Życie rodzinne podczas pandemii koronawirusa – jak uniknąć niepotrzebnych stresów
Rodzina
8/01/2021
Dzieci, które źle znoszą zamknięcie w domu, i pary, które zaczynają się kłócić – lockdown na pewno nie jest łatwy dla nikogo. Przeczytaj, jak możesz poradzić sobie z typowymi problemami w czasie kwarantanny.
Chociaż z powodu lockdownu i kwarantanny możemy mieć wrażenie, że niemal wszystkie dni wyglądają dokładnie tak samo, to jednak rok 2020 przyniósł nam wiele zmian i zupełnie nowych wyzwań. Chyba nigdy wcześniej nie było w naszym życiu sytuacji, w której nagle musimy pracować z domu przez dłuższy okres, nasze dzieci biorą udział w zajęciach szkolnych prowadzonych przez Internet, a swojego partnera widzimy codziennie przez 24 godziny na dobę. Oczywiście w tych okolicznościach nieuchronnie pojawiają się konflikty. Żeby koronakryzys nie przerodził się w kryzys rodzinny, skorzystaj z naszych wskazówek, w których podpowiemy Ci, jak rozwiązywać problemy, jakie mogą pojawić się w Twojej rodzinie podczas pandemii.
Chociaż z powodu lockdownu i kwarantanny możemy mieć wrażenie, że niemal wszystkie dni wyglądają dokładnie tak samo, to jednak rok 2020 przyniósł nam wiele zmian i zupełnie nowych wyzwań. Chyba nigdy wcześniej nie było w naszym życiu sytuacji, w której nagle musimy pracować z domu przez dłuższy okres, nasze dzieci biorą udział w zajęciach szkolnych prowadzonych przez Internet, a swojego partnera widzimy codziennie przez 24 godziny na dobę. Oczywiście w tych okolicznościach nieuchronnie pojawiają się konflikty. Żeby koronakryzys nie przerodził się w kryzys rodzinny, skorzystaj z naszych wskazówek, w których podpowiemy Ci, jak rozwiązywać problemy, jakie mogą pojawić się w Twojej rodzinie podczas pandemii.
Sprawa nr 1: Nauka zdalna i mali buntownicy
Już samotne odrabianie lekcji może być dla dzieci dość męczące, a jeśli w dodatku muszą nagle uczyć się samodzielnie przez cały dzień, sytuacja staje się jeszcze trudniejsza. Czy zauważyłaś, że Twoje dziecko niechętnie zabiera się do nauki, a nawet odmawia sięgania po książki? Spokojnie – po prostu nie jest do tego przyzwyczajone. Samodzielnej nauki też trzeba się nauczyć. Podpowiemy Ci, co możesz zrobić, by mu pomóc:- Porozmawiaj z dzieckiem: Widzisz, że marnuje czas zamiast siadać do nauki? Nie karć go od razu. Przede wszystkim postaraj się porozmawiać z nim i opisać sytuację: "Nie możesz zabrać się do nauki, prawda? To pewnie trochę dziwne uczyć się samemu, bez koleżanek i kolegów z klasy." Twoje dziecko na pewno będzie Ci wdzięczne za uwagę i zrozumienie w tej szczególnej sytuacji.
- Zapytaj, czego potrzebuje: Co mogłoby pomóc Twojemu dziecku zacząć się uczyć? Może wystarczyłaby Twoja obecność i trochę uwagi. Zapytaj na przykład, czy powinnaś zostać z nim przez chwilę. A może Twoja pociecha po prostu potrzebuje wygodniejszego miejsca do nauki?
- Znajdź rozwiązanie razem z dzieckiem: Jeżeli kolejny dzień nauki jest już szczęśliwie za Wami, macie powody do radości. Żeby jednak zapobiec podobnym problemom w kolejnych dniach, spokojnie wyjaśnij dziecku, że chcesz uniknąć takich sytuacji w przyszłości i chciałabyś, żebyście wspólnie znaleźli rozwiązanie. Zapytaj dziecka, czy ma jakiś pomysł. Pewnie będzie bardziej skłonne zaakceptować wspólne szukanie kompromisu niż zasadę narzuconą przez rodzica bez żadnej dyskusji. A po uporaniu się ze szkołą możecie razem zrobić coś kreatywnego. Przeczytaj nasze wskazówki, jak zorganizować ciekawe zajęcia w domu.
