W ciąży obie głowy mięśnia prostego brzucha rozchodzą się na boki. Przeczytaj, jak za pomocą ćwiczeń możesz przywrócić ich właściwą kondycję.
W ciąży wiele kobiet zauważa przerwę między mięśniami brzucha, która może utrzymywać się nawet po porodzie. Dowiedz się, co to jest diastasis recti i jak poradzić sobie z tym problemem.
Diastasis recti to niewielka przerwa (o wielkości od 2,7 cm do 3 cm) w jamie brzusznej pomiędzy mięśniami. Pojawia się na skutek częściowego lub całkowitego rozdzielenia mięśnia prostego brzucha (popularnie zwanego „sześciopakiem”).
Gdy dziecko rośnie, zajmuje coraz więcej miejsca w brzuchu matki, przez co rozpycha organy oraz mięśnie jamy brzusznej. Aby umożliwić to rozciągnięcie, następuje osłabienie kresy białej łączącej tkanki między mięśniami brzucha.
Jeśli kilka miesięcy po porodzie nadal wyglądasz, jakbyś była w ciąży, to znak, że mięśnie brzucha ciągle nie odzyskały dawnej formy. Dowiedz się, jak rozpoznać ten problem:
Możesz samodzielnie sprawdzić, czy diastatis recti jest również Twoim problemem. Połóż się na plecach, zegnij kolana, a stopy ustaw na podłodze. Jedną dłoń połóż na brzuchu, a palce ułóż na pępku. Delikatnie uciskaj brzuch palcami, a jednocześnie podnieś głowę, jakbyś chciała zrobić mini-brzuszek, ale nie odrywaj ramion od podłogi. Staraj się wyczuć brzegi mięśni brzucha i sprawdź, jak bardzo są od siebie oddalone. Odległość między nimi mierzy się szerokością palców – zwykle będą oddalone o jeden lub dwa palce.
Słabe dno miednicy może z kolei prowadzić do innego problemu, jakim jest nietrzymanie moczu zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Jest to normalne zjawisko, podobnie jak rozsunięcie się mięśni, a pojawia się na skutek osłabienia mięśni dna miednicy. Ułatwisz sobie życie, jeśli sięgniesz po produkty na nietrzymanie moczu, na przykład wkładki higieniczne Always Discreet.
Nie można uniknąć rozejścia się mięśni brzucha w ciąży, ale można je ograniczyć, stosując się do poniższych zasad:
Pamiętaj, żeby nie obciążać zanadto mięśni ćwiczeniami, szczególnie w pierwszym roku po porodzie. Mięśnie klatki piersiowej, brzucha i dna miednicy muszą najpierw „dojść do siebie” po ciąży, a proces ten zajmuje trochę czasu. Możesz wykonywać ćwiczenia modelujące rozejście się mięśni brzucha, co jest podstawowym sposobem zaradzenia temu problemowi. Jednak zanim zaczniesz ćwiczyć, zapytaj o zdanie swojego lekarza. Młode mamy mają do wyboru szeroką gamę programów ćwiczeń, które pomagają wzmocnić mięśnie po ciąży. Pamiętaj, że niektóre ćwiczenia mogą tylko pogłębić problem, dlatego nie rób na przykład brzuszków – w przypadku diastati recti są absolutnie niewskazane! W razie poważniejszych problemów skorzystaj z fizjoterapii.
Sprawdź, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w domu, a jakich lepiej unikać:
Odpowiednie ćwiczenia na diastati recti:
Ćwiczenia niewskazane w przypadku diastatis recti: