Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Halloween w Polsce – świętować czy nie?

halloween-w-polsce-swietowac-czy-nie
0
Już niedługo halloween - święto dyni, przebieranek i horrorów. Zwyczaj obchodzony szczególnie hucznie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w przeddzień dnia Wszystkich Świętych, budzi w naszym kraju mieszane uczucia. Sceptycy zarzucają mu, że to święto komercyjne i pogańskie. Czy słusznie obawiamy się amerykańskiej tradycji?

Skąd się wzięło halloween?
Halloween jest obchodzone 31 października. Zwyczaj ten odnosi się do święta zmarłych i cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim w USA. Od kilkunastu lat coraz częściej celebrowane jest także w Polsce. Symbolem święta jest lampion z wydrążonej dyni z wyszczerbionymi zębami. Dokładna geneza halloween nie jest znana. Prawdopodobnie wywodzi się od rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion lub od celtyckiego obrządku związanego z powitaniem zimy.

Cukierek albo psikus?
Dorośli Amerykanie obchodzą halloween wkładając straszne przebrania, oglądając horrory oraz urządzając imprezy taneczne. Przebrane dzieci chodzą od domu do domu i proszą o słodycze, witając sąsiadów okrzykiem: "Cukierek albo psikus?". Psikusem jest żart wykonany na właścicielach domu, w razie gdy odmówią dzieciom słodyczy.

Halloween a polskie realia
Halloween w Polsce budzi kontrowersje przede wszystkim wśród Katolików, którzy dopatrują się w święcie elementów okultyzmu. Niektórzy zarzucają amerykańskiemu zwyczajowi banalizację śmierci i nachalną promocję za pomocą mrocznych symboli, czyli krwi i szczątków ludzkich. Tradycja halloween w Polsce może być dużo sympatyczniejsza, jeśli potraktujemy ją z przymrużeniem oka. Wystarczy wykorzystać jedynie część zwyczajów związanych z amerykańskim świętem, np. przystroić mieszkanie w zabawny sposób, przygotować potrawy w konwencji halloween lub wykorzystać ten wieczór, aby nadrobić braki w literaturze czy filmie grozy. Lampion z dyni doda Twojemu mieszkaniu jesiennego akcentu, potrawa przyozdobiona w straszny sposób rozbawi domowników, a Ty cudownie zrelaksujesz się przy interesującej książce! Jeśli Twoje dzieci chcą świętować halloween, pozwól im na to, ale wytłumacz jego przebieg. Niech wiedzą, że to tylko zabawa, której nie należy się bać, ale wobec której warto zachować zdrowy dystans.

Bierzesz udział w imprezach halloweenowych? Podziel się swoim doświadczeniem! Czy uważasz, że ten artykuł jest pomocny lub interesujący? Kliknij na ikonkę „lubię to" Jeśli podoba Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim z innymi!

 

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie