Wyzwanie – odgracanie! Zrób z nami porządek na strychu i w piwnicy


Dom i ogród
12/01/2023
Na dobre rozpoczęcie Nowego Roku pożegnaj się z kurzem, brudem i bałaganem! Dowiedz się, jak skutecznie i bezstresowo posprzątać strych i piwnicę.

Bądźmy szczerzy – na strychu i w piwnicy zwykle panuje bałagan. To właśnie tam zwykle trafiają stare sprzęty, zabawki, ubrania i meble. Pewnie nie raz zastanawiałaś się, jak udało Ci się zgromadzić tyle rzeczy w jednym miejscu? Jeśli w ramach noworocznych porządków chcesz raz na zawsze rozprawić się z tym bałaganem i zyskać nową przestrzeń do przechowywania, dobrze trafiłaś! To łatwiejsze niż myślisz, a my pomożemy Ci osiągnąć ten cel. Dzięki naszej prostej liście kontrolnej i instrukcjom, Twoje poddasze i piwnica będą wkrótce wyglądać jak nowe. Wskazówka od profesjonalistów: Bądź bezlitosna i nie próbuj iść na skróty!

Sprzątanie piwnicy i strychu – lista kontrolna

  • Określ czas, w jakim chcesz osiągnąć swój cel. Zrób listę wszystkich miejsc, które chcesz posprzątać i uporządkować, a następnie ustal kolejność działań. Zdefiniuj priorytety. Przeznacz dwa dni na każdy z wyznaczonych obszarów – dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu. Zaznacz datę rozpoczęcia prac w swoim kalendarzu i po prostu, konsekwentnie realizuj swój plan. Jeżeli są jakieś rzeczy, które chciałabyś sprzedać lub oddać, wpisz je na listę. Jeśli chcesz pozbyć się większych, nieporęcznych przedmiotów, wynajmij kontener na śmieci lub samochód dostawczy, by przewieźć je w inne miejsce.
  • Kup półki, regały, pojemniki i kartonowe pudełka odpowiednio wcześnie. Gdy będziesz mieć nowe miejsce do przechowywania, uporządkowanie wszystkich rzeczy stanie się znacznie łatwiejsze. Dobrze zmierz pomieszczenie i zaplanuj jego układ, aby wiedzieć, co kupić. Pudełka, które zamierzasz postawić na podłodze, powinny być wodoodporne, aby chronić przechowywane w nich rzeczy przed wilgocią – dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w plastikowe pojemniki z wieczkami. Kup marker i etykiety, aby wyraźnie oznaczyć każde pudełko.
  • Kup kolorowe kosze na śmieci i worki. Posortuj rzeczy, które nadają się do recyklingu: papier, plastik, starą odzież i szkło. Odłóż przedmioty, które chcesz oddać lub sprzedać. Miej pod ręką aparat, aby na bieżąco robić im zdjęcia.
  • Kup przybory do sprzątania: mopy, wiadra, miski i ściereczki. Pamiętaj, że dobry płyn do mycia to podstawa – dzięki niemu zaoszczędzisz sporo czasu i osiągniesz pożądany efekt bez większego wysiłku.

Sprzątanie strychu i piwnicy – złota zasada

Zanim zaczniesz, przypomnij sobie kluczową zasadę, którą powinnaś się kierować podczas noworocznych porządków, czyli zasadę 12 miesięcy. Jeśli masz w domu, na strychu lub w piwnicy jakieś rzeczy, których nie używałaś w ciągu ostatniego roku, prawdopodobieństwo, że będą Ci potrzebne w ciągu kolejnych 12 miesięcy, jest raczej niewielkie. Jeśli jakiś przedmiot jest wartościowy lub w dobrym stanie, możesz go przekazać na cele charytatywne, podarować znajomym lub po prostu sprzedać.

