Dowiedz się, które naczynia można bez problemu myć w zmywace, a które ręcznie


Dom i ogród
8/03/2021
Zwracaj uwagę na to, co wkładasz do zmywarki. Przecież chcesz zachować na dłużej zarówno tę filiżankę ze złotą obwódką, jak i żeliwny wok!

W dzisiejszych czasach zmywarka należy do podstawowych urządzeń niemal w każdym domu, a kuchenny zlew jest zwykle używany do mycia warzyw lub garnków. Zwłaszcza po dużym rodzinnym posiłku lub spotkaniu z przyjaciółmi wiele z nas chętnie korzysta ze zmywarki, bo po prostu chce odpocząć i spokojnie dokończyć lampkę wina, zamiast zajmować się stertą brudnych naczyń.

Ale czy wkładanie wszystkich naczyń do zmywarki jest faktycznie dobrym rozwiązaniem? Czy niektórych z nich nie należy raczej myć ręcznie? Aby pomóc Ci zdecydować, jak prawidłowo rozprawić się z brudnymi talerzami, filiżankami czy garnkami, przygotowaliśmy listę zaleceń i przeciwskazań, jeśli chodzi o korzystanie ze zmywarki.

Czy na naczyniach znajduje się oznaczenie, że można je bezpiecznie myć w zmywarce?

Wreszcie zdecydowałaś się wyrzucić wszystkie stare, niedopasowane i przypadkowe naczynia, które uzbierały się przez lata, i teraz chcesz sprawić sobie nowy i piękny serwis obiadowy, w którym będziesz podawać rodzinne obiady. Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zawsze robić, gdy kupujesz nowe naczynia, jest sprawdzenie, czy można je bezpiecznie myć w zmywarce, co powinno być wyraźnie zaznaczone na spodzie każdego z nich. Na niektórych naczyniach znajdziesz nawet informacje o maksymalnej liczbie cykli. Jeżeli chcesz mieć pewność, że możesz śmiało włożyć wszystko do swojej magicznej zmywarki, zawsze sprawdzaj gwarancję producenta oraz jej zgodność z normami i standardami UE.

Na szczęście wiele kuchennych naczyń i akcesoriów można bezpiecznie myć w zmywarce , więc nie musisz spędzać zbyt wiele czasu przy kuchennym zlewie. Zmywarka może z łatwością uporać się z tłustymi zabrudzeniami i przypalonymi resztkami jedzenia, jakie często pozostają na naczyniach po posiłku.

Które naczynia możesz bezpiecznie myć w zmywarce

 • Zwykłą porcelanę bez zdobień czy wzorków możesz spokojnie myć w zmywarce nawet wiele razy.
 • Naczynia i przybory wykonane z plastiku zwykle nadają się do mycia w zmywarce, ale staraj się układać je na innych naczyniach, aby się nie odkształcały.
  Poza tym plastikowe naczynia zwykle nie są zupełnie suche, gdy wyjmujesz je ze zmywarki, więc uważaj na kapiącą z nich wodę.
 • Garnki ze stali nierdzewnej można bez obaw wkładać do zmywarki.
 • W nowoczesnych zmywarkach możesz też bezpiecznie myć patelnie i ceramiczne naczynia do pieczenia.
 • Szkło nadaje się do mycia w zmywarce, a gdy użyjesz odpowiedniego detergentu, Twoje szklanki i kieliszki będą nieskazitelnie czyste i lśniące. Uważaj jednak na delikatne naczynia, na przykład kryształowe i wykonane z bardzo cienkiego szkła, bo mogą popękać lub odbarwić się podczas cyklu zmywania.
 • Możesz za to śmiało wkładać do zmywarki sztućce ze stali nierdzewnej.

Jak widzisz, zmywarki idealnie nadają się do mycia większości kuchennych naczyń – dzięki nim możesz szybko uporać się z dużym zmywaniem i mieć więcej czasu dla siebie! Musisz jednak uważać w przypadku bardziej delikatnych rzeczy, ponieważ nie wszystkie naczynia dobrze znoszą mycie w zmywarce. Dlatego kiedy będziesz zabierać się do mycia swoich ulubionych kryształowych kieliszków do wina lub ręcznie malowanych filiżanek, które dostałaś od babci, po prostu umyj je ręcznie. Pamiętaj, że ruch wody w zmywarce może sprawić, że naczynia będą uderzać o siebie i niektóre z nich mogą wtedy popękać, a delikatne, ręcznie malowane przedmioty mogą źle znosić wysoką temperaturę i cykl zmywania.

Czego nie można myć w zmywarce

 • Nie wkładaj do niej żadnych rzeczy wykonanych z drewna, takich jak deski do krojenia, noże z drewnianą rękojeścią oraz inne drewniane przybory kuchenne. Kilkukrotne mycie w zmywarce jeszcze ich nie zniszczy, ale drewno zacznie odbarwiać się i odkształcać. Natomiast wielokrotne mycie w zmywarce może spowodować nieodwracalne uszkodzenia drewna, poluzować klejone połączenia i zniszczyć lakier.
 • Dekorowana porcelana tylko w ograniczonym zakresie może być bezpiecznie myta w zmywarce.
  To, czy dobrze zniesie mechaniczne zmywanie, zależy od sposobu dekorowania naczynia w procesie produkcji.
  Jeśli masz wątpliwości, myj delikatne naczynia ręczne – dzięki temu będziesz mieć pewność, że pozostaną piękne na dłużej.
 • Patelnie i rondle teflonowe nie nadają się do mycia w zmywarce i najlepiej myć je ręcznie.
 • Twój niezawodny zaparzacz do kawy jest wykonany z aluminium, którego pod żadnym pozorem nie należy wkładać do zmywarki!
 • Naczynia wykonane z innych metali, takich jak miedź, mosiądz i cynk, powinny być również myte ręcznie.
 • Nie wkładaj do zmywarki srebrnych sztućców, tac lub misek.
  Myj je zwykłym płynem do naczyń, żeby Twoje cenne srebra nie matowiały.
 • Noże będą ostre przez dłuższy czas, jeśli będziesz je myła i płukała w zlewie.
  Mycie w zmywarce może uszkodzić noże ze stali wysokowęglowej.
 • Termosy i kubki termiczne też nie nadają się do mycia w zmywarce, bo może to zniszczyć znajdującą się na nich powłokę.

Podwiń rękawy, czyli tradycyjne zmywanie przy użyciu płynu do naczyń

Teraz znasz już wszystkie tajniki korzystania ze zmywarki i wiesz, które naczynia możesz w niej bezpiecznie myć. Zresztą ręczne zmywanie też może być przyjemne, a dzięki kilku prostym trikom i odpowiedniemu płynowi do naczyń, takiemu jak Fairy Original, możesz szybko usuwać nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia i tłuszcz, oszczędzając czas potrzebny na zmywanie. Płyn do mycia naczyń błyskawicznie rozpuszcza tłuszcz, pozostawiając naczynia idealnie czyste i lśniące. Wszystko, czego potrzebujesz, to odrobina letniej wody – w ten sposób zmniejszysz koszty energii i zadbasz o środowisko.