie dziecko ma szansę na zbudowanie pozytywnych skojarzeń, które mogą jedynie pomóc w budowaniu pozytywnego nastawienia do szkoły (a to jeden z kluczowych czynników wpływających na powodzenie w procesie adaptacji do nowego miejsca i roli).  Nawet samo pokazanie budynku, okolicy i drogi, jaką dziecko będzie codziennie pokonywało niweluje lęki i przygotowuje na nowy etap rozwojowy i życiowy.

Wyprawkę skompletujcie razem z dzieckiem

Dobre przygotowanie się do nowych wyzwań dodaje otuchy. Zaangażuj dziecko w kompletowanie rzeczy niezbędnych w szkole i razem wybierzcie się na zakupy. Dziecko na pewno będzie czuło się lepiej, jeśli w plecaku będzie miało rzeczy, które mu się podobają. Takie wspólne zakupy, czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, to dla dzieci ogromna frajda i pomaga budować pozytywne skojarzenia w związku z rozpoczęciem szkoły.

Standardowa wyprawka szkolna dla ucznia podstawówki , oprócz podręczników, składa się zwykle z plecaka lub tornistra, piórnika, zeszytów, przyborów do pisania, artykułów niezbędnych podczas zajęć plastycznych i pudełka - śniadaniówki oraz bidonu.

Jak powinna wyglądać wyprawka szkolna – najważniejsze elementy

1. Plecak lub tornister

Wyborowi plecaka/tornistra warto poświęcić najwięcej uwagi, ponieważ zwykle obok podręczników jest to najdroższy element wyprawki szkolnej. Poza tym źle dobrany tornister może powodować wady podstawy, a tego każdy rodzic wolałby uniknąć. Warto wybrać ergonomiczny plecak, w którym zastosowane zostały technologie wpływające na zwiększenie komfortu użytkowania: szerokie i regulowane szelki, pasek piersiowy, lub nawet kółka do ciągnięcia po chodniku i podłodze często dość ciężkiego plecaka.

2. Piórnik i przybory do pisania

Ponieważ wybór piórników jest ogromny, pierwszą rzeczą, o której powinniśmy zdecydować, to fakt, czy kupujemy sprzęt z całym wyposażeniem, czy bez. Wówczas zawęzimy sobie spektrum wyboru i tym samym będzie on łatwiejszy. Warto wiedzieć, że jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Kupując piórnik z akcesoriami, oszczędzimy czas, gdyż nie będziemy się musieli już zastanawiać nad wyborem artykułów do pisania, ale to, co jest w zestawie, nie zawsze będzie się nam i dziecku podobać. Dla rodziców uczniów, którzy dopiero rozpoczynają szkołę, jest to dość praktyczne rozwiązanie. Dla starszych uczniów lepszym wyborem zapewne będzie zakup saszetki lub tuby w ulubionym wzorze i kolorze.

3. Zeszyty i bloki

Artykuły papiernicze będą potrzebne niezależnie od tego, którą klasę dziecko zaczyna. Jednak można dopasować ich typ np. dla najmłodszych uczniów podstawówki niezbędne będą cienkie zeszyty 16-kartkowe w podwójną linię oraz w kratkę. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kolorowe okładki, które spodobają się naszemu pierwszakowi. Dla starszych uczniów przydatne są zeszyty różnej grubości w formacie A4 i bruliony, w linie, kratę i czyste, w zależności od przedmiotu.

4. Artykuły do zajęć plastycznych

Na dobre rozpoczęcie roku szkolnego wystarczą wysokiej jakości kredki ołówkowe, farby plakatowe, kilka pędzli różnej grubości, bloki: rysunkowy, techniczny i kolorowy, nożyczki, klej i plastelina. Później w ciągu roku i tak będziemy sukcesywnie dokupywać kolejne materiały, w zależności od zapotrzebowania (jak np. farby akwarelowe, glina, flamastry). Przed zakupami warto sprawdzić, jakie przybory już mamy w domu i co możemy wykorzystać, żeby nie kupować rzeczy niepotrzebnych i prowadzić dom proekologiczny.

5. Strój na WF i worek na obuwie

W trakcie zakupów nie można zapomnieć o ubraniu na zajęcia WF i dwóch workach – jednym na obuwie na zmianę (jeśli jest to wymagane przez szkołę), a drugim właśnie na strój sportowy.

Jeśli chodzi o wybór stroju sportowego, przed podjęciem decyzji warto skonsultować się nauczycielem, gdyż w niektórych szkołach wymagane są np. w określonych kolorach, a buty zazwyczaj muszą mieć jasną, niebrudzącą podeszwę.

Worek na kapcie powinien być nie tylko praktyczny, ale i wykonany z kolorowych, rzucających się w oczy materiałów, które pozwolą dziecku szybko zidentyfikować swoje rzeczy w szatni.

6. Śniadaniówka i bidon

Warto także zaopatrzyć smyka w praktyczne, plastikowe pudełko tzw. śniadaniówkę, gdzie spakować można nie tylko kanapkę, ale i owoce, warzywa czy inne drobne przekąski. Istotny jest także bidon na wodę, gdyż dobre nawodnienie organizmu sprzyja nauce. Można je kupić osobno albo w komplecie jednakowym motywem. Pamiętajmy, aby przed pierwszym użyciem dokładnie umyć zestaw śniadaniowy łagodnym płynem do mycia naczyń, takim jak np. Fairy Sensitive.

Żeby ułatwić życie rodzicom, przygotowaliśmy także specjalną listę do druku, a na niej wszystkie niezbędne elementy, jakie powinna zwierać wyprawka szkolna. Pobierz ją tutajza darmo!