Sprzątanie strychu i piwnicy – sposób działania

  • Umieść kosze na śmieci w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w pobliżu wejścia.
  • Zanim zaczniesz, „przeskanuj” całe pomieszczenie i zobacz, co przyciągnie Twój wzrok. Sprzątnij wszystkie małe przedmioty i umieść je w specjalnym pojemniku.
  • Teraz przejdź do większych gabarytów. Usuń z pomieszczenia wszystkie niepotrzebne rzeczy, aby zyskać lepszą perspektywę. Wynieś stare meble, rowery i donice – dzięki temu zyskasz przestrzeń do dalszej pracy. Na tym etapie powinnaś mieć wystarczająco dużo miejsca, aby wstępnie posprzątać. Rozstaw regały, zamontuj półki i jeśli to możliwe, dobrze wywietrz całe pomieszczenie.
  • Czas na sortowanie! Opisz pudełka zgodnie z ich zawartością: ubrania zimowe, rzeczy do kuchni, ozdoby świąteczne, zabawki itp. Znajdź odpowiednie miejsce na swoje pojemniki – to pomoże Ci w uporządkowaniu całej przestrzeni.
  • Zapełnianie pojemników i ustawianie ich na regałach i półkach. Jeśli już na wejściu dobrze opiszesz pudełka, znacznie ułatwisz sobie pracę. Podczas sortowania trzymaj się ustalonego podziału. Jeśli znajdziesz jakiś uszkodzony przedmiot lub coś, o czym kompletnie zapomniałaś, przypomnij sobie złotą zasadę i od razu to wyrzuć lub poddaj recyklingowi. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca, a sortowanie samo w sobie będzie efektywniejsze i przyjemniejsze.
  • Teraz czas na sprzątanie. Najpierw usuń wszystko, co może Ci nadal przeszkadzać lub znajduje się na podłodze. Zacznij od zamiatania, a potem przejdź do dokładnego sprzątania całego pomieszczenia. Posprzątaj je tak, jakby to był Twój salon – w końcu to właśnie tutaj trzymasz wszystkie swoje cenne skarby.

Zagracona przestrzeń – nadal masz za dużo rzeczy?

Nawet po dokładnym sortowaniu i sprzątaniu nadal potykasz się o jakieś rzeczy? Nie martw się! To całkowicie normalne.

Jeśli masz problemy z podjęciem decyzji i wciąż zastanawiasz się, co sobie zostawić, a z czym się rozstać, zadaj sobie następujące pytania:
  • Kiedy ostatni raz tego używałam? Jeśli nie pamiętasz, czas się z tym rozstać (złota zasada 12 miesięcy).
  • Co to tutaj robi? Jeśli znajdziesz coś, o czym kompletnie nie pamiętałaś, najwyraźniej nie jest to aż takie ważne.
  • Dlaczego chcę to zatrzymać? Jeśli nie możesz wymyślić żadnych dobrych powodów, czas się z tym pożegnać.
  • Czy jestem do tego przywiązana, mimo że jest to zupełnie bezużyteczne? Najtrudniej poradzić sobie z przedmiotami, do których mamy sentyment, ale na to też znaleźliśmy dobre rozwiązanie. Zrób „pudełko pamięci”, w którym będziesz przechowywać wszystkie rzeczy, które przywołują dobre wspomnienia. Postaw je na regale. Jeśli po kilku tygodniach nadal będziesz czuła bliską więź z tymi przedmiotami, zatrzymaj swoje „pudełko pamięci”.
  • Czy mam zamiennik? Jeśli masz taką samą rzecz, tylko nowszą albo lepszą, bez żalu pożegnaj się ze starszą wersją.
  • Czy ktoś może jeszcze tego użyć? Jeśli jest to coś, co Twoim zdaniem ktoś (niekoniecznie Ty) mógłby w jakiś sposób wykorzystać, oddaj to lub sprzedaj. Jeśli nie znajdziesz chętnych, zawsze zdążysz to wyrzucić lub poddać recyklingowi.
  • Czy naprawdę mam na to miejsce? Jeśli nie masz pomysłu, gdzie to schować, to prawdopodobnie już tego nie potrzebujesz.

W pełni wykorzystaj odzyskaną przestrzeń

Gratulacje! Udało Ci się osiągnąć swój cel. Posprzątałaś i uporządkowałaś wszystkie swoje rzeczy na strychu i w piwnicy, podejmując po drodze kilka trudnych decyzji i teraz świat pełen nowych możliwości stoi przed Tobą otworem. Możesz nawet iść o krok dalej i wypełnić wysprzątane, lśniące czystością pomieszczenie cudownym, świeżym zapachem, który utrzyma się na dłużej. Wypróbuj odświeżacz powietrza Ambi Pur Crystal Gel Fresh & Cool, który stopniowo uwalnia delikatny aromat i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Pamiętaj, że posprzątanie strychu i piwnicy to nie jednorazowy zryw. Spróbuj prowadzić bardziej proekologiczny styl życia. Mniej kupuj i poddawaj jak najwięcej rzeczy recyklingowi – to najprostszy sposób na pozbycie się bałaganu. Utrzymuj swoją piwnicę i strych w czystości, powtarzając całą procedurę sprzątania i porządkowania co kilka lat i zadbaj o to, by zawsze było tam wystarczająco dużo miejsca na rzeczy, które zamierzasz tam przechować.