Jak prawidłowo prać pościel – najważniejsze wskazówki


Dom i ogród
8/01/2021

Dbanie o to, żeby pościel była zawsze czysta i świeża, wcale nie jest takie trudne – wystarczy poznać najlepsze sposoby. Przeczytaj nasze rady i już zawsze ciesz się miękkimi, pachnącymi prześcieradłami i powłoczkami.

Oczywiście nie chcemy, by roztocza rozgościły się na dobre w Twojej pościeli. Później zajmiemy się również tym tematem, a na razie skupimy się na tym, jak prać powłoczki i prześcieradła, żeby były higienicznie czyste i – oczywiście – gładkie, miękkie oraz przyjemnie pachnące.

Jaka jest maksymalna temperatura zalecana do prania pościeli?

 • To zależy głównie od materiału, z jakiego uszyto Twoje powłoczki i prześcieradła.
 • W zasadzie 40°C powinno wystarczyć.
 • W przypadku kolorowych tkanin powinnaś nastawić pralkę na 60°C, jeśli pościel jest brudna. Ale upewnij się, że można ją prać w takich temperaturach, bo w przeciwnym razie kolory mogą wyblaknąć. Pamiętaj też, że roztocza giną tylko w tak wysokiej temperaturze.
 • Jeżeli pierzesz białą pościel, możesz nastawić pralkę na 95°C. Ale tak wysoka temperatura źle wpływa na włókna tkanin, powoduje większe zużycie energii i wcale nie jest już konieczna, ponieważ możesz sięgnąć po nowoczesne i skuteczne środki, takie jak kapsułki do prania Ariel All-in-1 PODS. Dzięki użyciu wysokiej jakości detergent u możesz spokojnie prać zabrudzoną pościel w 60°C.
Nasza wskazówka: Tkaniny lniane są dość delikatne, dlatego należy je zawsze prać w 40°C i wywracać powłoczki na lewą stronę.

Jak często należy prać prześcieradła?

Jeśli w szafie masz wystarczającą ilość zapasowej pościeli, możesz prać swoje poszewki i prześcieradła raz na pół roku. To oczywiście żart! Eksperci doradzają zmienianie pościeli co dwa tygodnie. Ale jeśli Twój pies lub kot lubi wylegiwać się w Twoim łóżku albo jeśli śpisz nago lub bardziej się pocisz, powinnaś zmieniać pościel częściej.

Jakiego środka do prania należy używać?

 • Do prania kolorowej pościeli najlepsze będą detergenty, które dbają o zachowanie intensywnych kolorów tkanin – na przykład kapsułki do prania Ariel All-in-1 PODS Touch of Lenor Color. Zapewniają one czystość, świeżość i miękkość, a w dodatku koją zmysły przyjemnym zapachem.
 • W przypadku prania białej pościeli warto sięgnąć po detergenty, które zapewniają olśniewającą biel, takie jak proszek do prania Ariel Mountain Spring.
 • A jeśli chcesz, by Twoja pościel pachniała jeszcze piękniej i bardziej zmysłowo, użyj płynu do płukania tkanin Lenor – na przykład Lenor Parfum des Secrets Charm.

Czy należy prać powłoczki i prześcieradła razem, czy lepiej osobno?

To zależy od tego, z jakiego materiału są uszyte. Jeśli z tego samego, możesz spokojnie wrzucić je do pralki razem i wyprać w tej samej temperaturze. Ale lepiej uważaj z kolorami. Jeżeli bardzo się różnią, lepiej jest wyprać takie tkaniny oddzielnie.

Prześcieradło wchłania najwięcej potu. Jeżeli zostało uszyte na przykład z mikrofibry, zwykle nie najlepiej znosi temperatury powyżej 30°C. Jednak zarazki są skutecznie eliminowane tylko w 60°C. Nasza wskazówka: Regularnie używaj detergentu z wybielaczem, takiego jak proszek do prania Ariel Mountain Spring. Wybielacz zapewni Ci bardziej higieniczne pranie.

Inne sposoby na dbanie o higienę w sypialni

 • Wietrz swoją pościel regularnie i dokładnie.
 • Gdy Twoje łóżko jest porządnie pościelone i nakryte narzutą wygląda schludnie i czysto, ale roztocza czują się w nim szczególnie komfortowo. Dlatego lepiej zostawić pościel nieprzykrytą lub rozwiesić koc na oparciu w nogach łóżka.
 • Używaj ochraniacza na materac. Po pierwsze, możesz go łatwo wyprać, a po drugie, dzięki niemu będziesz dłużej cieszyć się czystym materacem.
 • Zawsze zmieniaj pościel od razu, jeśli przeszłaś przeziębienie lub inną infekcję.