AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA DLA PAŃ 50+


Zdrowie i nastrój
4/06/2019
Sport nie jest domeną młodych. Zakres dyscyplin sportowych dla pań po 50. roku życia jest bardzo szeroki. Aktywność fizyczna nie tylko poprawi Ci nastrój czy figurę, ale też pomoże zlikwidować przykre skutki menopauzy.

Do tego, aby uprawiać sport nie musisz mieć wyrobionej przez lata kondycji. Nie przejmuj się też, że Twoja sylwetka nie przypomina figury Ewy Chodakowskiej. Po prostu powiedz sobie: „koniec z ciasteczkami i siedzeniem na kanapie” i… zacznij ćwiczyć. Znajdź taką formę aktywności fizycznej, która sprawi Ci największą przyjemność. Przekonasz się, że w powiedzeniu „sport to zdrowie” jest wiele prawdy.

W grupie i pod okiem trenera
Postaw na ćwiczenia, które zwiększą masę Twoich mięśni, pomogą spalić tkankę tłuszczową i przyspieszą spowolniony metabolizm. Najlepszym sposobem na brak wymówek i najsilniejszym motorem napędowym do pracy nad własnym ciałem są ćwiczenia w grupie. Wypróbuj zajęcia dla początkujących w klubie fitness. W niektórym klubach są nawet specjalne sesje dla dojrzałych pań. Ich intensywność jest dostosowana do wieku i kondycji uczestniczek. Trenerzy zalecają, aby kobiety w okresie pomenopauzalnym wybierały kombinację ćwiczeń siłowych, aerobowych oraz wspierających równowagę i poświęcały treningom co najmniej 150 minut w tygodniu (jeśli to ćwiczenia o umiarkowanej intensywności). Proste układy gimnastyczno- taneczne, połączone z ćwiczeniami ujędrniającymi i wzmacniającymi mięśnie, z pewnością przyniosą fantastyczne efekty.

Joga
Statyczny ruch, jaki wykonuje się w trakcie zajęć jogi, jest wręcz wskazany dla osób 50+. Są to spokojne, statyczne ćwiczenia, które stymulują aparat ruchu, wzmacniają ścięgna, stawy, mięśnie i ogólnie całą sylwetkę. Ćwiczenia uruchamiające i wzmacniające mięśnie w obrębie miednicy przynoszą ulgę w obszarze kręgosłupa lędźwiowego, a praca z rękami i barkami – poprawia kondycję kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Z kolei rozciąganie klatki piersiowej korzystnie wpływa na oddychanie i pracę serca. Specjalnie dobrane zestawy asan (pozycji) redukują przykre dolegliwości związane z przekwitaniem: zapobiegają uderzeniom gorąca, likwidują uczucie wyczerpania, depresję, bezsenność. Lepsze krążenie krwi pomaga zachować piękną cerę, sylwetka nabiera lekkości, a ciało staje się odporne na choroby. Co jeszcze da Cci joga? Regularna praktyka wzmocni Ttwój charakter, uczyni Ccię silną, tolerancyjną i optymistycznie nastawioną do życia.

Taniec
Ruch i aktywność fizyczna to nie tylko zajęcia sportowe, ale i taniec.  Zajęcia z flamenco, salsy czy tanga to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, poprawienie kondycji, a także poznanie nowych ludzi. W dużych miastach działa mnóstwo szkół tańca, z których każda oferuje różne kursy. Nawet w mniejszych miejscowościach w centrach kultury często prowadzone są zajęcia taneczne. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć tańczyć. Jeśli więc czujesz, że to ta forma aktywności, która sprawiłaby Cci największą radość, nie wahaj się i… ruszaj na parkiet!

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Przewlekłe choroby ograniczają możliwości fizyczne, np. jeśli cierpisz na nadciśnienie, możesz mieć trudności z niektórymi pozycjami jogi, a osteoporoza będzie przeszkodą podczas ćwiczeń obciążających. Nie oznacza to jednak, że jeśli masz problemy zdrowotne musisz całkowicie zrezygnować z aktywności. Poradź się swojego lekarza i wybierz najbezpieczniejszą dla siebie formę wysiłku. Z pewnością nie zaszkodzą Cci ćwiczenia na rowerze stacjonarnym czy orbitreku. Do najbezpieczniejszych zajęć należą:

•    Tai Chi lub pilates
•    ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, np. przysiady
•    spacery
•    pływanie
•    ćwiczenia rozciągające
•    jazda na rowerze
•    ćwiczenia z użyciem taśm oporowych

Nieważne, którą formę aktywności wybierzesz. Najistotniejsze, byś wprowadziła zdrowe nawyki, zmobilizowała się do ćwiczeń i wytrwała w postanowieniach.