Plamy starcze – jak usunąć je domowymi sposobami


Zdrowie i nastrój
30/05/2019
Podstępne małe przebarwienia pojawiają się zwykle na twarzy, rękach i ramionach. Są płaskie, okrągłe, brązowe lub czarne. Postarzają nas. Dlatego za każdym razem, gdy je zauważamy, szukamy sposobów, aby się ich pozbyć.

Pojawienie się zmian pigmentacyjnych przyspiesza częsta ekspozycja skóry na słońce. Na szczęście plamy starcze, zwane także plamami wątrobowymi, są nieszkodliwe (ponieważ jednak niektóre nowotwory skóry, np. czerniak mogą wyglądać jak plamy starcze, poproś swojego lekarza o zbadanie zmian podczas corocznej kontroli). Istnieje wiele prostych, całkowicie naturalnych środków, których możesz użyć, aby rozjaśnić plamy starcze. Z dużą pewnością, znajdziesz je w swojej kuchni!

Sok z cytryny
Kwas cytrynowy jest naturalnym środkiem wybielającym i złuszczającym skórę. Po prostu dwa razy dziennie smaruj plamy świeżym sokiem z cytryny i pozostaw na skórze przez co najmniej 30 minut. Możesz również zostawić sok na skórze przez noc. W ciągu około dwóch miesięcy powinnaś zauważyć poprawę.

Ocet jabłkowy
Zawiera naturalne alfa-hydroksykwasy, które pomagają rozjaśnić przebarwienia słoneczne i plamy starcze. Aby zminimalizować kwaśny charakter octu, zmieszaj go z oliwą z oliwek − ochroni skórę przed wysuszeniem. Mieszankę stosuj raz dziennie, nakładaj na ok. 20 minut. Na początku normalną reakcją będzie niewielkie zaczerwienienie lub szczypanie. Jeśli masz wrażliwą skórę lub odczyn jest zbyt silny, rozcieńcz mieszankę wodą.

Sok z cebuli
Cebula ma związki siarki, które działają jak środek antyseptyczny. Zawiera również kwasy, które ułatwiają złuszczanie. Jeśli twoja skóra nie toleruje soku z cytryny, spróbuj świeżego soku z cebuli. Pokrój ją na plasterki i pocieraj przebarwiony obszar dwa lub trzy razy dziennie. Inną opcją jest zmieszanie jednej łyżki soku z cebuli z dwiema łyżkami miodu i nałożenie mieszanki na skórę na ok. 15 minut. Dla osiągnięcia najlepszego efektu stosuj raz lub dwa razy dziennie.

Aloes
Jest powszechnie stosowany w leczeniu wielu dolegliwości skórnych, w tym plam starczych. Dotknięty zmianami obszar posmaruj świeżym żelem bezpośrednio z rośliny i pozostaw do wsiąknięcia. Aloes jest bardzo delikatny, dlatego nawet nie będziesz musiała go spłukiwać. Jeśli nie masz możliwości zastosowania miąższu z rośliny, na rynku lub w sklepie ze zdrową żywnością kup świeży sok z aloesu. Zadziała równie dobrze.

Maślanka
Zawiera kwas mlekowy, który ma właściwość bezpiecznego rozjaśniania skóry bez powodowania podrażnień. Zanurz bawełniany wacik w maślance i nanieś ją na dotknięty obszar. Umyj skórę po 15-20 minutach. Jeśli masz tłustą cerę, wymieszaj trochę soku z limonki lub soku pomidorowego z maślanką przed nałożeniem jej na skórę.

Chrzan
Witamina C w chrzanie spowalnia produkcję melaniny, substancji odpowiedzialnej za pigmentację skóry. Innym składnikiem chrzanu są glukozynolany: poprawiają krążenie, działają jako przeciwutleniacze i wypłukują toksyny z organizmu. Możesz zrobić pastę chrzanową i nanieść bezpośrednio na skórę. Pozostaw ją na 15 do 20 minut, później zmyj. Stosuj kilka razy w tygodniu. Inną opcją jest przygotowanie mieszanki z chrzanu i octu: zetrzyj 4-centymetrowy kawałek chrzanu, wymieszaj z jedną czwartą szklanki octu jabłkowego i pozostaw na dwa tygodnie. Potem odcedź mieszaninę. Na przebarwioną skórę nakładaj wacikiem. Stosuj trzy razy dziennie przez co najmniej miesiąc.

Używaj filtrów przeciwsłonecznych
Pierwszą linią obrony przed plamami starczymi i starzejącą się skórą jest racjonalne dawkowanie słońca (czyli unikanie go lub minimalna ekspozycja) oraz codzienne korzystanie z dobrego filtra przeciwsłonecznego, SPF 25 lub wyższego. Żaden inny aspekt kontrolowania lub zmniejszania przebarwień skóry nie jest tak ważny, jak ostrożne wystawianie skóry na działanie szkodliwego promieniowania UV i stosowanie kremu przeciwsłonecznego.