5 prostych ćwiczeń, które pomogą uśmierzyć ból


Zdrowie i nastrój
20/01/2021

Wypróbuj kilka prostych ćwiczeń, które pomogą uśmierzyć ból towarzyszący atakowi rwy kulszowej, abyś mogła w pełni cieszyć się życiem.


Rwa kulszowa charakteryzuje się wyjątkowo silnym, dokuczliwym bólem. Nawet tak proste czynności jak robienie zakupów, stanie w kolejce czy siedzenie mogą zamienić się w niewykonalne. Rwa kulszowa to zespół objawów związany z uciskiem nerwu kulszowego (który biegnie od biodra aż do stóp); ucisk na nerw najczęściej powoduje drętwienie, mrowienie oraz ból w pośladkach i tylnych częściach nóg. Rwa kulszowa, ischialgia (od łacińskiego ischias – dosłownie „ból w tylnej części nogi”), sama w sobie nie jest chorobą, lecz jedynie objawem. Może jednak sygnalizować kilka potencjalnych problemów.

 

Po początkowym okresie odpoczynku, zalecanym w leczeniu rwy kulszowej, ważne jest by wrócić do regularnych ćwiczeń fizycznych. Zbyt długi brak ruchu może pogorszyć dolegliwości. Delikatne ćwiczenia rozciągające, które możesz samodzielnie wykonywać w domu, mogą złagodzić ból i zwiększyć Twój zakres ruchu. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą: dobiorą najbardziej odpowiednie dla Ciebie leczenie i program treningowy. 

 

Obejrzyj poniższe video, aby poznać pięć prostych ćwiczeń, które pomogą Ci uśmierzyć ból związany z atakiem rwy kulszowej. Możesz je wykonywać w domu. Ćwiczenia rozciągające zamień w swój codzienny rytuał: niech staną się stałym punktem każdego dnia. Czasem, który poświęcisz tylko dla siebie. Rozłóż matę do jogi i ubierz ulubiony strój do ćwiczeń – dzięki produktom Ariel będzie zawsze świeży, a Ty aktywnie rozpoczniesz swój dzień!

 

1. Ćwiczenie pierwsze

Cel: Otwarcie bioder

Połóż się płasko na plecach. Unieś prawą nogę w kierunku tułowia i zegnij kolano do zewnątrz, odpowiednio odchylając nogę od bioder. Następnie unieś lewą nogę, zegnij lewe kolano, prawą kostkę umieść na lewym kolanie. Złap się rękoma za tylną część lewego uda i delikatnie przyciągnij nogę do siebie. Wytrzymaj w tej pozycji dziesięć sekund, zmień nogę i wykonaj ćwiczenie ponownie. 

 

2. Ćwiczenie drugie

Cel: Rozciągnięcie dolnej część pleców oraz mięśni pośladkowych

Usiądź na podłodze z nogami wyciągniętymi przed sobą, wyprostuj plecy. Zegnij prawą nogę kierując kolano do zewnątrz i połóż prawą kostkę na lewym kolanie (jeśli jesteś wystarczająco rozciągnięta, połóż kostkę na udzie). Następnie pochyl tułów do przodu i spróbuj dosięgnąć rękoma stóp – jeśli nie jesteś wystarczająco rozciągnięta, sięgnij tak daleko, jak pozwala ci Twoje ciało. Wytrzymaj w tej pozycji przez dziesięć sekund, po czym zmień nogę i wykonaj ćwiczenie ponownie. 

 

3. Ćwiczenie trzecie

Cel: Zmniejszenie napięcia w kręgosłupie

Połóż się płasko na plecach. Zegnij prawą nogę, przyciągając kolano do klatki piersiowej, chwyć kolano obiema rękami. Spróbuj przesunąć prawe kolano w kierunku lewego ramienia. Wytrzymaj w tej pozycji przez dziesięć sekund, zmień nogę i powtórz ćwiczenie. 

 

4. Ćwiczenie czwarte

Cel: Zmniejszenie napięcia w kręgosłupie

Usiądź na podłodze z nogami wyciągniętymi przed sobą, wyprostuj plecy. Zegnij prawą nogę kierując kolano do zewnątrz i połóż prawą kostkę na lewym kolanie. Następnie skręć tułów tak, by Twój lewy łokieć znalazł się na zewnętrznej stronie Twojego prawego kolana. Umieść prawą rękę za sobą, aby zachować równowagę i utrzymać proste plecy. Wytrzymaj w tej pozycji przez dziesięć sekund, zmień nogę i powtórz ćwiczenie.

 

5. Ćwiczenie piąte

Cel: Zmniejszenie napięcia mięśni pleców

Usiądź na kolanach, utrzymując ciężar swojego ciała na piętach. Następnie pochyl się do przodu i wyciągnij ręce przed siebie. Powoli przenieś ciężar ciała na ramiona i wyprostuj nogi. Dociśnij uda do podłogi i wygnij plecy, unosząc głowę w kierunku sufitu. Umieść dłonie na podłodze, wspierając się na ramionach. Wytrzymaj w tej pozycji przez dziesięć do dwudziestu sekund.

 

Cierpisz na ataki rwy kulszowej? Pomóż innym kobietom w Twojej sytuacji – podziel się z nami w komentarzach swoim doświadczeniem, opisz leczenie i ćwiczenia, które okazały się w Twoim przypadku najbardziej skuteczne. Chętnie przeczytamy Twoje rady!

Świeża pościel – świeży umysł