Jak przyzwyczaić się do aparatu na zęby – wskazówki dla nastolatków i ich mam


Zdrowie i nastrój
18/01/2021
Aparat ortodontyczny wspaniale prostuje zęby i poprawia zgryz, ale jego używanie wymaga szczególnej pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Przeczytaj cenne uwagi i wskazówki mam, których dzieci nosiły takie aparaty.

Nie sposób zliczyć zalet stosowania aparatu na zęby, ale jego użytkowanie bywa wymagające i może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla nastolatków. Zebraliśmy więc garść przydatnych wskazówek i rad naszych ekspertów oraz doświadczonych mam, dzięki którym pielęgnacja i higiena jamy ustnej stanie się jasna i prosta.

Pozwól dziecku podejmować decyzje
Aparaty ortodontyczne zakłada się z wielu powodów: by wyprostować zęby, poprawić zgryz, zminimalizować ryzyko uszkodzenia uzębienia oraz zapewnić piękny uśmiech. Aparaty na zęby stały się zjawiskiem powszechnym i są bardzo popularne, więc dzieci, które je noszą, nie powinny przez to czuć wstydu czy zażenowania. Jednak wiele z nich doświadcza tych emocji, a nawet próbuje unikać tego tematu jak ognia. „Moja córka Emilka miała 13 lat, kiedy nasz dentysta zalecił jej noszenie aparatu na zęby. Nie muszę chyba mówić, że nie była tym faktem zachwycona…” – zdradza Anna Miller, lat 39. „Nasz dentysta okazał się jednak wspaniałym i doświadczonym specjalistą – rozmawiał z nią jak z dorosłą osobą, więc słuchała go z uwagą i zainteresowaniem. Dzięki niemu decyzja o założeniu aparatu wydała się jej słusznym i dojrzałym wyborem.” Warto zatem angażować dzieci w cały proces decyzyjny – począwszy od wybrania terminu założenia aparatu, poprzez wybór marki, a kończąc na kolorze gumek. Dzięki temu dziecko ma szansę oswoić się z tematem, przyzwyczaić do myśli o noszeniu aparatu i poczuć, że jego zdanie się liczy.

Zaangażuj się
Kiedy Twoje dziecko było młodsze, pewnie pomagałaś mu szczotkować zęby i dbałaś o to, by wyrobiło sobie odpowiednie nawyki w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Aparaty ortodontyczne zazwyczaj zakłada się u nastolatków i wymagają one nieco innych rytuałów pielęgnacyjnych, więc warto zaangażować się w nadzorowanie higieny jamy ustnej również w tym przypadku, zwłaszcza gdy Twoje dziecko dopiero zaczyna nosić aparat. „Dentysta lub ortodonta dokładnie wyjaśni, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena jamy ustnej po założeniu aparatu. Wymagają one większej uwagi i dokładności, bo resztki jedzenia mogą gromadzić się między drucikami i klamerkami” – mówi Anna. Chociaż starsze dzieci mogą samodzielnie chodzić na umówione wizyty do gabinetu stomatologicznego, to niektóre informacje i wskazówki lekarza mogą im zwyczajnie umknąć. Dlatego staraj się towarzyszyć dziecku podczas każdej wizyty, dzięki czemu dowiesz się, jak należy pielęgnować jamę ustną i będziesz mogła dopilnować, by Twoje dziecko stosowało się do zaleceń dentysty lub ortodonty.

Chociaż niektóre zalecenia i wytyczne ortodonty lub dentysty będą dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojego dziecka, prawidłowe szczotkowanie zębów stanowi klucz do pełnego sukcesu w każdym przypadku. Oprócz przestrzegania podstawowych zasad szczotkowania – czyszczenie zębów dwa razy dziennie, przez dwie minuty, okrężnymi i wymiatającymi ruchami, ząb po zębie, bez pomijania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych oraz linii dziąseł, z uwzględnieniem przestrzeni międzyzębowych, w których często gromadzą się resztki jedzenia – należy zadbać o właściwy kąt nachylenia szczoteczki względem aparatu oraz skoncentrować się na czyszczeniu obszarów pod klamerkami i drucikami. Szczoteczka elektryczna z wbudowanym timerem doskonale się tu sprawdzi – pomoże kontrolować czas szczotkowania zębów i pozwoli dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc, w których gromadzą się resztki jedzenia. Wypróbuj szczoteczkę elektryczną Oral-B, ponieważ jest wyposażona w specjalne końcówki ortodontyczne i została stworzona z myślą o pielęgnacji zębów u osób noszących aparaty ortodontyczne. Nie należy również zapominać o nitkowaniu zębów. Warto poprosić dentystę lub ortodontę, by pokazał, jak robić to prawidłowo i nie pominąć żadnego istotnego obszaru. Warto również sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej, ponieważ zapewnia on 24-godzinną ochronę przed odkładaniem się płytki nazębnej, nie zawiera alkoholu i jest delikatny dla wrażliwych zębów.

Zwróć uwagę na menu swojego dziecka
Należy pamiętać, że niektóre potrawy nie są wskazane dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne. Warto uczulić na ten fakt całą rodzinę! Adela Rydz (lat 47) musiała zmierzyć się z tym tematem, gdy ortodonta założył aparat na zęby jej 15-letniemu synowi Jarkowi. „Jarek złamał aparat po jednej stronie, jedząc twarde karmelki – wtedy jeszcze nie wiedziałam, że są one na liście zakazanych przysmaków!”

Również gryzienie twardych przedmiotów, takich jak ołówki czy długopisy, może uszkodzić klamerki lub druciki. Jeśli więc Twoje dziecko ma w zwyczaju trzymanie tych przedmiotów w buzi, koniecznie zwróć mu na to uwagę i zachęć, by zaprzestało tego zwyczaju. Twarde i kleiste jedzenie też może uszkodzić aparat, a potrawy bogate w cukier – takie jak gazowane napoje i słodycze – zwiększają ryzyko pojawienia się ubytków i próchnicy.

Zachęć dziecko, by zrezygnowało ze spożywania lepkich i twardych smakołyków, takich jak:

  • Guma do żucia (z cukrem i bez cukru)
  • Batoniki z karmelowym nadzieniem
  • Gumy rozpuszczalne, miękkie cukierki, krówki, toffi i żelki
  • Orzechy i masło orzechowe
  • Chrupkie pieczywo, bagietki, tosty i łódeczki taco
  • Jabłka i marchewki
  • Chipsy, frytki i chrupiąca pizza
  • Lody i lód w kostkach
  • Kolby kukurydzy

Zadbaj o komfort i dobre samopoczucie swojego dziecka

Zawsze warto mieć zapas środków przeciwbólowych, zwłaszcza jeśli dziecko właśnie miało wymieniane druciki lub kiedy aparat był regulowany. Wosk dentystyczny również się przyda, bo pomaga zmniejszyć ból dziąseł, spowodowany „wbijającymi” się w nie drucikami. Pamiętaj, by często rozmawiać z dzieckiem o jego emocjach i samopoczuciu. „Emilka obawiała się wystąpień publicznych z aparatem na zębach. Dentysta polecił jej, by nagrywała się za pomocą telefonu i w ten sposób ćwiczyła swoje prezentacje do momentu, w którym będzie zadowolona z tego, jak mówi i jak wygląda. To naprawdę pomogło i sprawiło, że Emilka stała się bardziej pewna siebie” – zdradza Anna.

 

A Ty jak pomogłaś swojemu dziecku w dbaniu o prawidłową higienę zębów, kiedy zaczęło nosić aparat ortodontyczny? Podziel się swoimi doświadczeniami w polu komentarza.