Sprawa nr 2: Radzenie sobie z dziećmi i konfliktami między dziećmi
Podwójne i potrójne obciążenie rodziców z dziećmi to teraz główny problem. W wielu rodzinach życie zawodowe rodziców zostało nagle przeniesione w samo centrum mieszkania lub domu i musi odbywać się między rozłożonymi obok zabawkami a rywalizującym ze sobą rodzeństwem. W dodatku po wprowadzeniu obostrzeń w całym kraju życie towarzyskie toczy się na najniższym możliwym poziomie. Dzieci nie są przyzwyczajone do takiej sytuacji i mają całkiem zrozumiałe wymagania, a rodzice są zestresowani i czasami bardzo zirytowani – w takich warunkach kłótnia jest nieunikniona. Co w takim razie możesz robić?- Przede wszystkim to zupełnie naturalne, że jesteś zestresowana w tej konkretnej sytuacji. Tak samo wygląda ona w wielu innych rodzinach. Nie miej pretensji do siebie, jeżeli sprawy nie toczą się po Twojej myśli. A to zbliża nas do następnego punktu:
- Nie oczekuj od siebie, że ułożysz idealny plan dnia dla swoich dzieci. W tym szczególnym okresie codzienne życie całej rodziny nie może przebiegać tak, jak przebiegałoby w zwykłej sytuacji. Jeżeli w porze obiadu brakuje Ci czasu na przygotowanie bardziej treściwego dania, wystarczy Wam szybki posiłek. Dzieci nie będą miały o to pretensji. Wręcz przeciwnie. A w dodatku mogą Ci pomóc w robieniu kanapek i krojeniu warzyw – w ten sposób szybciej się z tym uporacie!
- Pozwól dzieciom zaangażować się w porządki. Dla najmłodszych nie ma nic lepszego niż zabawa w dorosłych. Dlatego wykorzystaj dobre chęci swoich pociech i pozwól im pomóc w opracowaniu nowego, elastycznego planu dnia. Mogą Ci pomóc umyć podłogę, posprzątać w szufladach albo wyjąć jedzenie z lodówki. A może przygotujesz dla swojego dziecka miniaturowe biuro? W ten sposób może trochę "popracować", zupełnie jak mama i tata.
- Nie musisz zaplanować wszystkiego w tym samym czasie. Zwłaszcza teraz, gdy kłótnie między rodzeństwem są częstsze niż zwykle. Zadbaj o to, żeby każde z dzieci miało czas tylko dla siebie, w którym to ono będzie najważniejsze lub to na nim skupiona będzie uwaga. Na przykład rano jedno z dzieci może wysłuchać bajki, którą babcia przeczyta mu przez telefon, a po południu drugie dziecko może posłuchać opowieści dziadka.
- Stwórz miejsce do rodzinnych konferencji: Jeżeli pojawiły się problem z nauką lub sprzątaniem, warto zrobić rodzinną naradę z przekąskami i napojami – bez robienia wyrzutów i prawienia kazań. Zbierzcie pomysły, jak możecie lepiej poradzić sobie z różnymi zadaniami w przyszłości. Na przykład dla wielu dzieci przerwanie gry w połowie, bo muszą "natychmiast posprzątać", będzie dość trudne. W takim razie mogą na przykład dokończyć grę przed sprzątaniem – jednak później nie pozwól im dalej grać przez ponad godzinę.
Sprawa nr 3: Relacje między partnerami w czasie pandemii koronawirusa
Chociaż kiedyś pary witały się z radością po pracy, w czasach pandemii niektóre z nich widzą się przez cały dzień, a nawet są już tym trochę zmęczone. Kiedyś jedno z nich pewnie pracowało w innych godzinach i rzadziej bywało w domu, a drugie musiało łączyć pracę w domu z opieką nad dziećmi. Jednak w obecnej sytuacji nawet najbardziej zakochana para może mieć siebie dość. A oto kilka wskazówek, które mogą Wam pomóc:- Zmieńcie swoje zwyczaje: Sposób, w jaki Ty i Twój partner kiedyś organizowaliście codzienne życie, dom i wychowanie dzieci, może się teraz nie sprawdzić. Dlatego usiądźcie razem i omówcie problematyczne obszary.
- Ustalcie swoje obowiązki na nowo: Tutaj musicie wykazać się większą elastycznością! Nawet jeśli tylko jedno z Was było kiedyś odpowiedzialne za większość spraw domowych, teraz gdy cała rodzina jest razem w domu przez cały dzień, pracy jest na pewno więcej i dlatego musicie podzielić się obowiązkami.
- Zaplanujcie dla siebie stałe pory odpoczynku: Kto ma wolne od dzieci i kiedy będzie mógł wrócić do swojej pracy? Kto i kiedy może zająć się dbaniem o kondycję? Zadbaj o to, byście oboje mieli czas dla siebie nawet w tej trudnej sytuacji. To jedyny sposób, aby ze wszystkim sobie poradzić. Może będziesz musiała wstać godzinę wcześniej rano, jeśli będzie to konieczne.
- Znajdź czas na to, by zadbać o siebie: Może to wydawać się dziwne, ale nie zapominaj o tym, by zadbać również o sobie. W stresujących momentach Twoje ciało potrzebuje pielęgnacji i relaksu. Możesz na przykład rozpieścić swoje włosy regenerującym szamponem do włosów Herbal Essences bio:renew.
- Okaż empatię: Twój partner jest wściekły, bo nie może spokojnie popracować lub odpocząć? Okaż mu wielkoduszność i unikaj emocjonalnej dyskusji w takiej sytuacji. Oboje jesteście zestresowani i przytłoczeni siedzeniem w domu, a dalsze kłótnie na pewno Wam nie pomogą. Możecie odbyć tę rozmowę w późniejszym czasie, abyście mogli oboje wziąć głęboki oddech. Wtedy pewnie znajdziecie kompromisowe rozwiązanie.