Domowe sposoby na chore zatoki


Zdrowie i nastrój
5/02/2021
Kiedy ból zatok nie daje Ci spokoju, możesz wypróbować sprawdzone domowe sposoby na tę dolegliwość! Zapalenie zatok to bardzo uciążliwe schorzenie. Leczenie zatok zawsze lepiej skonsultować z lekarzem specjalistą. Jednak zanim to nastąpi, wczesne symptomy choroby możesz spróbować złagodzić sama. Podpowiadamy, na czym polega domowe leczenie objawów zapalenia zatok.

Skąd się bierze zapalenie zatok?

Zapalenie zatok to zwykle „pamiątka" po niedoleczonym katarze. Charakterystyczne dla tej choroby są: ból głowy przy pochylaniu, uczucie zatkania nosa, gęsta wydzielina kataralna.

Jeśli tego typu objawy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni, mówimy o przewlekłym zapaleniu zatok. Z takim problemem trzeba koniecznie wybrać się do laryngologa. Lekarz konieczny jest także wtedy, gdy dolegliwości ze strony zatok stają się gwałtowne: pojawia się gorączka i ropna wydzielina. Jeśli jednak są one dość łagodne, można próbować opanować objawy, stosując domowe metody.

3 najlepsze domowe sposoby na chore zatoki:

1. Kojące inhalacje

Dzięki nim odzyskasz komfort oddychania. Najprostszy płyn do inhalacji to połączenie wody i zwykłej kuchennej soli (na litr wody ok. 7 łyżek soli). Mieszamy i pochylamy się nad parującym roztworem (uwaga, ma być ciepły, ale nie gorący!). Jeśli chcemy zwielokrotnić efekty inhalacji, można dolać do niego kilka kropel olejku mentolowego lub po prostu dorzucić saszetkę herbaty miętowej, która zadziała odkażająco i ułatwi oddychanie. Aby takie zabiegi przyniosły pożądane efekty, trzeba je wykonywać codziennie przez 5 dni.

2. Przeciwbólowe okłady

Rozprawią się z bólem u nasady nosa. Wystarczy np. do skarpetki wsypać kilka łyżek grochu, a potem rozgrzać go w piekarniku (temp. 60°C). Do okładów można użyć także specjalnej soli leczniczej (do kupienia w aptece). Woreczki z taką solą mają jeszcze jedną zaletę - uwalniają się z nich związku jodu i bromu, które sprzyjają oczyszczaniu nosa.

3. Nawilżanie od wewnątrz

Aby śluzówka nosa stanowiła zaporę dla drobnoustrojów, musi być porządnie nawilżona. Trzeba więc dużo pić, nawet do trzech litrów dziennie. Najlepsze są woda oraz napar z lipy i suszonych malin, który rozrzedza wydzielinę. Ważne jest także nawilżanie powietrza w mieszkaniu (np. za pomocą specjalnego nawilżacza lub po prostu mokrych ręczników na grzejnikach).

 

No i najważniejsza sprawa: należy pamiętać o czapce i dokładnym suszeniu włosów przed wyjściem na mróz.

Nie daj się zapaleniu zatok!