Rasy psów idealne dla rodzin i osób niedoświadczonych


Rodzina
9/09/2020
Psy wiele wnoszą w nasze życie. Jednak nie każda rasa nadaje się dla rodziny z dziećmi. Podpowiemy, jakiego psa wybrać, jeśli nie masz w tym doświadczenia.

„Mamo, chcę pieska!" – na pewno nie raz to słyszałaś. Dzieci uwielbiają psy. Psy to nie tylko domowe zwierzątka: potrafią pocieszyć, są towarzyszami zabaw i lubią się przytulać.

Dlaczego warto mieć psa

Pies w domu w szczególny sposób wspiera rozwój społeczny dziecka – bardzo dobrze wpływa na równowagę psychiczną, pomaga łatwiej pokonać stresujące sytuacje, a dzięki opiece nad psem dziecko staje się bardziej niezależne, odpowiedzialne i obowiązkowe. W ostatnich latach nawet szkoły zauważyły te zalety i coraz więcej z nich stara się je wykorzystać, trzymając „psy szkolne". Sama obecność zwierząt wpływa uspokajająco na dzieci, które są wyraźnie spokojniejsze, dzięki czemu korytarze szkolne są cichsze.

Jeśli chcesz mieć psa w domu, ale nie wiesz, jaką wybrać rasę, przed podjęciem decyzji skorzystaj z naszych porad.

Psy dla osób bez doświadczenia: Jak wybrać odpowiednią rasę

Nie każda rasa psów nadaje się dla osób, które nie mają doświadczenia. Dzieje się tak z wielu powodów – psy niektórych ras wymagają poświęcenia dużej ilości czasu, ponieważ trzeba z nimi wiele pracować. Inne, szczególnie psy ras stróżujących, są tak opiekuńcze, że nie pozwolą wpuścić do domu gości.

Rasy psów odpowiednie dla początkujących właścicieli:
 • Golden retriever to bardzo przyjacielski, kochający i zrównoważony pies. Jednak może nie być odpowiedni dla osób uczulonych na psią sierść.
 • Pudle mają wiele zalet – są to psy inteligentne, odpowiedzialne i chcące zadowolić swoich właścicieli. Bingo!
 • „Można żyć bez mopsa, ale co to za życie…" Wielbicielem tej rasy był niemiecki komik i aktor Loriot. Mopsy wyglądają przyjaźnie, są zrównoważone i mają wesołe usposobienie.
 • Labrador to popularny pies wśród początkujących właścicieli, ponieważ jest niezwykle przyjazny, lubi się bawić i uwielbia pieszczoty. Doskonale aportuje i chętnie wykąpie się w stawie.
 • Labradoodle to hybryda, rasa wyhodowana ze skrzyżowania labradora i pudla. Łączy w sobie zalety oby tych ras – jest mądry, posłuszny i kochający. Nie linieje, przez co stanowi doskonały wybór dla alergików.
 • Bichon frise jest wyjątkowo wytrwały, delikatny i czuły. Jest bardzo bystry, przez co doskonale nadaje się dla początkującego właściciela.
Są rasy, których osoby bez doświadczenia powinny unikać:
 • Psy „myśliwskie", z instynktem łowieckim, wymagają ciągłej tresury. Przykłady to: sznaucer, pinczer, seter, jamnik, münsterländer, wyżeł niemiecki krótkowłosy, pointer i wyżeł weimarski.
 • Psy stróżujące i pasterskie, które mają silny instynkt chronienia mienia i Ciebie. Zdarza się, że stróżują zbyt pilnie. Przykładowe rasy tych psów to: owczarek niemiecki, doberman, rottweiler, border collie i kangal (anatolijski pies pasterski).
 • Psy dużych ras, które są bardzo silne i łatwo mogą się wyrwać właścicielowi. Są to na przykład: dog niemiecki, rhodesian ridgeback, alaskan malamute i sznaucer olbrzymi.
Pamiętaj, że nie ma rasy psów „idealnej dla początkujących".

Wiele będzie zależało od Ciebie oraz od innych (dorosłych!) członków rodziny. Niezależnie od tego, na jaką rasę się zdecydujesz, najważniejsze będzie szkolenie. Poświęć trochę czasu i zapisz psiaka na szkolenie. Tam oboje nauczycie się najwięcej, a Ty poznasz psią „mowę".

Rasy psów: Jaka nadaje się dla rodziny?

Wyobraź sobie, że dajesz ogłoszenie o pracę, a oferowaną pozycją jest pies dla rodziny. Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat lub kandydatka? Ma być wesoły, zrównoważony, miły, skory do zabawy, kochający dzieci i spokojny kiedy trzeba? Rasa psa dla rodziny zależy od waszego stylu życia. Jeśli jesteście spokojni, bardzo energiczny pies nie będzie dobrym wyborem. I odwrotnie.

Psy dla rodziny: Małe psy dla małych dzieci?

Nie ma takiej zależności. Wybierz psa takiej rasy, która nie wymaga całodobowej uwagi, dobrze się zachowuje w trudnych sytuacjach oraz nie jest szczególnie wrażliwa na hałas. Psy o spokojnym usposobieniu to na przykład nowofundland, mops, berneński pies pasterski czy maltańczyk. Należy jednak pamiętać, że małe dzieci nie powinny zostawać same z żadnym psem.

Psy dla rodziny: Uczą starsze dzieci odpowiedzialności

Starsze dzieci chętnie opiekują się psami, dzięki czemu uczą się odpowiedzialności. Powinnaś zachęcać dziecko, żeby chodziło z wami na spacery, możesz powierzyć mu prowadzenie psa na smyczy. Idealne psy dla starszych dzieci to na przykład dalmatyńczyki, boksery, labradory, pudle czy setery irlandzkie.

Rasy psów – pozostałe zagadnienia

Kupując psa, powinnaś rozważyć także inne kwestie:
 • Koszty: Wypisz miesięczne koszty utrzymania psa, żebyś wiedziała, czego się spodziewać (opłata od posiadania psa, koszty karmy, weterynarza, wyposażenia itp.).
 • Pies czy suka: Zastanów się, jakiej płci powinien być wasz pies. Samce mogą być bardziej uparte i pewne siebie, a samice są bardziej przyjacielskie. Ale oczywiście ostatecznie wszystko zależy od konkretnego zwierzęcia.
 • Szczeniak czy pies ze schroniska: Opieka nad szczeniakiem jest bardzo wymagająca, ale młody psiak prawdopodobnie łatwiej zaaklimatyzuje się w rodzinie. Dorosłe psy ze schroniska mają już swoje nawyki, które niełatwo jest zmienić, jednak takie psy obdarzają właściciela ogromną miłością.

Jak pozbyć się zapachu psa

Psy są kochane i urocze, ale każdemu towarzyszy specyficzny zapach. Rozwiązaniem jest Ambi Pur, który bez trudu usuwa zapach zwierzęcia i pozostawia lekką, świeżą woń, nawet w samochodzie. Dowiedz się, jak utrzymać czystość w domu, w którym mieszka pies – przeczytaj nasz artykuł.