DIY: jak zrobić slime czyli „glutka”


Rodzina
4/03/2019
Większość z was wie, że gluty stały się hitem tego sezonu. Bardzo wiele osób chce wiedzieć jak zrobić gluta. Ale też wiele osób chce wiedzieć, czym są te gluty, o których wszędzie można usłyszeć. Nazwa niekoniecznie musi mieć przyjemne konotacje, a tak naprawdę gluty są bardzo fajne i powinny się dobrze kojarzyć.

Czym są gluty slime?
Popularne gluty, zwane też slime, są bardzo lubiane przez dzieci. Dzieci szaleją na ich punkcie, więc większość dorosłych miała już z nimi styczność. To bardzo kolorowa i niezwykle ciągnąca się maź. Maź, która swoją konsystencją przypomina gluta. Taki glut nie powinien się rwać, lecz powinien się rozciągać. Ciężko porównać go do jakiejkolwiek innej masy. To glut, którym można się bawić, można go rozciągać, można go formować i robić z nim to, na co pozwala nam wyobraźnia. Gluty te można kupić w gotowych opakowaniach i dzięki tym, dzieci mają od razu ogromną frajdę. Ale równie dobrze można takie gluty przygotować samemu. Jest to bardzo proste.

Jak zrobić gluta w domu?
Zrobienie gluta jest bardzo proste i w większości przypadków, każdy z nas powinien mieć potrzebne składniki w domu. Jeśli ich nie będzie miał, to nie ma większego problemu z ich zakupem. Wszystko zależy od tego, z jakiego przepisu na gluty skorzystamy.
Przepis na prostego gluta
Składniki na gluta:
•    Płynny klej szkolny, najlepiej przeźroczysty.
•    Płyn do prania.
•    Kolorowy barwnik spożywczy, farbki, ewentualnie brokat lub konfetti.

Jak zrobić gluta przepis krok po kroku
Płynny klej wylewamy z pojemnika do naczynia. Do niego dodajemy kolorowy barwnik spożywczy. Jeśli nie mamy barwnika dodajemy farbki lub konfetti. Całość dokładnie mieszamy. Kolejnym krokiem jest dolewanie płynu. Należy to robić stopniowo i dodawać po kilka kropel płynu, całość ciągle mieszając. Płyn do prania jest aktywatorem i sprawia, że klej się ścina. Dzięki temu uzyskujemy oczekiwaną konsystencję gluta. Ważne, aby płyn dodawać wolno i kontrolować konsystencję gluta. Dzięki temu mamy pewność, że glutek się uda. W momencie, kiedy uzyskamy oczekiwaną konsystencję, całość należy ugnieść w rękach. I to wszystko. Właśnie zrobiliśmy gluta slime.

Jeszcze jeden przepis na gluta
Składniki na gluta:
•    Dwie butelki kleju szkolnego, najlepiej przeźroczystego i płynnego.
•    Kilka kropel płynu do soczewek.
•    Barwnik spożywczy
•    Jedna łyżeczka sody oczyszczonej.
Sposób przygotowania gluta slime
Uwaga! Ważna jest kolejność dodawania składników!
Płynny klej wylewamy z butelek do pojemnika. Dodajemy kilka kropel płynu do soczewek i całość mieszamy. Następnie dodajemy barwnik spożywczy i całość mieszamy. Na końcu dosypujemy łyżeczkę sody oczyszczonej i znowu mieszamy. Całość należy ugniatać do momentu, aż konsystencja masy będzie odpowiadała konsystencją glutowi.

Dobrej zabawy z Waszymi dziećmi!