Wskazówki dla rodziców: Czym zająć dzieci w czasie lockdownu


Rodzina
8/01/2021
W tym trudnym czasie dzieci wymagają szczególnej uwagi. Podpowiadamy, jak zorganizować im czas i jak pomóc im w nauce.

Czas na zabawę! Pomysły na gry i zajęcia dla dzieci

Zamknięte przedszkola i szkoły, przedłużone wakacje i kwarantanna – od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, dzieci spędzają prawie cały czas w domu. Z dnia na dzień rodzice muszą zajmować się dziećmi przez 24 godziny na dobę, muszą pomagać im w nauce i organizować zabawy. To wymagający czas, ale równocześnie okazja do budowania więzi rodzinnych. Co robisz, kiedy Twoje dzieci się nudzą? Nasze wskazówki i pomysły na zabawy pomogą kreatywnie zorganizować im czas w domu, w ogrodzie i na spacerze.

Zabawy w domu

  • Budowanie jaskini: Każdy potrzebuje mieć odrobinę własnej przestrzeni, szczególnie rodzeństwo, które każdą wolną chwilę musi spędzać razem. Trudno uniknąć kłótni. Pozwól dzieciom zbudować własne chatki pod łóżkiem, za wieszakiem albo między krzesłami. Wystarczy, że zrobicie dach z koca, rozłożycie poduszki i zawiesicie lampki. Dzieci będą się chować w swoich „jaskiniach", żeby poczytać bajki albo posłuchać audiobooka.
  • Przebieranki: Daj dzieciom pudło z czapkami i kapeluszami, spódnicami i innymi elementami ubioru rodziców. Maluchy będą się przebierać tak, jak im się spodoba. Może zorganizują pokaz mody? Możecie urządzić sesję zdjęciową i przesłać pamiątkowe zdjęcia innym członkom rodziny.
  • Przyjęcie dla najmłodszych: Pandemia uniemożliwia organizowanie przyjęć dla dorosłych, ale to nie znaczy, że dzieci muszą się nudzić. Zorganizuj weekendowe przyjęcie dla domowników i rozdziel zadania. Dzieci będą czuły się potrzebne, a przy okazji będą rozwijać poczucie odpowiedzialności. Kto ma wybrać potrawy i napoje? Kto zorganizuje muzykę? Kto udekoruje pokój? Cała rodzina może się przy tym dobrze bawić!
  • Być jak mama: Poprzez zabawę dzieci przyswajają to, co widzą na co dzień. Uwielbiają odgrywać role dorosłych. Zorganizuj im małe domowe biuro albo pozwól pomagać przy gotowaniu lub sprzątaniu.
Zabawa z naturalnymi materiałami
  • Kuchnia pod chmurką: Małe dzieci lubią bawić się w „kuchnię" na dworze. Taka zabawa wciąga, daje okazje do poznawania świata, a jednocześnie pozwala rozwijać wszystkie zmysły, zdolności motoryczne i wyobraźnię. W ciepłe dni daj dzieciom miski z wodą oraz wiaderka i razem skompletujcie „składniki" ogrodowej kuchni. Zupę możecie zrobić z kwiatów i trawy, gałęzie mogą służyć jako chochelki, piasek z wodą będzie imitować ciasto albo pizzę. Tylko nie pozwól im jeść takich potraw! 😊 A jeśli dzieci pobrudzą ubrania, bez problemu je wypierzesz stosując Ariel Allin1 PODS – COLOR & STYLE. Innowacyjna powłoka kapsułek do prania Ariel całkowicie rozpuszcza się w wodzie, a formuła piorąca pozwala usunąć wiele różnych rodzajów plam.
  • Hotel dla owadów: W ciepłe miesiące pszczoły i inne owady potrzebują naszej pomocy w zorganizowaniu „domu", ponieważ ich naturalne siedliska są zagrożone. Możesz wspólnie z dziećmi zbudować dla owadów „hotel", który umieścicie w ogrodzie i będziecie obserwować. Mała wersja hotelu może powstać z bambusa, a luksusową zbudujecie z wielu naturalnych materiałów. W Internecie znajdziesz mnóstwo instrukcji, jak samodzielnie zbudować taką konstrukcję.
  • Wymarzony ogród: Daj dziecku drewnianą skrzynkę wyłożoną folią zwykłą lub ogrodową. Twoja pociecha może teraz stworzyć miniaturowy ogródek swoich marzeń, używając naturalnych materiałów, takich jak ziemia, kamienie, piasek, drewno, mech i inne rośliny. Może też urządzić tajemne kryjówki dla zabawkowych zwierzątek. Kto wie, może w ogródku zamieszkają nawet wróżki?
  • Mali odkrywcy w wielkim świecie: Nie należy zaniedbywać zabawy na świeżym powietrzu, więc połącz spacer po lesie z poszukiwaniem różnych rzeczy. Możecie wybrać się na ekspedycję poszukiwawczą wyposażeni w pudełko po butach – po powrocie do domu dzieci zaprezentują swoje znaleziska. Czego szukać? Na przykład orzechów, szyszek, piór, chrząszczy albo liści o ciekawych kształtach.
Zajęcia kreatywne
  • Kreatywni mali odkrywcy: Skarby znalezione w lesie (oczywiście poza insektami) mogą posłużyć do zorganizowania w domu zajęć plastycznych. Możecie wysuszyć liście i wkleić do „albumu kolekcjonera", szyszki i orzechy można pomalować farba akrylową i oprószyć brokatowym pyłkiem. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona!
  • Kolorowy wąż z kamieni: W czasie pandemii koronawirusa musimy umilać sobie czas oczekiwania na powrót normalności. Niech dzieci pokolorują kamienie i ozdobią różnymi napisami. Później mogą zostawić je przed domem. Być może dzieci sąsiadów też przygotują swoje kamienie i tak powstanie „kowidowy" kamienny wąż, który z każdym dniem będzie się rozrastać.
  • Wszyscy jesteśmy artystami: Niech kolory towarzyszą nam nawet w czasie pandemii. Przygotuj płótna malarskie albo duże kartony i pozwól dzieciom uwolnić ich artystyczne dusze. Wszyscy członkowie rodziny mogą odcisnąć na nich swoje dłonie, dzieci mogą malować pejzaże w ulubionych kolorach, mogą portretować rodzeństwo. Każdy pomysł można zrealizować.
  • Nagranie sztuki: Tata ma stary magnetofon z mikrofonem? A może ma odpowiednią aplikację na tablecie? Przedstawienie w formacie „audio" można też zorganizować czytając role zza zasłony. Dzieci mogą wymyśleć ciekawą historię, Ty pomożesz zrealizować przedsięwzięcie od strony technicznej. A w weekend cała rodzina wysłucha sztuki.

