Trymowanie brody: wskazówki dotyczące idealnej stylizacji


Uroda
5/05/2021

Niezależnie od tego, czy masz kilkudniowy zarost, czy jesteś posiadaczem długiej brody, trymer jest idealnym narzędziem do jej stylizacji.

Trymowanie krok po kroku: przycinanie krótkiego zarostu i bujnej brody

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na noszenie zarostu. Twarz może zdobić broda, wąsy lub krótki, trzydniowy zarost – jakikolwiek jest Twój wybór, zawsze stanowi on wyraz indywidualnej osobowości. Jeśli chodzi o przycinanie brody, stopień trudności rośnie wraz z długością. Żeby zarost nie wymknął się spod kontroli i był zawsze idealnie wystylizowany, trzeba go regularnie trymować.
Kilkudniowy zarost szybko przycina się do idealnej długości, a pełna broda - zwłaszcza przy długich, kręconych włosach - wymaga znacznie większej precyzji. Jedno jest jednak pewne - o wyhodowaną brodę, krótką czy bujną, trzeba regularnie dbać. Postrzępiony, nierówny zarost czy bezkształtne wąsy wyglądają mało atrakcyjnie.

Krok po kroku: Jak trymować długą brodę

 • Znajdź czas tylko dla siebie - lepiej nie strzyc brody w pośpiechu, bo wtedy łatwiej o błąd, którego możesz żałować przez kolejne tygodnie.
 • Na początek dokładnie umyj brodę i dobrze ją wysusz. Ważne: zrób to dość szybko i sprawnie i nie pozwól, aby szampon i inne produkty działały na brodę zbyt długo, ponieważ zbyt duża ilość wilgoci zmiękcza zarost, a to może utrudnić precyzyjne trymowanie. Jeśli twoja broda długo schnie, użyj suszarki.
 • Przed rozpoczęciem samego strzyżenia porządnie wyczesz brodę. Dokładne wyczesanie pozwala na łatwiejsze usunięcie martwego naskórka z wnętrza brody, a taka porządnie przeczesana broda będzie łatwiejsza do okiełznania.
 • Przed rozpoczęciem strzyżenia należy unieść brodę grzebieniem do góry i ją nastroszyć. Podczas golenia przesuwasz trymer w różnych kierunkach, w tym w kierunku przeciwnym do wzrostu brody, żeby złapać cały zarost. Z nastroszonymi włosami możesz też wyraźniej dostrzec, które włosy odstają, które są za długie i gdzie należy brodę wykonturować. 
 • Dobrym pomysłem jest początkowe ustawienie na najdłuższą nasadkę na trymerze i stopniowe jej obniżanie, aż dojdziesz do oczekiwanej długości brody w najbardziej obfitym miejscu. Dzięki tej technice cały proces trymowania będzie przebiegał bez niespodzianek.
 • Niezwykle ważnym aspektem jest wybór właściwego sprzętu do trymowania, który jest zgodny z Twoimi potrzebami. Trymer do brody Braun BT7220 łączy w sobie także funkcjonalność maszynki do strzyżenia włosów - posiada 39 ustawień długości i dożywotnie ostre metalowe ostrza. Dzięki niezwykłej precyzji i nasadce grzebieniowej możesz bardzo precyzyjnie wymodelować swoją brodę od 0,5 milimetra długości.
 • Zawsze strzyż brodę od szyi w górę, przez szczękę policzki i baki. W okolicach linii żuchwy i podbródka miejscach włosy układają się zazwyczaj mniej regularnie, w tych okolicach twarzy należy więc przesuwać trymer w różnych kierunkach.
 • Najlepiej do zadania podejść strategicznie: na najdłuższej oczekiwanej długości ostrzyż całą brodę do momentu, aż ostrza przestaną natrafiać na opór. Następnie obniż długość strzyżenia o jeden stopień (wymień nasadkę na delikatnie krótszą) i ponownie zacznij strzyżenie od policzków aż do baków. Na koniec zmniejsz jeszcze raz tę długość o jeden stopień i przystrzyż ponownie swoje baki na punkcie styku z włosami. Dzięki temu broda płynnie przejdzie z brody we włosy na głowie, a Twoja stylizacja będzie się prezentowała jako jedna spójna całość.
 • Na koniec zajmij się wąsami. Wąsy mają niebagatelny wpływ na pozostałą część brody. Aby je przyciąć z sukcesem, najpierw przeczesz je wzdłuż linii ust. Do strzyżenia wąsa podejdź podobnie jak do strzyżenia całości zarostu  – zaczynając od dłuższych nasadek i zmniejszając ten dystans aż do oczekiwanego. Zwróć uwagę na włosy na styku wąsa z brodą, gdyż niekiedy brzydko się kręcą i lepiej je dodatkowo nieco skrócić.
 • I oto Twoja wymarzona broda jest gotowa! Na koniec jeszcze raz wyszczotkuj całą brodę i nałóż na nią odrobinę olejku lub balsamu do brody, żeby ją odżywić i nadać jej delikatny połysk.

