10 sprawdzonych sposobów na uproszczenie życia rodzica


Rodzina
12/10/2022

Każdy, kto ma dzieci, wie, że życie z dziećmi nie należy do łatwych. Pomimo wielkiej do nich miłości, czasem po prostu brakuje nam sił. Prawda jest taka, że nie ma rodzica, który czasem nie doświadcza trudnych emocji lub nie tęskni za swoim beztroskim życiem „sprzed dzieci”. Nasze ulubione motto na temat rodzicielstwa to cytat z Charlsa Osgooda: „Dzieci zawsze sprawiają więcej kłopotów niż myślałeś – i są wspanialsze”.

Bycie rodzicem jest skomplikowane i wymagające, a dodatkowo na wiele codziennych problemów zwyczajnie nie mamy wpływu. Jest jednak sporo spraw, gdzie to od naszej decyzji zależy, czy pojawią się̨ zgrzyty w rodzinie.

Co to za magiczna sztuczka, spytacie? Właściwie to nie jest żadna magia, ale drobne codzienne zmiany i nowe przyzwyczajenia, które polepszą jakość życia całej rodziny. Jesteście ciekawi jakie? Czytajcie dalej!

Spokój wśród chaosu jest możliwy

Często w dobrej wierze robimy rzeczy, które w ostatecznym rozrachunku nie wychodzą na zdrowie ani nam, ani naszym najbliższym. Uczymy dzieci pewnych postaw i zachowań, nie do końca mając świadomość, jak to się przełoży na ich życie i nasze relacje z nimi. Tak np. jest z wyręczaniem dzieci w codziennych czynnościach. Oczywiście, jasne jest, że kiedy się śpieszymy, czekanie przez 20 minut na przedszkolaka, który uparcie zakłada prawy but na lewą nogę, nie należy do łatwych. Ale warto być cierpliwym, bo im szybciej dziecko nauczy się samodzielnie ubierać, tym mniej stresu będą mieli rodzice.

Powiedzmy sobie szczerze - kiedy masz dzieci, ciche, spokojne i minimalistyczne życie nie jest raczej możliwe. Ale na pewno można znaleźć sposoby na uproszczenie codzienności, bez względu na to, ile dzieci masz na pokładzie. Szczęście wśród chaosu jest możliwe do osiągnięcia!

10 sposobów na łatwiejsze rodzicielstwo i radość z dobrych relacji z najbliższymi

  1. Ucz dzieci samodzielności

    Jeśli mielibyśmy się ograniczyć do jednej jedynej rady to właśnie ona, bo to jest najważniejsza ze wszystkich wskazówek! Samodzielność pociechy to Twój sprzymierzeniec w procesie upraszczania życia rodzinnego.  Samodzielne dziecko to nie tylko odpowiedzialny, zaradny człowiek w przyszłości – ale również łatwiejsze, mniej stresujące rodzicielstwo tu i teraz.

    Od samego początku ucz malucha, jak się ubierać, myć zęby, sprzątać zabawki czy zrobić sobie kanapkę. Wiele dzieci naturalnie chce próbować nowych rzeczy i uczyć się nowych umiejętności – nie powstrzymuj tego procesu. Jeśli Twoja pociecha chce ci towarzyszyć w codziennych zajęciach, nie traktuj dziecka jak natrętnej muchy.

    Oczywiście, na początku poczynania dziecka mogą wydawać się mało efektywne, możesz się frustrować, że przecież zrobisz to szybciej i lepiej. Czasem po myciu zębów musisz umyć cały zlew, a po zrobieniu kanapki każdy centymetr blatu kuchennego wysmarowany jest masłem. Warto jednak się przełamać!

  2. Prowadź rodzinny kalendarz

    Niezależnie od tego, czy masz jedno dziecko czy głośną, wesołą gromadkę, warto prowadzić jeden wspólny rodzinny kalendarz. Zapiszcie w nim wszystko, co dotyczy rodziny: wydarzenia szkolne, zajęcia pozalekcyjne np. takie jak treningi piłki nożnej czy lekcje tańca, wyjścia np. na koncerty, zajęcia z jogi dla mamy i tenis taty, ważne wydarzenia rodzinne, wizyty lekarskie czy szczepienia.