A co robić po zabawie? Zasady nauczania domowego

Dzieci w wieku szkolnym nie żyją samą zabawą i grami, muszą się przecież uczyć. Rodzice natomiast muszą nadzorować naukę w domu. Większość z nas nie ma do tego przygotowania, więc udzielimy tutaj kilku cennych wskazówek:
  1. Nie bądź zbyt surowa dla dziecka: Nowa sytuacja jest wymagająca, zorganizowanie „szkoły" w domu, przy stole w jadalni, dla większości dzieci jest bardzo trudne. Jeśli widzisz, że dziecko jest już zmęczone nauką, nie wahaj się zaproponować przerwy. Naukę można rozłożyć na cały dzień, niektóre rzeczy można zrobić później.
  2. Pomóż zorganizować czas: Wspieraj dziecko przy planowaniu dnia. Ułóż karty pracy według przedmiotów, razem z dzieckiem zaplanuj kolejność pracy (chyba, że kolejność ustalił nauczyciel), zaplanuj również przerwy.
  3. Stwórz miejsce do nauki: Nie każdy ma w domu tyle miejsca, żeby zorganizować dziecku osobny, cichy gabinet. Jednak dziecku będzie trudno się skupić w swoim pokoju, pośród wszystkich ciekawych zabawek. No i żadne dziecko nie rozwiąże poprawnie zadania z matematyki, kiedy inni będą się krzątać wokół. Dlatego najlepiej będzie, jeśli wydzielisz jakąś część pokoju, na przykład odgradzając ją regałem, zasłoną albo kolorową konstrukcją z kartonu. Taką konstrukcję możesz zbudować razem z dzieckiem. W ten sposób stworzysz miejsce, w którym dzieci będą mogły się w spokoju uczyć.
  4. Prowadź dzienniczek nauki: Dzieci lubią widzieć swoje postępy. Załóż dzienniczek, w którym zapiszecie wszystko, czego dziecko nauczyło się w czasie pandemii, a dni, w których napracowało się wyjątkowo, nagradzaj naklejkami złotych gwiazdek!
  5. Nauka przez zabawę: Jeśli dzień jest nerwowy i trudno skupić się nad podręcznikiem od matematyki, podejdź do sprawy bardziej na luzie. Możesz na przykład uczyć dziecko liczyć podczas zabawy jego zabawkami, a jeśli masz kilkoro dzieci w zbliżonym wieku, możesz zorganizować konkurs liczenia. Logiki możesz również uczyć poprzez gry planszowe dla dzieci.
  6. Nowatorskie podejście do nauki pisania: Nauka pisania jest ciekawsza, jeśli nie przypomina standardowej lekcji. Można ją zorganizować w sposób, który będzie jednocześnie skuteczny i ekscytujący. Może napiszecie list do babci i dziadka?
W nagrodę za ciężką pracę możesz wprowadzić nowy przedmiot: „Mała lekcja chaosu"! Po wykonaniu szczególnie trudnego zadania, albo jeśli dziecko bardzo się przykładało, pozwólcie, żeby na chwilę zapanował w domu chaos! Dziecko będzie szczęśliwe. Możecie bawić się w „lawę na podłodze", gdzie nikt nie może dotknąć podłogi, jak w przygodach Pipi Pończoszanki. Możecie też zjeść lunch palcami, niczym silni Wikingowie!