Dodatkowa wskazówka: dzięki niewielkim zmianom w przycinaniu i stylizacji brody można łatwo ukryć niedoskonałości konturu twarzy. Masz podwójny podbródek? To już nie problem! Możesz go doskonale ukryć pod brodą, jeśli pozwolisz jej urosnąć tuż poniżej jabłka Adama.

Przycinanie kilkudniowego zarostu w kilku krokach

 • Najważniejsza wskazówka: regularnie przycinaj swój kilkudniowy zarost! Krótki zarost należy trymować znacznie częściej niż pełną brodę, w przeciwnym szybko traci  kształt i całość może wyglądać na zaniedbaną.
 • Dostosuj trymer do brody: od 0,5 milimetra do pięciu milimetrów długości mówi się zwykle o kilkudniowym zaroście. W zestawie wielofunkcyjnym wszystko-w-jednym Braun MGK7221 możliwe są ustawienia długości strzyżenia od 0,5 do 21 milimetrów. Praktyczna wskazówka: Oprócz trymerów i nasadek grzebieniowych, możesz również wybrać zestaw z nasadką do przycinania włosów w uszach i nosie.
 • Zawsze strzyż zarost od szyi i brody w górę, przez linię szczękę policzki i baki, goląc się w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów. Dzięki temu uzyskasz precyzję golenia i konturowania.
 • Po przycięciu kilkudniowego zarostu zastosuj odpowiednią pielęgnację: nałóż balsam nawilżający, odżywczy płyn po goleniu lub olejek do brody.

Na co zwrócić uwagę przy przycinaniu brody

Pozwól, aby Twoje osobiste preferencje i wymarzony wygląd stanowiły Twój drogowskaz podczas przycinania brody i jej stylizacji. Przy wyborze stylu brody zawsze zwracaj uwagę na kontury twarzy. Przy odrobinie praktyki szybko zorientujesz się, która długość najbardziej odpowiada Twoim rysom. Podczas stylizacji i konturowania czasem warto nawet zostawić włosy o różnej długości w różnych częściach twarzy. Dodatkowa rada eksperta: ciemne brody wyglądają na pełne, nawet jeśli są krótsze. Jeśli masz jasne włosy, aby uzyskać ten sam efekt, włosy powinny być trochę dłuższe

Podczas stylizacji brody nie zapominaj o bakach

Baki stanowią wykończenie stylizacji brody , a mimo to często są pomijane w codziennej praktyce. Należy jednak pamiętać, że baki mają dużą moc, jeśli chodzi o nadawanie ostatecznego kształtu twarzy. Dzięki odpowiedniemu przystrzyżeniu baków możesz nawet sprawić, że szeroka twarz będzie wyglądać na dużo węższą. Wskazówka od ekspertów: im dłuższa twarz, tym krótsze powinny być baki, i odwrotnie.

Baki zaczynają się na linii włosów obok uszu i, w zależności od preferencji, są cięte ukośnie w kierunku twarzy lub, w dłużej wersji, łączą brodę z włosami na głowie. Oto jak zadbać o baki podczas stylizacji brody:

 • Regularnie przycinaj baki - co dwa do trzech dni, w zależności od szybkości wzrostu brody.
 • Użyj trymera do brody, aby precyzyjnie dopasować długość baków do całości stylizacji.
 • Na koniec przeczesz baki, nałóż odrobinę olejku do brody i upewnij się w lustrze, że obie strony są przycięte symetrycznie.