Plamienie pomiędzy miesiączkami
Cztery powody plamienia między miesiączkami
Czy powinnaś powiedzieć o tym lekarzowi?
Co najlepiej chroni bieliznę w przypadku plamienia?
Plamienie między miesiączkami zdarza się dość często. Tutaj znajdziesz cztery najczęstsze powody, dlaczego tak się dzieje u większości kobiet oraz informacje, co można z tym zrobić.
Co jakiś czas miesiączka może pojawić się niespodziewanie w samym środku cyklu menstruacyjnego. Jedna lub dwie krople tu i tam – plamienie pomiędzy miesiączkami może Cię zaskoczyć. Ale czy powinnaś się tym martwić?
Niektóre kobiety zauważają u siebie lekkie plamienie przez dzień lub dwa po owulacji.
Cztery powody plamienia między miesiączkami
- Owulacja: Niektóre kobiety zauważają u siebie lekkie plamienie przez dzień lub dwa po owulacji. A u innych zdarza się to regularnie. Owulacja to ta pora w cyklu menstruacyjnym, w której jesteś najbardziej płodna. Jeśli chcesz uniknąć ciąży, pamiętaj, by nie pomylić plamienia owulacyjnego z krwawieniem miesiączkowym!
- Antykoncepcja: Plamienie między miesiączkami jest częstym skutkiem ubocznym stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak pigułki, hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne, plastry, zastrzyki czy implanty antykoncepcyjne. Plamienie może wystąpić po rozpoczęciu stosowania środka antykoncepcyjnego lub wkrótce po zaprzestaniu jego stosowania. Jeśli co miesiąc występuje u Ciebie „krwawienie międzymiesiączkowe”, poinformuj o tym swojego lekarza. Może okazać się, że środki antykoncepcyjne, które stosujesz, nie są odpowiednie dla Ciebie.
- Ciąża: U wielu kobiet plamienie pojawia się podczas ciąży. Zwykle dzieje się to w ciągu pierwszych kilku miesięcy. W przypadku zdrowej ciąży może to być nieszkodliwe. Jeśli zauważysz u siebie inne objawy ciąży, wykonaj test, aby potwierdzić, że spodziewasz się dziecka. A wtedy jak najszybciej udaj się do lekarza. Lekarz nie tylko zapewni Ci odpowiednią opiekę, ale również sprawdzi, czy plamienie nie jest spowodowane ciążą pozamaciczną, która bez interwencji medycznej może zagrażać życiu.
- Menopauza: W miarę jak organizm przygotowuje się do zakończenia okresu rozrodczego, mogą wystąpić w nim zaburzenia równowagi hormonalnej, które powodują plamienia. Jest to oznaka rozpoczynającej się menopauzy.
Czy powinnaś powiedzieć o tym lekarzowi?
Tak! Plamienie może występować regularnie u niektórych kobiet, ale może być również oznaką większego problemu. Istnieje wiele poważnych stanów i schorzeń związanych z plamieniem. Na przykład poronienie, ciąża pozamaciczna, problemy z tarczycą, rak, mięśniaki macicy lub polipy, torbiele jajników, rak szyjki macicy lub rak macicy, a także wiele innych.
Poinformuj swojego lekarza, jeśli zauważysz krwawienie lub plamienie między miesiączkami, aby mógł wyjaśnić przyczynę tych dolegliwości lub jak najwcześniej wykryć poważniejsze problemy.
Co najlepiej chroni bieliznę w przypadku plamienia?
Aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę w takie dni, wypróbuj wkładki Always Daily. Są tak lekkie i cienkie, że nawet ich nie poczujesz, a jednocześnie będziesz spokojniejsza i bardziej pewna siebie.