Czy warto kupić szczoteczkę elektryczną? Zalety i wady
Rodzaje szczoteczek – która lepsza elektryczna czy manualna?
Elektryczna szczoteczka do zębów jest zasilana przez wbudowany akumulator w rączce, a jej końcówki wymienia się co 3 miesiące. Za to szczoteczka manualna to podstawowy rodzaj szczoteczki, który zna każdy z nas. Składa się z plastikowej rączki i niewymiennej głowicy. Taki model nie potrzebuje zasilania, a kiedy chcemy ją wymienić, wyrzucamy ją w całości.
Bazując na badaniach klinicznych, można stwierdzić, że elektryczne szczoteczki oscylacyjno‑rotacyjne lepiej dbają o zdrowie jamy ustnej i zębów niż zwykłe szczoteczki manualne. Jeżeli zdecydujemy się na model oscylacyjno‑rotacyjno-pulsacyjny (technologia 3D) uda nam się usunąć nawet do 100% więcej płytki nazębnej niż szczoteczką manualną. Mała okrągła główka szczoteczki elektrycznej, która przypomina tę, z gabinetu stomatologicznego, porusza się w taki sposób, jakiemu nigdy nie dorówna ludzka ręka, zapewniając lepsze czyszczenie w porównaniu ze szczoteczkami ręcznymi.
Ponadto wiele modeli szczoteczek takich jak Oral‑B ma wbudowany 2‑minutowy timer pozwalający trzymać się zalecanego przez dentystów czasu szczotkowania.
Korzystając ze zwykłej szczoteczki, często myjemy zęby zbyt krótko, a na dodatek używamy nieprawidłowej techniki. Po dłuższym czasie na pewno zauważymy u siebie negatywne efekty tego sposobu szczotkowania – niedomyte zęby czy odkładający się kamień nazębny.
W przypadku modeli napędzanych akumulatorem to się nie zdarzy. Najlepsze szczoteczki elektryczne co 30 sekund informują nas, że czas zmienić ćwiartkę jamy ustnej, dzięki czemu nie pominiemy żadnej powierzchni zęba podczas szczotkowania.
Porównanie szczoteczek elektrycznych sonicznych i z okrągłą główką
Na rynku szczoteczek elektrycznych znajdziemy nie tylko te z okrągłą główką, ale również modele soniczne. Czym różnią się między sobą? Pierwsze co rzuca się w oczy to kształt główki z włóknami, które myją nasze zęby.
• Szczoteczka soniczna jest bardzo podobna do tradycyjnego modelu manualnego, ma podłużny kształt i wykonuje ruchy wymiatające.
Za to szczoteczka elektryczna z okrągłą główką, z wyglądu przypomina profesjonalne narzędzia dentystyczne, szczotkuje powierzchnie zębów dopasowując się do ich kształtu zapewniające delikatne I skuteczne czyszczenie.
Szczoteczka soniczna jest polecana przede wszystkim osobom z delikatnymi i wrażliwymi dziąsłami. Jej działanie jest o wiele bardziej skuteczne niż modeli manualnych, ale jednak nie może się równać ze szczoteczkami elektrycznymi z okrągłą główką. Okrągła główka szczoteczki lepiej przylega do powierzchni zębów, usuwając tym samym więcej płytki nazębnej, osadów i oczyszczając trudnodostępne miejsca, takie jak tylne powierzchnie zębów trzonowych, a przy tym jest odpowiednia dla osób z delikatnymi i wrażliwymi dziąsłami.
Dlaczego warto kupić szczoteczkę elektryczną do zębów: wady i zalety
Szczoteczki elektryczne mają bardzo wiele zalet. Najlepsze modele usuwają do 100% więcej płytki nazębnej niż zwykłe szczoteczki manualne. Tym sposobem jama ustna pozostaje na dłużej czysta, a oddech świeży. Lepiej usunięta płytka nazębna, wspiera zdrowie dziąseł I przyzębia. Kolejnym plusem jest większa liczba ruchów w porównaniu do zwykłej szczoteczki. Najlepsze modele wykonują do 48 800 ruchów na minutę (za to manualne tylko od 300 do 600 ruchów na minutę).
Najbardziej polecana jest technologia 3D, która zapewnia 10 500 oscylacyjno‑rotacyjnych ruchów na minutę oraz 48 000 pulsacyjnych ruchów na minutę. Korzystając z takiej szczoteczki, nie musimy używać skomplikowanej techniki prawidłowego szczotkowania jak przy szczoteczce manualnej lub sonicznej, należy tylko przykładać główkę szczoteczki do powierzchni zęba I po 2‑3 sekundach zmienić powierzchnię.
Nie możemy również zapomnieć o wygodnym w użyciu akumulatorze. Najnowocześniejsze baterie litowo‑jonowe potrafią działać na jednym pełnym naładowaniu nawet do 14 dni. Za to dwuminutowy timer, który pulsuje co 30 sekund, informuje gdy trzeba przejść do szczotkowania kolejnego obszaru jamy ustnej, zapewni nam odpowiednio długi czas mycia I równomierne doczyszczenie wszystkich powierzchni zębów.
Czy jednak takie modele posiadają też wady? Nie, jeśli będą stosowane zgodnie z zaleceniami. Wiele osób obawia się, że szczoteczka elektryczna zniszczy im szkliwo. Natomiast nowoczesne modele wyposażone są w odpowiednie czujniki nacisku, które zasygnalizują nam, jeśli będziemy używać urządzenia w nieprawidłowy sposób, przyciskając za mocno do zębów lub dziąseł.
Ile kosztuje dobra szczoteczka elektryczna?
