Proekologiczny dom: 10 sprytnych pomysłów
Drugie śniadanie przyjazne dla środowiska
Stosuj szkło zamiast plastiku
Folia spożywcza 2.0
Worki na śmieci (nie) do kosza
Szukając innowacji
Zielony poranek
Wyroluj rolkę!
Alternatywne usuwanie makijażu
Nowinki dla podsłuchujących
Zrezygnuj z folii aluminiowej
Każdy, kto chce żyć bardziej proekologicznie, szybko się przekona, że wprowadzenie odpowiednich zmian w domu wcale nie jest trudne. Podpowiemy, co jeszcze możesz zrobić, oprócz unikania plastikowych słomek i kubków jednorazowych, aby zwiększyć swój wkład w ochronę środowiska.
Drugie śniadanie przyjazne dla środowiska
Jeśli dajesz dziecku drugie śniadanie do szkoły, nie pakuj go w papier, tylko włóż kanapkę do pudełka – w ten sposób ograniczysz ilość śmieci! Dodatkowo, zwykły pojemnik plastikowy możesz zastąpić ekologicznym pudełkiem na lunch. Pudełka plastikowe są tanie i lekkie, ale podczas ich produkcji zużywa się bardzo dużo ropy naftowej.
Z tego względu wielu producentów oferuje pudełka (także dla dzieci) wykonane z materiałów odnawialnych, takich jak słoma lub drewno. Dorośli mogą wybrać stylowe warianty wykonane ze stali nierdzewnej, ceramiki lub szkła. Na rynku dostępne są też torebki śniadaniowe z materiału, tkaniny z woskiem pszczelim lub z papieru. Nie musisz wyrzucać starych pudełek z plastiku, wręcz przeciwnie: korzystaj z nich tak długo, jak się da – to też jest proekologiczne.
Stosuj szkło zamiast plastiku
Przechowywanie bez plastiku? Żaden problem! Warzywa, owoce czy zupy można trzymać w lodówce bez torebek. Wystarczy włożyć je do słoika. Żeby nie uszkodzić szkła, potnij warzywa na małe kawałki i wrzuć do słoika nie upychając ich. Cieczy nigdy nie wlewaj po sam brzeg.
Folia spożywcza 2.0
Jeśli nie chcesz marnować jedzenia, staraj się, żeby resztki były jak najdłużej świeże. Możesz ograniczyć zużycie plastiku, stosując ekologiczną folię spożywczą wykonaną z wosku pszczelego – można ją myć, a do tego świetnie wygląda. Chcesz być jeszcze bardziej ekologiczna? W takim razie sama zrób ekologiczne ściereczki do pakowania żywności z ładnej bawełny i starych świec.
Worki na śmieci (nie) do kosza
Nie musisz nawet używać worków na śmieci. Większość koszy na odpady można demontować i zwyczajnie myć po każdym opróżnieniu. Suche odpady można przechowywać nie pakując ich w plastik. Istnieją też rozwiązania dla odpadów bio: można je pakować w torebki wykonane z materiałów biodegradowalnych lub zawijać w gazetę.
Szukając innowacji
Oczywiście dobre chęci to nie wszystko, w pojedynkę trudno jest wprowadzać zmiany korzystne dla środowiska. Dlatego warto kupować bardziej świadomie: wielu producentów zmienia swoje wyroby w taki sposób, żeby były ekologiczne i odpowiadały wymaganiom klientów pragnących dbać o środowisko.
Zasoby naturalne można też oszczędzać wprowadzając zmiany w stosowanych przez nas produktach. Stosuj takie środki piorące jak Fairy Pure & Clean. Nawet mała ilość tego płynu do zmywania jest bardzo wydajna, a to oznacza, że zużyjesz mniej plastikowych opakowań i przyczynisz się do ochrony środowiska.
Zielony poranek
Szukasz nowego sposobu przygotowania porannej kawy? Na rynku dostępne są kapsułki wielokrotnego użytku, pasujące do wielu modeli ekspresów do kawy. Może znajdziesz coś dla siebie. Jeśli chcesz zrezygnować z filtrów jednorazowych, możesz wybrać filtr ze stali nierdzewnej lub z materiału.
Wyroluj rolkę!
Wiele osób nie może się obyć bez papierowych ręczników kuchennych. Są bardzo praktyczne i zawsze są pod ręką. Jednak można zastąpić je ekologiczną rolką z ręczników, którą łatwo zrobić w domu – to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Zepnij kilka bawełnianych ściereczek zatrzaskami pasmanteryjnymi i owiń wokół stojaka do papieru – gotowe. Ekologiczny „ręcznik kuchenny” jest tak samo wygodny w użyciu jak wersja papierowa, ale po użyciu można go prać w pralce i nie trzeba wyrzucać! Możesz wybrać taki materiał, jaki najbardziej Ci się spodoba.
Alternatywne usuwanie makijażu
Na rynku dostępne są wielorazowe chusteczki do zmywania makijażu – można je prać, więc mogą zastąpić płatki kosmetyczne, które po użyciu trafiają do kosza. W każdej drogerii oraz w wielu zwykłych sklepach dostaniesz te niewielkie, okrągłe ściereczki. Możesz je też zrobić sama, wytnij kółka ze starej szmatki i zszyj z kółkami z delikatnego materiału.
Proekologiczny dom – pomysł nr 9: nowinki dla podsłuchujących
Patyczki do uszu? Dla wielu z nas to produkt, bez którego nie można się obyć. Obecnie producenci oferują warianty „ekologiczne”, wykonane z papieru i bawełny organicznej, ale istnieją jeszcze bardziej proekologiczne rozwiązania. W aptekach można kupić patyczki wielokrotnego użytku, wykonane ze stali nierdzewnej, a w sklepach ekologicznych dostępne są wersje z bambusa.
Warto też pamiętać, że wielu lekarzy otolaryngologów odradza stosowanie patyczków do czyszczenia uszu. Ich zdaniem patyczkiem można jedynie głębiej wepchnąć woskowinę w przewód słuchowy. Ucho w zasadzie czyści się samo, do zachowania higieny wystarczy ściereczka i ciepła woda.
Zrezygnuj z folii aluminiowej
Tempo zużywania folii aluminiowej jest nieproporcjonalne do zasobów, jakie trzeba zużyć do jej produkcji. Warto więc zastanowić się, czym ją zastąpić. Resztki jedzenia możesz zakrywać drugim talerzem, ściereczką z woskiem pszczelim lub samodzielnie wykonanym pojemnikiem ceramicznym. Również przy grillu można zrezygnować z aluminium: możesz użyć tacki ze stali nierdzewnej lub z liści (bananowca lub kukurydzy).
A jak Ty dbasz o środowisko w domu? Podziel się z nami swoimi pomysłami, wpisując je pod artykułem.