Pomóż swojej dorastającej córce rozwijać również jej poczucie pewności siebie.


Zdrowie i nastrój
3/09/2021
Nie tylko zmiany fizyczne są widoczne w okresie dojrzewania – mózg również się rozwija, a to wpływa na zmiany nastroju, pewność siebie oraz potrzebę niezależności.

Zwróć uwagę na brak pewności siebie

56 % dziewcząt traci poczucie pewności siebie w okresie dojrzewania.1 Zapewne wiesz z własnego doświadczenia, że – bardziej niż chłopcy – wykazują one skłonność do obwiniania się, jeżeli coś nie pójdzie po ich myśli, przepraszają za wyrażanie swoich opinii, ostrożnie podejmują decyzje oraz przesadnie analizują popełnione błędy2. Możesz to zmienić. Wspieraj swoją córkę w walce ze spadkiem poczucia pewności siebie możliwymi dostępnymi narzędziami i pokaż jej, że postępowanie zgodnie z filozofią #JakDziewczyna może być wspaniałe.

Pokonaj brak pewności siebie dzięki nastawieniu rozwojowemu

Gdy dziecko czuje, że jego umiejętności nie mają szansy na poprawę, może nawet nie podejmować żadnych prób, by coś zrobić, w obawie przed porażką3. W psychologii takie podejście nazywa się nastawieniem statycznym. Częściej dotyczy dziewcząt niż chłopców4. Natomiast u podstaw nastawienia rozwojowego leży przekonanie, że rozwój umiejętności jest związany z włożeniem w to określonego wysiłku5. To przekonanie wywiera znaczący wpływ – pomaga dzieciom osiągać lepsze wyniki w szkole, podejmować trudniejsze wyzwania oraz unikać błędów.

Odpowiednie komplementy mogą zwiększyć jej pewność siebie

Wspieraj swoją córkę w wyborze nastawienia rozwojowego poprzez sposób, w jaki ją chwalisz. Nagradzanie wyników może sprawić, że będzie czuła presję ciągłego sprawdzania się oraz zasiać w niej niepokój w przypadku popełnienia błędu6. Natomiast chwalenie wybranej strategii i wykazanej determinacji – czyli „pochwała samego procesu” – sprawi, że Twoja córka poczuje się doceniona za swoją konsekwencję.

Co należy chwalić7:

  • Wybór różnych sposobów zrobienia czegoś np.: „Jestem pod wrażeniem, że pomyślałaś o kilku sposobach rozwiązania tego problemu”.
  • Podejmowanie nowych wyzwań, np.: „Jestem dumna, że podjęłaś to wyzwanie.”
  • Wytrwałość, np.: „ Wykazałaś się wytrwałością w znalezieniu rozwiązania. To świetnie!”.

Czego NIE należy chwalić:

  • Fizycznej atrakcyjności, np.: „Masz piękne włosy”.
  • Wrodzonej inteligencji, np.: „Jesteś taka mądra.”

Niepowodzenia motywują dziewczyny do działania. Upewnij się, że drobne potknięcia nie sprawią, że Twoja córka straci motywację w dążeniu do celu. Rolą rodziców jest zachęcanie dzieci do rozwoju swoich pasji, docenianie podejmowania przez nie ryzyka oraz pomaganie im w dojściu do siebie po porażce, z odpowiednim podejściem i wytrwałością.

  • Wykaż się empatią
    Zachęcaj swoją córkę mówiąc: „Wiem, że jest Ci ciężko i bardzo mi przykro z tego powodu”, zamiast twierdzić, że „to przecież nic trudnego”.
  • Zachęcaj ją do wykonania kolejnego kroku
    Pomóż jej się przeorganizować i zaplanować kolejny krok poprzez wyznaczenie i zapisanie nowych, małych celów.
  • Daj przykład nastawienia rozwojowego
    Kiedy dziewczyna widzi swoich rodziców, którzy stawiają czoła wyzwaniom, uczą się na własnych błędach i są dla siebie wyrozumiali, taka postawa przekonuje ją do postępowania w ten sam sposób8.

Jako rodzic możesz pomóc swojej córce przejść przez wszystkie zmiany zachodzące w okresie dojrzewania i pozwolić jej stać się pewną siebie młodą kobietą, która może udowodnić całemu światu, że nic jej nie zatrzyma.

Wspólne chwile matki i córki

Jeżeli miałaś okazję wspólnie z córką zapoznać się z materiałami Always dotyczącymi okresu dojrzewania, z pewnością wiesz już, że jednym z najskuteczniejszych narzędzi w budowaniu pewności siebie jest praktyka. Te ćwiczenia to dobry sposób na wspólną zabawę, ale także na zwiększenie pewności siebie.

