Sprytne sposoby na naukę prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci


Zdrowie i nastrój
24/10/2018
Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewni Twoim dzieciom piękne, zdrowe zęby na całe życie. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, aby Twoje dzieci polubiły szczotkowanie zębów...

Wyjaśnij im, dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna

Dzieci lubią wiedzieć, dlaczego dorośli każą im robić pewne rzeczy. Porozmawiaj ze swoimi dziećmi na temat próchnicy zębów i chorób dziąseł. Wyjaśnij im, że w naszej jamie ustnej rozwijają się różnego rodzaju drobnoustroje i bakterie, które mogą powodować choroby zębów i dziąseł – dlatego ważne jest, aby się ich pozbyć. Powiedz im, że jeśli będą prawidłowo szczotkować zęby, ich uśmiech będzie piękny i zdrowy oraz nie będą mieć problemów z psuciem się zębów (próchnica), czarnymi, brązowymi czy żółtymi zębami (przebawienia), z bolącymi, krwawiącymi dziąsłami (choroba dziąseł) ani nieprzyjemnym zapachem z ust. Ta metoda może wydawać Ci się drastyczna, ale być może Twoje dzieci potrzebują takiej wiedzy, aby z własnej woli zaczęły samodzielnie dbać o swoje zęby.

 

Naucz dzieci prawidłowej techniki szczotkowania zębów

Przed ukończeniem szóstego roku życia dzieci rzadko potrafią prawidłowo wyczyścić swoje zęby, dlatego musisz im w tym pomagać. Pamiętaj jednak, że dzieci lubią obserwować, co robią ich rodzice – warto w ten sposób rozpocząć naukę prawidłowego szczotkowania. Nałóż na szczoteczkę niewielką ilość pasty (mniej więcej wielkości ziarnka groszku) i szczotkuj zęby dziecka przez dwie minuty. Możesz też włączyć dziecku jego ulubioną piosenkę i zaproponować, żeby szczotkowało zęby aż piosenka się nie skończy. Stosuj okrężne i wymiatające ruchy, szczotkując zęby z góry na dół; upewnij się, że wszystkie powierzchnie zostały wyczyszczone.

 

Wykorzystaj technologię – niech nauka prawidłowej higieny stanie się dobrą zabawą

Szczoteczka elektryczna może wydawać się dziecku zdecydowanie bardziej ekscytująca niż szczoteczka manualna. Technologia może stać się częścią codziennego rytuału szczotkowania zębów: poszukaj na YouTube filmików i piosenek na temat higieny jamy ustnej lub pobierz aplikację, którą uruchamia się podczas szczotkowania. Niektórzy rodzice wyszukują w Googlach zdjęcia osób z wyrwanym lub zepsutym zębem, by pokazać swoim dzieciom, co może się stać, jeśli nie będą regularnie szczotkować zębów... Wszystko zależy od Ciebie!

 

Daj dziecku dobry przykład

Pozwól, by dziecko obserwowało, jak szczotkujesz swoje zęby. Możesz też zabierać dziecko na swoje wizyty u stomatologa. W ten sposób przyzwyczaisz je do wizyt u dentysty jeszcze zanim samo zacznie potrzebować regularnych przeglądów i kontroli.

 

Szukaj wsparcia u dentysty

Jeżeli Twoje dzieci boją się wizyty u stomatologa, zadzwoń do gabinetu i porozmawiaj o tym z dentystą przed wizytą. Na pewno ma doświadczenie w zakresie pracy z „trudnymi” pacjentami i być może zechce podzielić się cennymi wskazówkami, jak poradzić sobie z przestraszonym dzieckiem. Możesz też zaproponować dziecku zabawę w „dentystę i pacjenta” z ulubioną lalką lub misiem i starą szczoteczką do zębów. Niech dziecko policzy i zbada „zęby” misia, a po wszystkim podaruje swojemu dzielnemu pacjentowi nagrodę, na przykład naklejkę.

 

Zachęć dzieci do spożywania produktów, które są dobre dla ich zębów

Picie „przyjaznego dla zębów” mleka oraz jedzenie sera czy jogurtu, który chroni szkliwo i wzmacnia zęby, to bardzo ważny aspekt dbania o zęby. Słodycze powinny być tylko okazjonalnym smakołykiem, a suszone owoce, takie jak rodzynki, podawaj dziecku wraz z posiłkami (a nie w formie osobnej przekąski), gdyż zawierają duże ilości szkodliwego dla zębów cukru. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko ubytków – być może dzięki temu wizyty u dentysty nie będą wydawały się tak przerażające.

 

Ogranicz słodkie napoje

Przyzwyczajaj swoje dzieci do picia wody po każdym posiłku. Woda „wykąpie” zęby i usunie pozostałości jedzenia – pamiętaj, że nawet kilka małych łyków robi różnicę. Unikaj napojów gazowanych i ogranicz spożycie soków owocowych. Jeżeli Twoje dziecko dostaje sok jako smakołyk, rozcieńcz go wodą i podawaj w kubku niekapku zamiast w zwykłej butelce czy szklance, z których dzieci piją wolniej (przez co cukier dłużej pozostaje na zębach).

 

Masz jakieś przydatne wskazówki, które sprawią, że nauka higieny jamy ustnej stanie się dobrą zabawą? Podziel się nimi w komentarzu poniżej!

 

Więcej porad znajdziesz na stronie Oral B.