Czarne i kolorowe pranie - co zrobić by nie wyblakło


Dom i ogród
15/11/2021

Czy czasem Twoje czarne i kolorowe ubrania robią się szare i wyblakłe? Nie musi tak być! Przy odpowiednim detergencie i odpowiednim programie prania czerń pozostaje ciemna przez długi czas, a rzeczy kolorowe zachowują moc koloru. Pranie takich ubrań nie jest trudne, jeśli weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki.

1. Sortowanie prania

Pomyśl najpierw o prawidłowym rozdzieleniu ubrań. Sortuj je według dwóch kryteriów: koloru (ciemne, jasne, kolorowe) i rodzaju tkaniny (syntetyki, bawełna). Temperatura, program prania i detergent powinny być dopasowane do tego, co pierzesz. Dodatkowo: jeśli pierzesz czarne ubrania i chcesz zabezpieczyć kolor oraz nadruki lub wzory, odwróć ubranie na lewą stronę. W ten sposób posłużą Ci jeszcze dłużej!

2. Odpowiednie detergenty

Podczas prania kolorowych ubrań odpowiednie będą detergenty w płynie lub kapsułki do prania. Podobnie jak proszki, skutecznie usuwają one zabrudzenia z Twoich rzeczy, mają jednak kilka dodatkowych plusów, które są szczególnie przydatne w przypadku ciemniejszych ubrań.

Zalety płynnych środków do prania:

  • Płyny i kapsułki, takie jak Ariel All-in-1 PODS Color and Style, nie pozostawiają żadnych pozostałości detergentu. Kapsułki Ariel All-in-1 PODS Color and Style to wyjątkowa moc piorąca w jednej kapsułce skuteczna już w 30°C, a dodatkowo gwarantująca pełną ochronę włókien.
  • Nie zawierają wybielaczy, chronią kolory i wzory. Właśnie dlatego kapsułki i płyny są odpowiednimi środkami do prania rzeczy czarnych i kolorowych.
  • Niektórzy producenci oferują nawet specjalne detergenty do prania czarnych rzeczy. Jeśli jednak nie chcesz kupować kilku różnych środków, detergent przeznaczony do tkanin kolorowych jest całkowicie odpowiednim wyborem.

3. Zalety płynów i kapsułek

Czy nadal nie możesz zdecydować, którego detergentu chcesz użyć? Ta lista może być pomocna:

Plusy kapsułek zapachowych do prania:

  • idealnie dobrana ilość środka
  • szeroko dostępne na rynku
  • nie pozostawiają resztek
  • biodegradowalne (ich otoczka rozpuszcza się w 100%)
  • szczególnie skoncentrowany detergent, który zapewni nieskazitelną czystość prania
  • opakowanie można poddać recyklingowi
  • skuteczne już w 30°C

Plusy płynów do prania:

  • idealnie nadają się do prania kolorowych rzeczy
  • nadaje się jako detergent do kolorów i czerni, bawełny lub włókien syntetycznych
  • łatwy w dozowaniu
  • nie pozostawiają resztek
  • skuteczne już w 30°C

Ważne: do wrażliwych tkanin, jak wełna czy jedwab, należy używać tylko bardzo delikatnych detergentów, specjalnie do tego przeznaczonych.

4. Odpowiedni program prania

Przed praniem ciemnych i kolorowych ubrań, zapoznaj się ze wskazaniami na metce.
Informuje ona, w jakiej temperaturze można je prać i czy można je włożyć do suszarki.

Ważne: nawet jeśli na dworze jest piękna pogoda, nie susz czarnych i ciemnych ubrań bezpośrednio na intensywnym słońcu, gdyż powoduje to ich szybsze blaknięcie. 

Przed praniem kolorowych i czarnych rzeczy, posortuj je według temperatury prania i materiału:

  • Ręczniki, pościel i ściereczki pierz w temperaturze od 60 do 95 stopni. W normalnych warunkach, 60 stopni jest w zupełności wystarczające, jeśli jednak np. ktoś z domowników jest chory, warto ustawić temperaturę na wyższą, by mieć pewność, że wszystkie bakterie i wirusy zostały zabite.
  • Odzież wykonana z czystej bawełny może być prana w maksymalnie 60 stopniach. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie dla kolorów, ponieważ w ten sposób blakną szybciej. Dzięki wysokiej jakości najnowszych detergentów, temperatury od 20 do maksymalnie 40 stopni są całkowicie wystarczające.
  • Tkaniny mieszane wykonane z octanu, lyocellu, wiskozy, poliakrylu, poliestru, elastanu lub polipropylenu najlepiej prać w płynnym detergencie lub kapsułkach, w temperaturze od 20 do maksymalnie 40 stopni.

Nasza rada: jeśli pierzesz kolorowe i ciemne rzeczy, wybierz program delikatny. Podczas wirowania ma zazwyczaj tylko około 600 do 800 obrotów, co jest służy delikatnej odzieży.

5. Co zrobić, jeśli pranie dziwnie pachnie

Czasami otwieramy pralkę i zauważamy, że zarówno ona jak i pranie dziwnie pachną. Może to mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest to, że do prania kolorowych ubrań używamy wyłącznie płynnych środków piorących bez wybielacza. Można sobie jednak z tym problemem poradzić:

Wysoka temperatura prania

Raz w tygodniu uruchamiaj pralkę na co najmniej 60 stopni i używaj detergentu w proszku - na przykład podczas prania pościeli lub ręczników. Wybielacz w detergencie usuwa zarazki i nieprzyjemne zapachy.

Czyszczenie pralki

Regularnie czyść pralkę. Wytrzyj gumowe uszczelki, zawsze zostawiaj bęben otwarty, wyczyść również szufladę na płyn.

Płyn do mycia pralki

Jeśli nieprzyjemny zapach utrzymuje się nawet po czyszczeniu, należy od czasu do czasu używać specjalnego płynu czyszczącego pralkę. Niezawodnie zabija zarazki, bakterie i niektóre wirusy nawet w 30 do 40 stopniach.

Zapachowe środki do prania

W zależności od preferencji użyj perfumowanego zmiękczacza do tkanin. Lenor Spring Awakening to płyn o wiosennym świeżym zapachu, który został zaprojektowany tak, aby zapach na ubraniach i w szafie był przyjemny i długo się utrzymywał.

Dodatkowo, środek do zmiękczania tkanin ma także inne zalety - gdy pierzesz z nim kolorowe lub czarne rzeczy pomaga chronić włókna, a tym samym nie tylko zachować ich kształt, ale także kolor i blask. Dzięki temu, twoje ulubione czarne i kolorowe ubrania posłużą na długo!


Testuj i wygrywaj z nami

Sprawdź nasze aktualne akcje promocyjne