Pierwsza miesiączka córki - przewodnik dla mamy


Zdrowie i nastrój
9/10/2018
Twoja córka szybko dorasta...

Jak przygotować ją na pierwszy w życiu okres? Skorzystaj z naszych porad, jak odpowiadać na pytania, które dziecko może ci przy tej okazji zadać. Jeśli będziesz przygotowana, z łatwością razem przejdziecie przez ten proces.

KIEDY SIĘ ZACZNIE?
Pierwsza miesiączka występuje zazwyczaj w ciągu dwóch lat od momentu, w którym zaczynają rozwijać się piersi, a więc między 11. a 13. rokiem życia. Inne sygnały zwiastujące nadejście pierwszej miesiączki to pojawienie się włosów łonowych, owłosienia pod pachami oraz białych upławów. Wszystkie te objawy mogą wystąpić jednocześnie lub pojawiać się stopniowo.

JAK JEJ TO WYTŁUMACZYĆ?
Twoja córka powinna rozumieć, co dzieje się z jej ciałem, jeszcze zanim wystąpi pierwsza miesiączka.

Podpowiemy Ci, jak w prosty i przystępny sposób wyjaśnić córce zachodzące w jej ciele zmiany. Możesz zacząć na przykład tak:
„Do tej pory miałaś ciało dziewczynki, które teraz zamienia się w ciało kobiety. Na tym polega dojrzewanie. Rzez jakiś czas będziesz teraz szybko rosła i nabierzesz kobiecych kształtów. Piersi powiększą się, przez co talia wyda się węższa. Jak każda kobieta, niedługo zaczniesz miesiączkować - to zjawisko nazywamy też menstruacją. Dzięki temu w przyszłości będziesz mogła mieć dzieci.
Raz w miesiącu zauważysz krwawienie z pochwy, co jest zupełnie normalne. Za pierwszym razem poczujesz, że masz mokrą bieliznę, zwłaszcza, jeśli szybko wstaniesz z pozycji siedzącej lub leżącej. Niczym się nie martw, ponieważ istnieją produkty, dzięki którym przez 3 do 5 dni trwania miesiączki będziesz się czuła bezpiecznie i komfortowo.”

O CO JESZCZE MOŻE PYTAĆ CÓRKA?

Jak często będę mieć okres?
Na razie nie możemy tego przewidzieć, ponieważ cykl menstruacyjny musi się ustabilizować. Każdy przechodzi to inaczej, cykl może trwać od 22 do nawet 43 dni. Po pierwszych kilku latach zauważysz, że cykl stał się regularny. Jeśli będziesz zaznaczać w kalendarzu pierwszy dzień każdego cyklu, łatwo przewidzisz, kiedy może rozpocząć się następny.

Czy to boli?
Przeważnie nie, ale czasami zdarzają się bóle menstruacyjne, które są skutkiem skurczów mięśni podbrzusza. Bóle te mogą być bolesne i nieprzyjemne, ale można ich uniknąć dzięki ćwiczeniom fizycznym, odpowiedniej diecie i prawidłowej postawie ciała. Ciepła kąpiel też jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli ból jest naprawdę silny, lekarz może przepisać leki, dzięki którym przestaniesz go odczuwać.

Czy mogę stosować tampony?
Jeśli aplikacja tamponu nie stanowi dla ciebie problemu, możesz zacząć z nich korzystać już od pierwszej miesiączki. Młode dziewczyny najczęściej wybierają ultra cienkie podpaski Always® ze skrzydełkami, a tampony zaczynają stosować po kilku pierwszych cyklach. Tampax® Lite to odpowiednie tampony, od których możesz zacząć.

Jak wybrać odpowiednie produkty?
Mądrość przychodzi z doświadczeniem. Wypróbuj tampony i podpaski, stosuj je razem lub osobno i sprawdź, co jest dla ciebie najwygodniejsze. Zajmie ci to trochę czasu, ale zawsze chętnie ci pomogę, kiedy będziesz mnie potrzebować.

Czy podczas okresu mogę robić wszystko to, co zwykle?
Oczywiście; fakt, że masz okres nie może cię ograniczać!

Czy mogę uprawiać sport, kiedy mam miesiączkę?
Jak najbardziej. Powinnaś, co prawda, unikać dużego wysiłku, ale poza tym możesz robić wszystko. Jeżeli używasz tamponów, możesz nawet pływać.

Czy ktoś zorientuje się, że mam okres?
Nie, nikt tego nie zauważy. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do używania tamponów i podpasek, możesz mieć wrażenie, że wszyscy Cię obserwują. W rzeczywistości jednak, zarówno z podpaskami Always®, jak i tamponami Tampax® możesz mieć pewność, że nikt nic nie zauważy, nie masz się więc czym przejmować!

Co robić, jeśli okres zacznie się niespodziewanie i akurat będę poza domem
Pamiętaj, że okres to nic nadzwyczajnego. Ale musisz być przygotowana na taką ewentualność, więc schowaj jedną lub dwie podpaski w szkolnej szafce, a jedną zawsze miej przy sobie. Jeśli spodziewasz się okresu, możesz też na wszelki wypadek stosować wkładki higieniczne.

Czy powinnam iść do lekarza, kiedy zacznę miesiączkować?
Regularne badania to dobry zwyczaj, ale w tym przypadku nie musisz konsultować się z lekarzem, o ile nie doświadczasz uciążliwych objawów. Coroczne wizyty u ginekologa zaczniesz, kiedy skończysz 18 lat, albo kiedy będziesz mieć chłopaka, zależnie od tego, co wydarzy się najpierw.