Prawidłowe pranie: rozprawiamy się z 5 popularnymi mitami!


Dom i ogród
22/10/2020
Przyjrzyjmy się pięciu mitom na temat prania. Dowiedz się, jak nie popełniać błędów i jak na długo utrzymać piękny wygląd ubrań i akcesoriów.

Mit nr 1: Dżinsy „czyszczą się” w zamrażarce    

Nieprawda! W Internecie często możemy znaleźć tego typu rady; wiele osób wkłada swoje spodnie do zamrażarki, fundując im syberyjskie mrozy. Podobno dlatego, że w niskich temperaturach giną wszystkie bakterie. Jednak w rzeczywistości bakterie ulegają jedynie zamrożeniu, po rozmrożeniu jednak mają się świetnie. Więc Twoje spodnie są tak samo brudne, jak były przed szokową terapią zimnem. 

Jednak rzeczywiście prawdą jest, że dżinsów nie trzeba prać po każdym założeniu. Zbyt częste pranie powoduje szybkie zużycie materiału i takie spodnie nie wyglądają już dobrze. Dlatego wrzucaj dżinsy do pralki, kiedy widać na nich plamy lub kiedy zaczynają brzydko pachnieć. Wywróć spodnie na lewą stronę, zapnij wszystkie suwaki i pierz w temperaturze od 30 do 40 stopni, wybierając program delikatny lub do prania kolorów.

Mit nr 2: Dokładne pranie wymaga użycia dużej ilości detergentu

Dużo znaczy dobrze? Nie zawsze, szczególnie w przypadku detergentów, ponieważ środki do prania powinny być dozowane prawidłowo. Właściwa ilość zależy od stopnia twardości wody oraz od zabrudzenia ubrań. Jeśli użyjemy zbyt dużo środka do prania, detergent może nie zostać zużyty w całości, część pozostanie w szufladce i w najgorszym razie może zacząć pleśnieć. Pralka nie daje rady wypłukać z ubrań nadmiaru środka do prania. Przez to w ulubionych ubraniach możemy znaleźć brzydkie ślady zaschniętego detergentu. Bądź sprytna i stosuj kapsułki do prania, takie jak Vizir Allin1 PODS Color. Dzięki temu zawsze prawidłowo dobierzesz ilość środka piorącego. 

Mit nr 3: Płyn do zmiękczania tkanin można zastąpić octem winnym

W żadnym razie; ocet winny może uszkodzić gumowe części pralki. Ponadto ocet winny nie nada ubraniom puszystości, ponieważ nie przywiera do włókien tkanin w taki sposób, jak płyny do płukania. Miękkość i puszystość zapewnią takie produkty jak Lenor Everyday Essentials Spring Awakening. Jedyna zaletą octu winnego jest to, że usuwa z ubrań osady kamienia. Jednak to samo potrafią dobre detergenty. Więc lepiej nie ryzykuj i zadbaj o pralkę!

Mit nr 4: Pralka zepsuje się bez odkamieniacza

Wiemy, że w wodzie znajduje się kamień, który może osadzać się na elementach pralki. Jednak obecnie większość detergentów do prania zawiera środki zmiękczające, więc nie trzeba już stosować dodatkowego odkamieniacza.

Mit nr 5: Ręczniki są naprawdę czyste dopiero po praniu w 90 stopniach

Nie martw się, ręczniki będą higienicznie czyste nawet wyprane w 60 stopniach, a większość ubrań należy prać w temperaturze od 30 do 40 stopni. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym detergentom i ich składnikom aktywnym. Jeśli któryś z domowników jest poważnie chory, możesz oczywiście uprać ręczniki w 90 stopniach. Pranie w tak wysokiej temperaturze należy robić od czasu do czasu, ponieważ pozwala to na usunięcie bakterii, które mogły rozmnożyć się w pralce. A czysta pralka na pewno dobrze zrobi Twoim ubraniom.