Dlaczego dzieci powinny czytać... i jak je do tego zachęcić? Sprawdź!


Rodzina
30/03/2023

Początkiem kwietnia obchodzimy pewne święto. To okazja dla młodych czytelników, aby wziąć udział w ciekawych wydarzeniach i zaopatrzyć się w nowe egzemplarze na półkę. A co, jeśli dziecko nie przepada za czytaniem i większość lektur idzie w kąt? Jak przekonać pociechę do książek? Podpowiadamy!

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – co to za święto?
2 kwietnia na świat przyszedł Hans Christian Andersen. Ten duński autor napisał wiele znanych i lubianych bajek dla dzieci. To spod jego pióra wyszły takie klasyki jak „Mała Syrenka”, „Calineczka” i „Królowa Śniegu”. Obecnie w rocznicę urodzin znakomitego pisarza obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

6 powodów, dla których warto dawać dziecku książkę
Czytanie ma wiele zalet. Trzeba oczywiście dostosować poziom lektury do wieku odbiorcy i jego zainteresowań. Jakie są najważniejsze walory czytania?

Książki dla dzieci rozwijają wyobraźnię
Zagłębiając się w lekturę lub słuchając jej, dziecko widzi przed oczami przestawiony w powieści albo w opowiadaniu świat. Próbuje wyobrazić sobie wygląd bohaterów i miejsc oraz przebieg opisywanych zdarzeń. To znakomite ćwiczenie dla rozwijającego się, młodego mózgu.

Czytanie rozbudza kreatywność
A gdyby dana postać poszła inną ścieżką? Podczas lektury można rozważać różne scenariusze. Czytelnik często zastanawia się, co stanie się dalej. Jaki los spotka bohatera? Czy pokona on przeciwności? Dokąd dotrze? To świetne pole do popisu dla kreatywności. Dziecko jest w stanie stworzyć własną, alternatywną wersję historii!

Mózg przyswaja zasady pisowni poprzez czytanie książek
Gdy skanuje się wzrokiem tekst, pisownia wielu słów jest zapamiętywana. Dzięki temu młody człowiek lepiej radzi sobie na klasówkach z ortografii. Wprawiony czytelnik często potrafi stwierdzić, który zapis danego słowa wygląda lepiej. Tym samym – da radę wybrać właściwą wersję. To kwestia tego, że widział już wielokrotnie ten wyraz i zapamiętał pisownię. Czytanie zmniejszy więc rozterki w stylu „przez jakie u mam to napisać...?”.

Czytanie wzbogaca zasób słownictwa
Ile razy zdarza się tak, że chcemy coś przekazać, ale brakuje nam właściwych pojęć? Jak często nie wiemy, jak ubrać coś w słowa? Przyczyną tego może być zbyt rzadkie sięganie po lekturę. Im więcej się czyta, tym większą liczbę słów się poznaje. Mózg dzieci jest niezwykle plastyczny, więc tym łatwiej przyswaja nowe zwroty. Najmłodszym warto czytać treści, dostosowane do ich wieku. Dzięki temu dziecko być może szybciej nauczy się mówić. Większym dzieciom dostarczaj natomiast wartościowe, dobrze napisane i ciekawe lektury.

Książki dla dzieci uczą postaw i zachowań – m.in. empatii
Powieści, baśnie i inne historie z książek dziecięcych zwykle niosą cenne przesłanie. Czytając, pociecha może nauczyć się właściwych postaw. Czytelnik często współodczuwa z bohaterem, gdy ten zmaga się z trudnościami. To prowadzi do lepszego zrozumienia otaczającego świata i ludzi dookoła.

Czytanie to świetny sposób na nudę
Wciągająca lektura potrafi pochłonąć na długie godziny. Gdy za oknem deszcz, dziecko może spędzić czas z książką. Wówczas nie będzie się nudzić. A w dodatku ćwiczy uważność i koncentrację. Niech Twoja pociecha przeżywa przygody wraz z ulubionymi postaciami!

Jakie są Twoje ukochane książki z dzieciństwa?

Drogi rodzicu, czy pamiętasz, w czym zaczytywałeś się jako dziecko? Przypomnij sobie ulubione lektury i wypisz je poniżej. Może podzielisz się nimi ze swoją pociechą?