9 sposobów na poprawę samooceny Twojego nastoletniego syna


Rodzina
24/10/2018
Kiedy młodzi chłopcy wkraczają w wiek nastoletni, często tracą pewność siebie. Dowiedz się, jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma problem z samooceną oraz w jaki sposób możesz mu pomóc.

Syn łatwo się poddaje

Postawiony w obliczu jakiegokolwiek wyzwania, niezależnie, czy chodzi o grę planszową czy opanowanie nowej umiejętności, chłopiec z niską samooceną poddaje się bez walki. Będzie podawać różnego rodzaju wymówki, dąsać się lub złościć; może nawet sprawiać wrażenie wystraszonego. Przyczyną takich zachowań jest najczęściej obawa przed porażką.

 

Niskie poczucie własnej wartości

Czy Twój syn często mówi „jestem beznadziejny”, „jestem brzydki” albo „nic mi nie wychodzi”? Ludzie z niską samooceną bywają wyjątkowo samokrytyczni. Bardzo przejmują się tym, co myślą o nich inni. Mają problem z przyjęciem krytyki, ponieważ dezaprobata tylko utwierdza ich w negatywnym postrzeganiu samego siebie. Mogą mieć też problem z akceptacją pochwał i komplementów, gdyż sami zaniżają swoją wartość.

 

Zamykanie się w sobie

Brak pewności siebie może spowodować, że chłopiec zdystansuje się od otoczenia: będzie rzadziej spotykać się z przyjaciółmi, porzuci dotychczasowe zainteresowania i zacznie unikać nowych sytuacji i doświadczeń, które zmusiłyby go do wyjścia poza strefę komfortu.

 

Złe zachowanie

Niska samoocena nie zawsze sprawia, że dziecko zamyka się w sobie i wycofuje z życia towarzyskiego – czasami bywa odwrotnie. Jeżeli Twój syn staje się bezczelny, uparty i kłótliwy, wini innych za swoje błędy, nie przykłada się do nauki i naśladuje złe zachowania kolegów, może to być swego rodzaju „zasłona dymna”, mająca na celu ukrycie faktu, iż dziecko nie jest szczęśliwe lub ma niskie poczucie własnej wartości.

 

Jak poradzić sobie z niską samooceną nastolatka?

Bardzo przykro jest patrzeć, jak Twoje dziecko zmaga się z brakiem pewności siebie. Możesz jednak pomóc synowi przejść przez trudny okres dojrzewania.

 

1. Traktuj go poważnie

Jeżeli syn mówi, że coś mu nie idzie, nie odpowiadaj „Nieprawda!” albo „Nie mów głupstw!” – to mu nie pomoże. W takim przypadku okaż zainteresowanie jego uczuciami i zapytaj, dlaczego tak myśli. Zapewnij go, że każdy czasami tak się czuje i daj mu do zrozumienia, że zawsze może z Tobą porozmawiać, jeżeli tylko zechce.

 

2. Naucz go przyjmować krytykę

Wyjaśnij synowi, że krytyka może być czymś pozytywnym – pozwala nam dostrzec nasze wady i pracować nad nimi. Z drugiej strony, krytyka może być również wyrazem kompleksów osoby, która ją wygłasza. Naucz go dostrzegać tę różnicę.

 

3. Przełam stereotypy

Pokaż synowi, że bycie mężczyzną nie wiąże się tylko i wyłącznie z byciem „silnym” czy „twardym”. Zapoznaj go ze starszymi chłopcami lub swoimi dorosłymi przyjaciółmi, którzy przełamują stereotyp męskości i różnią się od siebie. Spróbuj poszerzyć jego horyzonty i wskaż mu przykłady mężczyzn dobrych w tym, co interesuje Twojego syna – mężczyzn mądrych i zabawnych, mężczyzn wysportowanych, mężczyzn spokojnych i uprzejmych.

 

4. Mów mu często, że go kochasz

Spędzajcie wolny czas wspólnie, całą rodziną. Nie zmuszaj syna, by dorósł zbyt szybko – zainteresowania, którym poświęcał swój czas gdy był młodszy, mogą być doskonałą formą odreagowania.

 

5. Nie próbuj rozwiązywać wszystkich jego problemów

Gdy syn napotka trudności, przekonaj go, że rozwiązując problem samodzielnie będzie z siebie zadowolony. Zachęcaj go do poszukiwania własnych rozwiązań; pomóż mu podzielić trudne zadania na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia cele. Gdy uda mu się coś osiągnąć, powiedz mu, że ma prawo być z siebie dumny.

 

6. Pozwól mu być ekspertem

Twój syn zapewne lepiej zna się na technologii niż Ty – niech nauczy Cię czegoś nowego! Nie krytykuj jego upodobań muzycznych, ale poproś, żeby zapoznał Cię ze swoimi ulubionymi wykonawcami lub polecił ciekawy film. Powiedz, że bardzo Ci się podoba – nawet jeśli to nieprawda. Nigdy nie wyrażaj się krytycznie na temat jego ubrań i fryzury, ale równocześnie zachęcaj go do dbania o wygląd. Kup produkty, dzięki którym zawsze będzie wyglądał dobrze i czuł się pewnie.

 

7. Pomyśl, jaki dajesz mu przykład

Dobry rodzic traktuje swoje nastoletnie dziecko z szacunkiem. Szczerość to podstawa; gdy popełnisz błąd, wyjaśnij mu to i przeproś – to mu pokaże, że każdy czasem się myli.

 

8. Zachęć syna do ćwiczeń

Ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój i pomagają pozbyć się napięcia. Poza tym, opanowanie dyscypliny sportowej może podnieść samoocenę Twojego dziecka. Jeśli Twój syn nie jest klasycznym typem sportowca, zawsze może poszukać czegoś innego niż piłka nożna czy bieganie. Sztuki walki, wioślarstwo, wspinaczka, łucznictwo – pozwól mu spróbować różnych dyscyplin; może znajdzie coś dla siebie. 

 

9. Nie reaguj zbyt emocjonalnie

Pamiętaj, że każde dziecko czasem wątpi w siebie – to normalne w okresie dojrzewania. Poczucie pewności siebie trzeba wypracować, a ten proces wymaga czasu. Twój syn wkrótce zrozumie, że jego samoocena nie powinna być uzależniona od tego, co myśli o nim otoczenie, a pewność siebie ma źródło w samoakceptacji. Dojrzewanie to trudny okres dla Twojego dziecka, dlatego musisz podchodzić do problemów nastolatka ze spokojem – dzięki temu oboje łatwiej się z nimi uporacie.

 

Ten artykuł zamieściliśmy dzięki marce Head & Shoulders, która dba o całą rodzinę. Z chęcią przeczytamy Twoje wskazówki i rady dotyczące wychowania nastoletnich chłopców. Komentarze możesz zamieszczać poniżej.