    Warto także planować wspólnie! Pod koniec weekendu usiądźcie razem przy stole i zapiszcie plany i obowiązki na nachodzący tydzień w rodzinnym planerze. Wspólne planowanie ułatwi rodzicom codzienną logistykę, a w dodatku świetnie przygotuje dzieci do samodzielności. Powieście go na ścianie czy na lodówce, aby każdy miał do niego łatwy dostęp. Jeśli masz jeszcze małe dzieci, warto zaznaczyć ich aktywności kolorowymi naklejkami z obrazkami.

    Dziś mamy dla Ciebie prezent od EverydayMe: planer dla całej rodziny, który ułatwi Wam życie i nawigowanie przez codzienność.

  3. Rozwiązywanie problemów

    W zależności od wieku, dziecko miewa różne problemy, a rodzic jest z reguły tym, do kogo przybiega ono ze swoimi troskami. Zaczynając od „Zuzia nie chce się ze mną bawić” i „Bo Kazik zabiera moje zabawki” do coraz poważniejszych problemów interpersonalnych.

    Bardzo ważne jest, aby dziecko miało świadomość, że zawsze może się do rodzica zwrócić po pomoc, jednak nie dawajmy gotowych recept! Zamiast tego, mobilizujmy pociechy do znajdowania rozwiązań. Wysłuchajmy i spytajmy: „Jak myślisz, że można rozwiązać ten problem? Jeśli dziecko nauczy się samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i kreatywności – będzie w stanie w przyszłości samodzielnie i skutecznie rozwiązywać swoje problemy.

  4. Regularne sprzątanie

    Bolesna prawda jest taka, że życie z dziećmi bez nawracającego bałaganu w domu jest bardzo trudne. Naucz swoje dzieci sprzątania po sobie, jeśli nie chcesz się ciągle frustrować i denerwować. Już maluszek może i powinien porządkować swoje zabawki! Jeśli nadamy tej czynności formę zabawy, w której również chętnie będziemy uczestniczyć, zachęcimy dziecko do pomocy w kolejnych domowych obowiązkach. Warto do sprzątania włączyć energetyczną muzykę i wprowadzić się w pozytywny nastrój. Wtedy ścieranie kurzu, rozpakowywanie zakupów, czy segregowanie wypranych skarpetek może być super grą nawet dla dwulatków.

  5. Kosze na zabawki

    To jest świetna dodatkowa wskazówka do tematu utrzymania porządku w domu. Dzieci mają mnóstwo zabawek i niestety będą one widoczne wszędzie w domu. Jeśli będziesz próbować nimi zarządzać nimi tak skrupulatnie, jak firmowym projektem w excelu, oprowadzisz się do szaleństwa. Pozwól dzieciom być dziećmi - bawić się i nieco bałaganić, ale miej także na podorędziu dużo pojemników, do których wrzucą zabawki, gdy skończą zabawę.

    Polecamy wyznaczenie pojemników na konkretne zabawki: na klocki, na pluszaki, na lalki, a także kilka ogólnych pojemników na rzeczy, które nie pasują nigdzie indziej. Nie podchodź zbyt surowo do tych kategoryzacji, pamiętaj, ze głównym celem jest uproszczenie życia!

  6. Prosta garderoba

    Naczelna zasada brzmi: im prościej, tym lepiej. Najlepiej kupować dzieciom ubrania, które będą do siebie pasować. Podobny schemat kolorów i wzorów ułatwi codziennie funkcjonowanie, aby nie musieć codziennie przeszukiwać szafy w poszukiwaniu pasujących do siebie rzeczy. Przejrzyj także wszystkie ubrania dzieci co kilka miesięcy, aby pozbyć się rzeczy, które już są już za małe lub zniszczone.

