Wszystko, co musisz wiedzieć o okresie przedmenopauzalnym


Zdrowie i nastrój
30/05/2019
Jeżeli dotyczą Cię nagłe zmiany w Twoim wyglądzie i pewne reakcje Twojego organizmu, tak naprawdę nie ma powodu do obaw. Prawdopodobnie zaczynasz odczuwać pierwsze objawy okresu przedmenopauzalnego.


Objawy okresu przedmenopauzalnego mogą powodować gorsze samopoczucie, a wiele kobiet ma problemy ze zrozumieniem dużych zmian, jakie zachodzą w ich organizmach. Jednak tak naprawdę nie ma powodu do obaw. W naszym artykule przekażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o okresie przedmenopauzalnym.

Co to jest menopauza?
Menopauza to naturalny element etapu starzenia się w życiu każdej kobiety. W tym okresie zmniejsza się poziom estrogenu, a jajniki przestają uwalniać komórki jajowe, co sprawia, że kobieta nie może już zajść w ciążę w sposób naturalny.

Menopauza zwykle zaczyna się w wieku 51 lat, ale tak naprawdę to sprawa indywidualna. Objawy menopauzy obejmują szereg różnych czynników – od uderzeń gorąca i nocnych potów, do problemów ze snem, huśtawek nastrojów i uczucia niepokoju. Możesz odczuwać objawy menopauzy jeszcze przed ostatnią miesiączką i zwykle utrzymują się one przez ok. 4 lata od ostatniej menstruacji, chociaż u każdej kobiety proces ten przebiega inaczej.

Czy właśnie weszłam w okres przedmenopauzalny?
Okres przedmenopauzalny zaczyna się na kilka lat przed menopauzą, kiedy jajniki zaczynają stopniowo wytwarzać mniej estrogenu. Na ogół pierwsze objawy pojawiają się w wieku 45 lat, ale mogą też wystąpić wcześniej.

Okres przedmenopauzalny przeciętnie trwa do czterech lat, ale u niektórych kobiet może to być zaledwie kilka miesięcy. Pod koniec tego okresu coraz bardziej zmniejsza się poziom estrogenu, co może wywołać objawy menopauzy. Natomiast menopauza zaczyna się wtedy, gdy kobieta nie miesiączkuje już od roku.

Objawy okresu przedmenopauzalnego
Większość kobiet odczuwa pewne charakterystyczne objawy zarówno w okresie menopauzy, jak i przed nim. Poniżej przedstawiamy te najczęściej występujące oraz sposoby radzenia sobie z nimi:

Problemy z nietrzymaniem moczu
Spadek poziomu estrogenu oznacza, że mięśnie dna macicy stopniowo słabną, co może spowodować problemy z nietrzymaniem moczu. Twój pęcherz może stać się mniej elastyczny, co sprawi, że częściej będziesz odczuwała potrzebę skorzystania z toalety.
Najważniejsza wskazówka: Wypróbuj wkładki Always Discreet, które zapewnią Ci ochronę w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu i zneutralizują nieprzyjemny zapach, abyś mogła zachować pewność siebie i cieszyć się życiem każdego dnia.

Nieregularne miesiączki

Pierwszą oznaką okresu przedmenopauzalnego są zmiany w cyklu miesiączkowym. Miesiączki mogą stać się bardziej obfite lub skąpe, a ich częstotliwość może być inna niż do tej pory, co jest spowodowane stopniowym spadkiem poziomu estrogenu w czasie menopauzy. W końcu miesiączki zatrzymają się całkowicie.
Najważniejsza wskazówka: Zawsze miej przy sobie odpowiednie produkty higieniczne, na wypadek nagłej „niespodzianki”.

Uderzenia gorąca
Większość kobiet doświadcza uderzeń gorąca zarówno w okresie przedmenopauzalnym, jak i podczas menopauzy. Mogą one trwać kilka minut i powodować pocenie się, a także pojawienie się czerwonych plam na twarzy. Zdaniem ekspertów są one spowodowane wpływem poziomu hormonów na temperaturę ciała.
Najważniejsza wskazówka: Unikaj picia alkoholu oraz kawy i staraj się zachować spokój. Zawsze miej przy sobie wachlarz i chusteczki. Noś luźne ubrania, które będziesz mogła zdjąć, gdy zrobi Ci się zbyt gorąco. Jak dowiedziono, ćwiczenia jogi są również dobrym rozwiązaniem, które pomaga zmniejszyć uderzenia gorąca nawet o jedną trzecią.

Nocne poty
Są spowodowane uderzeniami gorąca podczas snu. Mogą sprawić, że zaczniesz się intensywnie pocić – tak bardzo, że piżama i pościel będą mokre, nawet jeśli w sypialni będzie chłodno.
Najważniejsza wskazówka: Unikaj picia gorących napojów i alkoholu oraz jedzenia pikantnych potraw przed pójściem spać, za to koniecznie weź chłodny prysznic. Włączony wentylator pomoże zapewnić Ci komfort w nocy. Możesz też schłodzić swoją poduszkę w lodówce przed pójściem spać (przez około 30 minut).

Huśtawki nastrojów
Zmienność nastrojów to częsty objaw okresu przedmenopauzalnego, gdy zmieniają się poziomy hormonów. Staraj się zwracać większą uwagę na swoje samopoczucie i utrzymuj stres na jak najniższym poziomie. Zdrowa dieta i odpowiedni program ćwiczeń pomogą Ci poczuć się dużo lepiej, a także zmniejszą problemy ze snem.
Najważniejsza wskazówka: Wcale nie musisz cierpieć w milczeniu – porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o tym, jak się czujesz. Dobrym rozwiązaniem jest również medytacja. Jak dowiedziono, pomaga zmniejszyć depresję i uczucie niepokoju. Spróbuj zatem medytować przez 20 minut każdego dnia – albo zaraz po przebudzeniu, albo przed położeniem się do łóżka.

Czy masz jakieś sposoby radzenia sobie z objawami okresu przedmenopauzalnego lub menopauzy? Podziel się z nami swoimi radami poniżej – chętnie poznamy Twoją opinię!

5 prostych zmian, które powinnaś wprowadzić w swojej diecie po pięćdziesiątce