Wiele osób niesłusznie uważa, że zakup szczoteczki elektrycznej to bardzo duży wydatek. Najtańsze szczoteczki elektryczne możemy znaleźć już od 100 do 200 zł. Oczywiście im bardziej zaawansowana technologicznie szczoteczka tym cena będzie wyższa.
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to duża kwota. Niestety często nie bierzemy pod uwagę, jakie korzyści daje używanie właśnie takich urządzeń do czyszczenia zębów. Dobrze oczyszczane zęby I dziąsła pomagają zachować zdrowie jamy ustnej co może wpływać na częstość wykonywanych zabiegów leczniczych, czy usuwania kamienia nazębnego. Dokładnie usuwanie płytki nazębnej, która jest czynnikiem wielu chorób (próchnica, zapalenia dziąseł i przyzębia, halitoza), za pomocą zwykłej szczoteczki manualnej jest bardzo trudne. Dlatego lepiej zapobiegać chorobom jamy ustnej, zainwestować w lepszą technologię czyszczenia niż potem wydawać krocie na ich leczenie.
Możemy zdecydować się na:
- modele magnetyczne (np. Oral-B SERIA iO™)
- modele soniczne (np. Oral‑B Pulsonic Slim).
- modele z małą okrągłą główką (np. bardzo polecany model Oral‑B Genius 10000N).
Pamiętajmy jednak, że cena zależy od konkretnego modelu szczoteczki, czy jego funkcji i wyposażenia. Należy zwrócić uwagę, że modele soniczne zwykle mają wyższą cenę i gorszą skuteczność niż modele dysponujące technologią 3D, czyli oscylacyjno‑rotacyjno-pulsacyjnymi ruchami.
Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Wybierając elektryczną szczoteczkę do zębów musimy zastanowić się nad kilkoma ważnymi parametrami.
- Po pierwsze upewnijmy się, że wybrany przez nas model obsługuje technologię 3D, czyli wykonuje ruchy oscylacyjno‑rotacyjno-pulsacyjne. W przypadku szczoteczek 2D urządzenie będzie poruszało się tylko w sposób oscylacyjno‑rotacyjny. Głowica szczoteczki 2D porusza się raz w prawo raz w lewo w zakresie 45 stopni. Modele 3D posiadają ruchy oscylacyjno‑rotacyjne włókien oraz pulsacyjne (poruszanie się do przodu i do tyłu).
- Kolejną ważną sprawą jest wybór odpowiedniej końcówki do szczoteczki do zębów. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnych rozmiarów i głowic z wieloma ułożeniami włókien. Należy pamiętać, że końcówki zawsze powinny pasować do modelu szczoteczki. Małe główki poleca się osobom, które potrzebują skutezcnego czyszczenia w trudnodostępnych miejscach (np. łatwiej jest nimi wyczyścić wymagający obszar za zębami trzonowymi) lub dzieciom, a większe, jeśli mamy dużą jamę ustną lub szczotkowanie takim modelem jest dla nas po prostu wygodniejsze. Różne warianty końcówek do szczoteczek elektrycznych odpowiadają rozmaitym potrzebom użytkowników. Możemy też wybierać pomiędzy główkami włóknami w różnych formach np. ustawionymi pod odpowiednim kątem, które docierają głęboko do przestrzeni międzyzębowych czy zaprojektowanymi tak, by z łatwością czyścić przestrzeń pomiędzy zębami a aparatem ortodontycznym. Natomiast jeśli posiadamy wrażliwe zęby luz dziąsła, należy szukać końcówki z ultra miękkimi włóknami, lub chcemy uzyskać naturalną biel zębów – końcówki wybielającej, najlepiej takiej, która posiada rozwiązanie wzięte wprost z gabinetu stomatologicznego (np. Oral‑B 3D White).
- Szczoteczki elektryczne oferują też szereg udogodnień, które uprzyjemnią i ułatwią codzienne mycie zębów. Bardzo przydatna jest funkcja kontroli siły nacisku (czujnik nacisku), który chroni nasze zęby i dziąsła przed zbyt mocnym szczotkowaniem.
- Sprawdźmy, czy wybrany przez nas model posiada też timer pomagający w odpowiednio długim myciu zębów. Dentyści zalecają szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie przez 2 minuty.
- Dobra szczoteczka jest wyposażona w zróżnicowane tryby czyszczenia (np. delikatny czy działający wybielająco) oraz ma rączkę z antypoślizgowym uchwytem. Technologia wykrywania położenia to przydatna funkcja pozwalająca w czasie rzeczywistym monitorować obszary jamy ustnej, które właśnie czyścimy. Dzięki temu żaden ząb nie zostanie pominięty! A nam pozwala poprawiać nasze nawyki higieny jamy ustnej.
Czy szczoteczka elektryczna rzeczywiście wybiela zęby?
Mówiąc o wybielaniu zębów, wielu z nas ma na myśli śnieżnobiały uśmiech gwiazd filmowych. Niestety niewiele osób wie, że taki efekt jest możliwy do uzyskania tylko dzięki zabiegom stomatologicznym, np. zabiegi wybielające, założenie licówek czy koron na naturalne zęby.
Czy jednak sama szczoteczka też może nam w tym pomóc? Odpowiedź brzmi tak! Te urządzenia czyszczą bardzo dokładnie zęby z przebarwień zewnętrznych pochodzących np. z kawy, wina, papierosów oraz mocno barwiących potraw. Korzystając z takiej szczoteczki, możemy wybielić zęby aż do poziomu naturalnego koloru zęba. Jeśli jednak nie jest to dla nas wystarczające, będziemy musieli udać się do stomatologa. Natomiast osoby pragnące utrzymać efekt wybielania gabinetowego czy posiadające naturalnie dość jasny koloryt zębów będą zadowolone z efektów.