Okres dojrzewania jest trudny. Twoja córka musi mieć pewność, że wszystko będzie w porządku. Jeżeli chcesz w tym okresie mieć z nią dobre relacje, opowiedz jej o własnych doświadczeniach z okresu dojrzewania. To może zbliżyć Was do siebie i ułatwić komunikację:

Dziewczęce pogawędki: Wzajemne opowiadanie sobie różnych historii

Kiedy przyznajesz przed córką, że okres dojrzewania też był dla Ciebie trudny, potwierdzasz jej odczucia. Opowiedz jej, jak sobie z tym poradziłaś, a wtedy ona zrozumie, że tak samo będzie w jej przypadku. Trochę się boisz przed nią otworzyć? Postaraj się przelać swoje myśli na papier i wymieniać się nimi z córką w listach lub mailach. Najważniejsze, żebyście miały dobry kontakt.

Nastawienie rozwojowe − czyli zrozumienie, że Twoje zdolności i umiejętności mogą się rozwijać dzięki ćwiczeniom i praktyce − to również ważne narzędzie dla Twojej córki w okresie dojrzewania. Wyjaśnij jej, że mózg, podobnie jak mięśnie, rozwija się dzięki ćwiczeniom i podejmowaniu wyzwań7. A oto prosty sposób na wprowadzenie w życie nastawienia rozwojowego:

Uelastycznij swój umysł

Pomóż swojej córce wyjść z tak zwanej „strefy komfortu”, motywując ją do myślenia o swoich celach. Następnie zapiszcie trzy kroki, które zbliżą ją do osiągnięcia celu, a gdy zakończy każdy krok, wspólnie to świętujcie! Nieustannie zachęcaj ją do realizowania wyznaczonego planu, ciągle przypominając, że jest #nie do zatrzymania!

Twoja córka będzie bardziej pewna siebie podejmując ryzyko, jeżeli wypracuje sobie zdrowe podejście do ponoszonych porażek i zrozumie, jak ważna jest wytrwałość. Rozwiniesz w niej te umiejętności dzięki następującym działaniom:

Poszukiwanie wzoru do naśladowania

Z pewnością znasz osoby, które podziwia Twoja córka. Poszukaj informacji i ujawnij drobne potknięcia, jakie pojawiły się na ich drodze do sukcesu. Jak dana osoba poradziła sobie z tym problemem? Jaką rolę odegrała wytrwałość w jej osiągnięciach? Następnym razem, gdy Twoja córka będzie musiała stawić czoło porażce, przypomnij jej o tym.

Odpowiednia pochwała odgrywa kluczową rolę w stymulowaniu nastawienia rozwojowego. Jest to tak zwana „pochwała samego procesu”, która pozwala nagrodzić jej postawę lub wytrwałość – czyli rzeczy, które może kontrolować – zamiast chwalić jej wrodzone cechy, jak inteligencja czy uroda. Zaprzestanie nagradzania za stałe cechy i rozpoczęcie chwalenia samego procesu może być trudne. Pamiętajcie jednak, drogie mamy i ojcowie, Wy też jesteście nie do zatrzymania! Oto prosty sposób nagradzania pozytywnych zachowań:

Przeanalizuj swoje pochwały

Sprawdź i zapisz w notesie, ile razy dziennie chwalisz „sam proces”. Na przykład zanotuj sytuację, gdy córka wraca ze szkoły z dobrą oceną, a Ty mówisz: „Bardzo starannie przygotowywałaś się do tego sprawdzianu”, zamiast „Jesteś taka mądra, jestem pod wrażeniem!”. Możesz również poprosić o pomoc w notowaniu pochwał kogoś bliskiego. Kiedy nauczysz się obserwować swoje nawyki, łatwiej będziesz mogła wychwycić to, co wymaga jeszcze udoskonalenia. Więcej informacji znajdziesz klikając poniższy link do kursu dotyczącego nastawienia rozwojowego:
raisethebarparents.org
Eksperci opracowali go po to, by pomóc rodzicom takim jak Ty!

1 Ankieta Always z 2014 r. dotycząca pewności siebie i okresu dojrzewania —badanie przeprowadzone online z udziałem 1300 kobiet w wieku od 16 do 24 lat.
2 Nolen-Hoeksema, Susan. „Women Who Think Too Much: How to Break Free of Overthinking and Reclaim Your Life”. Nowy Jork: Holt Paperbacks, 2004. 2 Przedruk.
3 Blackwell, Lisa, Kali H. Trzesniewski i Carol S. Dweck. “Implicit Theories of Intelligence Predict Achievement Across an Adolescent Transition: A Longitudinal Study and an Intervention|”. Child Development 78.1 (2007): 246-63. Print.
4 Gunderson, Elizabeth A., Sarah J. Gripshover, Carol S. Dweck, Susan Goldin-Meadow i Susan C. Levine. „Parent Praise to 1- to 3-Year-Olds Predicts Children's Motivational Frameworks 5 Years Later”. Child Development 84.5 (2013): 1526-541. Wiley. Web. 24 lipca 2015.