Jak urządzić funkcjonalny i estetyczny pokój ucznia?


Dom i ogród
14/10/2021

Urządzenie pokoju ucznia to niemałe wyzwanie. Trzeba bowiem pamiętać o funkcjonalności wnętrza, wygodzie dziecka i estetyce. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Urządzanie pokoju dziecka, która zaczyna przygodę ze szkołą, to jedna z największych, po przygotowywaniu pokoju dla niemowlaka, remontowych rewolucji w naszej przestrzeni.

Trzeba przecież kupić niezbędne do nauki meble: biurko, krzesło, lampkę, półki na książki. Aranżując pokój ucznia, trzeba tak wykorzystać przestrzeń, aby była funkcjonalna, a dziecko wygodnie mogło przystąpić do nauki, a także wpisać się w gusta jej małego mieszkańca.

Pokój dla ucznia – od czego zacząć jego aranżację?

Zanim wybierzecie się na zakupy mebli i dodatków, warto starannie przemyśleć i zaplanować aranżację wnętrza. Podpowiadamy dziś, na co zwrócić uwagę i od czego zacząć projektowanie wnętrza.

  • Zaplanuj podział na strefy. Warto pamiętać, że pokój ucznia będzie pełnił wiele funkcji: ma służyć do nauki, odpoczynku, snu, a także zabawy czy spotkań z przyjaciółmi. Właśnie dlatego warto wcześniej na kartce rozrysować poszczególne strefy i zaznaczyć meble, które powinny się w nich znaleźć.
  • Wspólnie wybierzcie styl wnętrza. Pokój dziecka warto urządzić tak, żeby mały mieszkaniec dobrze się w nim czuł, ale warto też dopasować je do stylu, w jakim urządzone jest całe mieszkanie. Najlepiej postawić na drewniane meble i styl skandynawski – taka aranżacja jest świetną bazą, którą można zmieniać w zależności od szybko zmieniających się upodobań dzieci i gustów nastolatków
  • Wybierz paletę kolorów. Kolor ścian jest kluczowym elementem, który będzie decydował o wyglądzie pomieszczenia. Generalna zasada jest taka, że najlepiej sprawdzą się jasne, neutralne kolory, jak biały, beżowy, jasny popiel. Z mocnymi kolorami można wtedy poszaleć wybierając dodatki – poduchy, lampy, plakaty, zasłony.

Pokój dla ucznia – jakie meble muszą się w nim znaleźć?

Dzieci rosną tak szybko! Twoja pociecha nieustannie rozwija się zarówno intelektualnie, jak i fizycznie, dlatego koniecznie zadbaj o to, aby w jej pokoju zagościły komfortowe i dopasowane do wzrostu meble dziecięce. Oto lista elementów niezbędnych w pokoju ucznia:

  • Biurko. Dobrze dopasowane biurko i ergonomiczne krzesło to absolutne podstawa do nauki! Zagwarantują one dziecku wygodę i zapobiegną powstawaniu wad postawy.
  • Krzesło. Mebel ten powinien być wyposażony w podpórki pod łokcie oraz mieć regulowaną wysokość siedziska. Bardzo istotne jest, aby dziecko ucząc się przy biurku, zachowywało prawidłową postawę – proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, stopy wygodnie spoczywające na podłodze.
  • Regały i półki. Każdy uczeń ma w swojej kolekcji masę podręczników i innych książek pomocnych w nauce. Warto pomyśleć o regale lub biblioteczce na książki zaplanowanej tak, żeby dziecko mogło swobodnie dosięgnąć każdej książki.
  • Łóżko. Po ciężkim dniu pracy zawsze nadchodzi czas na wypoczynek. Wybierając meble do pokoju dziecka, należy zwrócić uwagę na wygodny i ergonomiczny materac, który zagwarantuje regenerujący sen. Pamiętajmy, że zdobyta wiedza utrwala się w naszym mózgu podczas snu, więc jest to element nie mniej istotny niż dobre biurko.

Kiedy nowe meble przyjadą do naszego domu, po złożeniu ich i ustawieniu, warto wszystkie ich powierzchnie przemyć delikatnym detergentem np. kilkoma kroplami Fairy Sensitive rozpuszczonymi w misce z letnią wodą.

Pokój dla ucznia – jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie w pokoju ucznia jest bardzo istotnym elementem wyposażenia, gdyż jest ważnym elementem troski o zdrowie oczu dziecka.  Najczęściej najważniejszym źródłem światła jest główna lampa sufitowa – należy zdecydować się na taką, która daje intensywne, rozproszone światło i pasuje do aranżacji całego wnętrza. Warto także pamiętać o odpowiednich energooszczędnych żarówkach. Niezwykle istotna jest lampka nocna przy łóżku, która pozwoli dziecku, samemu lub z rodzicem, czytać przed snem.

Istotny jest także wybór odpowiedniej lampki biurkowej. W idealnej aranżacji biurko powinno stać tuż przy oknie, a wtedy użycie lampki przyda się w nauce wyłącznie wieczorami lub w bardzo pochmurne dni. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a wówczas należy zadbać o właściwe oświetlenie.

Jakie dodatki i akcesoria się przydadzą?

Warto zatroszczyć się o miejsce, w którym uczeń będzie mógł wyeksponować swoje istotne notatki (np. tabliczkę mnożenia, zasady ortografii, słówka w językach obcych, etc.), plan lekcji i plan zajęć pozaszkolnych. Do tego celu doskonale przyda się tablica kredowa lub korkowa.

Można także pomyśleć o zawieszeniu mapy świata jako plakatu, zakupie pięknego globusa, wyposażeniu pokoju w teleskop czy mikroskop. Te elementy nie są konieczne, ale urozmaicą wnętrze i na pewno zwiększą entuzjazm dziecka do zdobywania wiedzy! Przy ich wyborze warto podążać za zainteresowaniami dziecka.