  7. Zawsze miej przy sobie podręczny niezbędnik rodzica

    Przygotuj podręczny niezbędnik rodzica, który zawsz będziesz mieć przy sobie, a oszczędzisz sobie wiele stresu. Jeśli jeździsz autem, może on być bardziej rozbudowany i czekać w bagażniku na użycie, ale nawet mała podręczna wersja noszona w torebce może uratować nas z wielu tarapatów.

    Co zawiera podręczny niezbędnik rodzica? W skrócie: ubrania, przekąski i podręczną apteczkę.

    Dobrze zawsze mieć przy sobie podstawowe ubrania na zmianę: koszulkę, bieliznę i skarpetki (wylany na siebie sok, czy nagłe wejście w kałużę zna każdy rodzic!), a także cieplejszy sweter lub bluzę w razie chłodu.

    Przygotuj się też zawczasu na nagły napad głodu dziecka i zapakuj przekąski do torebki (np. kanapki, krakersy, owoce, marchewki, rodzynki to są bardzo wartościowe przekąski). Każdy rodzic dobrze zna płacz, awantury i nagłe napady niepochamowanej złości, ale nie wszyscy wiedzą, że wiele z tych sytuacji spowodowanych jest po prostu głodem. Warto zapobiec im zawczasu i być przygotowanym. Pamiętaj też, żeby zawsze mieć ze sobą butelkę wody.

    Kolejny element niezbędnika to zestaw pierwszej pomocy – plastry i płyn do odkażania (zdarte kolana są nieuniknione). Warto mieć przy sobie chusteczki dla niemowląt Pampers, nawet w przypadku starszaków, gdyż przydają się choćby do umycia brudnych rąk, kiedy w pobliżu nie ma łazienki.

  8. Dobra komunikacja w rodzinie

    Regularna i otwarta komunikacja między członkami rodziny rozwiązuje wiele nieporozumień, zanim staną się one problemami. Zaplanujcie regularne spotkania, kiedy cała rodzina może otwarcie porozmawiać o nurtujących każdego tematach np. podczas kolacji. Bardzo dobrym pomysłem jest także zaplanowany wspólny czas rodzinny raz w tygodniu, kiedy wszyscy siadają, rozmawiają, mówią sobie miłe rzeczy, planują nadchodzący tydzień, a także np. grają w jakaś grę rodzinną.

  9. Skoncentruj się na działaniu, a nie na wydawaniu

    Niekiedy nieświadomie wysyłamy naszym dzieciom przekaz, że wspólne spędzanie czasu i dobra zabawa opiera się na wydawaniu pieniędzy: chodzimy na zakupy, jemy na mieście i chodzimy do kina. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, jednak warto mieć świadomość, że nadmierne skupianie się na rzeczach materialnych niekoniecznie przekazuje dzieciom pozytywne wartości. Zamiast tego pokaż dzieciom, że ważne jest wspólne działanie. Idźcie razem na spacer po parku, do lasu, zagrajcie w piłkę na świeżym powietrzu, zagrajcie w gry planszowe, czytajcie książki, wspólnie gotujcie i sprzątajcie, myjcie samochód. Po prostu spędzajcie razem czas, robiąc różne codzienne rzeczy. To takie proste, a przynosi tyle radości!

  10. Czasem odpuść sobie (i dziecku!)

    To jest coś, nad czym warto stale wewnętrznie pracować: nie bądźcie dla siebie tak surowi! Naprawdę jesteście dobrymi rodzicami. Odpuść sobie, odpuść dzieciom! Pozwól sobie na leniuchowanie i czas tylko dla siebie. Pozwól dzieciom być po prostu dziećmi, niech się bawią, brudzą i popełniają błędy. Dzięki temu życie całej rodziny stanie się prostsze i przyjemniejsze. O ile dzieci są kochane i mają wsparcie rodziców, wszystko jest i będzie dobrze.